Eksplozja rytmów i taniec robotów na 800-lecie

Opolanin DJ Adamus zaprezentuje wyjątkowy show muzyczny. Zakończy go pokaz pirotechniczny. Okazją są uroczystości 800-lecia Opola.

Publikacja: 24.07.2017 23:30

DJ Adamus wystąpi w Opolu 14 sierpnia.

DJ Adamus wystąpi w Opolu 14 sierpnia.

Foto: Rzeczpospolita, Anka Górajka

W 2017 r. Opole obchodzi rocznicę powstania. Świętowanie jubileuszu już się rozpoczęło i potrwa cały rok. Jednym z ważnych wydarzeń jest organizowany 14 sierpnia koncert. „Eksplozja rytmów” to widowisko w ramach cyklu „Opolanie opolanom”.

Koncert odbędzie się na przystani przy bulwarach nadodrzańskich (wejście od Odrowążów). Wystąpi opolanin DJ Adamus – znany polski DJ i producent muzyczny. Towarzyszyć mu będzie Paulla – piosenkarka pop, która z muzykiem nagrała singiel „Nigdy o tobie nie zapomnę”. Na scenie pojawi się również saksofonista JeyJeySax i po raz pierwszy w Opolu tancerze roboty LED.

Jak zapowiadają organizatorzy, całość widowiska dopełni pokaz pirotechniczny nad Odrą. Będzie to kilkunastominutowy show połączony z muzyką. Koncert rozpocznie się o godz. 19 (wejście na teren imprezy od 18), publiczność rozgrzeje DJ Robin. Wstęp jest bezpłatny.

W ramach obchodów jubileuszowych w mieście odbyło się już wiele różnych imprez, widowisk i koncertów. Trwa np. cykl popołudniowych niedzielnych Koncertów Promenadowych. Prezentowana jest zarówno muzyka wielkich mistrzów klasyki, jak i przeboje muzyki filmowej, jazz, muzyka światowych musicali. Wśród wykonawców, obok muzyków Filharmonii Opolskiej, pojawią się zaproszeni goście: Aleksander Gref, Celina Kotz, Łukasz Brzezina, Ewa Łobaczewska, Rafał Supiński, Karina Komendera, Tomasz Tomaszewski, Marcin Wyrostek, Dance of Fire, Atom String Quartet, Andrea Tofanelli & Dizzy Boyz Brass Band.

Ostatnie muzyczne spotkanie odbędzie się 27 sierpnia w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej. W programie znajdzie się m.in. utwór napisany przez Piotra Mossa specjalnie na obchody 800-lecia Opola.

Z okazji jubileuszu miasta 2 września zorganizowany zostanie także Kabareton. Scenariusz opolskiej Nocy Kabaretowej, która odbędzie się w amfiteatrze, przygotował Robert Górski. Na scenie pojawią się Paranienormalni, Kabaret Moralnego Niepokoju, Kabaret Skeczów Męczących, Ani Mru Mru, Marcin Daniec oraz Kabaret na Koniec Świata.

8–9 września w mieście nad Odrą odbędzie się zaś święto wystawców branży piwnej. Zorganizowane zostanie w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym. Piwowarzy i browary zaprezentują gościom Targów Biesiada Opolska OpolFest 2017 wszystko to, co mają najlepszego w swej ofercie. Poza piwem posmakować można będzie win, cydrów oraz serów. O dobry humor gości zadba kabaret Rak. Ustawione zostaną stanowiska do grillowania, food trucki oraz stoiska z przekąskami do piwa. Do dyspozycji gości będą też plaża i strefa relaksu.

23–24 września w Opolu odbędzie się motoryzacyjny show z udział znanych kierowców rajdowych. Tego samego dnia planowana jest też parada historyczna z udziałem dzielnic miasta, organizacji pozarządowych, uczelni i szkół, artystów oraz sportowców. Odbędzie się też Jarmark Franciszkański, na którym zaprezentowane zostaną produkty regionalne i rękodzieła artystycznego; odbędzie się także prezentacja miast partnerskich Opola.

Odtwarzane będą też elementy historycznej małej architektury. W planach jest postawienie pomnika Junony – symbolu opolskiego przemysłu cementowego, oraz fontanny końskiej. We wrześniu w weekendy będzie można zwiedzać z przewodnikiem wieżę ratuszową.

Przez cały rok miasto jest wyjątkowo przystrojone. Osiemsetlecie stolicy regionu zakończy zabawa sylwestrowa.

Przypomnijmy, że historia Opola nie jest wcale krótsza od historii Gniezna czy Krakowa. Pierwszy przekaz o grodzie nad Odrą znajduje się w zapiskach znanych pod tytułem „Geograf Bawarski”, pochodzących z połowy IX w. Początki miasta wiążą się z osobą księcia Kazimierza, prawnuka Bolesława Krzywoustego, za czasów którego Opole uzyskało prawa miejskie, a w 1283 r. zostało stolicą księstwa.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej