Nowy akcelerator już działa w zielonogórskim szpitalu

Nowy supernowoczesny akcelerator działający od lipca w szpitalu im. Karola Marcinkowskiego już służy pacjentom. Kolejki do naświetlań będą krótsze.

Publikacja: 04.08.2017 00:00

Nowy akcelerator już działa.

Nowy akcelerator już działa.

Foto: Urząd Marszałkowski

Nowy akcelerator, czyli wysokoenergetyczny przyspieszacz liniowy, bliźniaczy z tym zakupionym w 2015 r., to najnowocześniejsze tego typu urządzenie na świecie. Zamontowany w lutym i testowany do maja, na początku lipca dostał zgodę na użytkowanie z Państwowej Agencji Atomistyki. Pierwszy pacjent skorzystał z niego 5 lipca.

Członkowie Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej, które zawiązało się w zielonogórskim szpitalu w marcu zeszłego roku, zapewniają, że sprzęt stosowany w Zakładzie Radioterapii w niczym nie ustępuje temu używanemu w topowych ośrodkach niemieckich czy angielskich. Parametry techniczne akceleratora sprawiają, że może być wykorzystany do nowych zastosowań, np. leczenia radiochirurgicznego bardzo małych zmian wymagających podania bardzo wysokiej dawki w krótkim czasie. Ma też znacznie lepsze systemy obrazowania. A dużo wyższa moc promieniowania wytwarzana przez akcelerator sprawia, że napromienianie trwa krócej.

Jak tłumaczy kierownik Zakładu Radioterapii Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego im. K. Marcinkowskiego dr Róża Poźniak-Balicka, urządzenie umożliwi płynne prowadzenie pacjentów z chorobami onkologicznymi. – Przyspieszacze są awaryjne, a dzięki nowemu aparatowi pacjenci nie będą mieli przerw w leczeniu – tłumaczyła dr Poźniak-Balicka podczas prezentacji urządzenia z udziałem władz województwa. Taka płynność jest ważna, bo rocznie w Zakładzie Radioterapii przeprowadza się 1,8 tys. procedur naświetlania u ok. 1,3 tys. pacjentów.

Inwestycja – wraz z dostawą i instalacją wysokoenergetycznego przyspieszacza liniowego wraz z dostosowaniem pomieszczenia – pochłonęła 10,6 mln zł. Samo urządzenie kosztowało 9,8 mln zł. Ministerstwo Zdrowia dofinansowało zakup 7,4 mln zł. Nie bez znaczenia była też dotacja z urzędu marszałkowskiego.

– Akcelerator został zakupiony w ramach rządowego programu walki z nowotworami, a samorząd województwa zapewnił wkład własny w wysokości 2,8 mln zł. Realizujemy w ten sposób zakładaną w Programie Rozwoju Polski Zachodniej rozbudowę centrum onkologicznego w Zielonej Górze – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Marszałek podkreśliła, że to niejedyne środki, jakie samorząd województwa przekazał na wsparcie centrum onkologii. – W tym roku na onkologię przeznaczyliśmy kolejne środki – 2,4 mln zł. Za chwilę szpital w Zielonej Górze będzie uniwersytecki. Dlatego też te środki z budżetu, które przekazaliśmy, są bardzo ważne. To jest niesłychanie istotna inwestycja i na pewno popłyną jeszcze pieniądze, ponieważ wciąż słaba jest dostępność, a w przypadku chorób nowotworowych czas jest niesamowicie istotny – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak.

Przekształcenie placówki w szpital uniwersytecki dzięki połączeniu z Poradnią Akademicką Uniwersytetu Zielonogórskiego gwarantuje lecznicy finansowanie wyższe o 40 mln zł rocznie.

Jesienią 2018 r. mieszkańcy województwa lubuskiego skorzystają z kolejnych dwóch akceleratorów w ośrodku radioterapii powstającym w Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim. Nowoczesny kompleks o powierzchni 5,5 tys. mkw. kosztem 66 mln zł, z których 21,6 stanowi dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020, a 8 mln zł – wkład władz samorządowych, wybuduje Grupa Budowlana Alstal.

Ośrodek będzie skupiać w jednym miejscu wszystkie poradnie związane z leczeniem onkologicznym – radioterapeutyczną, chirurgii onkologicznej, ginekologii onkologicznej, hematologiczną, psychoonkologii i leczenia bólu. Prócz akceleratorów na wyposażeniu ośrodka znajdzie się tomograf komputerowy. Chorzy będą leczeni w trybie dziennym i ambulatoryjnym – obok 25-łóżkowego oddziału radioterapii przewidziano 26-łóżkowy hostel dla chorych zakwalifikowanych do leczenia w trybie ambulatoryjnym.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej