Region stawia na kulturę, i to wielonarodową

W sezonie wakacyjnym region stara się promować głównie wydarzeniami kulturalnymi. Jednak w czasach nachalnej ekspansji jedynie słusznego i poprawnego wzorca kultury narodowej i patriotycznej Podlasie idzie jednak pod prąd.

Publikacja: 17.07.2017 23:00

Piotr Mazurkiewicz

Piotr Mazurkiewicz

Foto: Fotorzepa / Waniek Ryszard

Zamiast tandety i miałkości, ale pod narodowymi barwami, stawia na wielokulturowość. Promuje choćby dziedzictwo lokalnej społeczności islamskiej, co jest zagraniem iście pokerowym. Mało który region był jeszcze kilka dekad temu takim tyglem kulturowym jak właśnie te okolice. Ścierały się w nim wpływy nie tylko polskie, białoruskie czy litewskie, ale i żydowskie czy tatarskie. Dziś znów jest to modne i trendy.

Promowanie się takimi wydarzeniami jak Festiwal Kultury Tatarskiej czy Podlaska Oktawa Kultur to dość odważna strategia, ale skrojona pod realia. Ludzie szukają dzisiaj autentyczności. Na potęgę odnawiane są zabytkowe domy. Jeszcze dekadę temu większość ludzi z radością wyrzucała stare meble, często rodzinne pamiątki, ponieważ zachłysnęła się nowościami. Wymieniali solidne drewniane arcydzieła na paździerzową produkcję rodem z tanich sieciówek. Dzisiaj widać odwrotny trend, starocie wyciągane są z zakamarków i pieczołowicie odnawiane. Wraca moda na ludowe rękodzieło, ale autentyczne, a nie „Made in China”. Na tej fali do łask wracają zapomniane ikony, co widać też po sukcesie muzeum w Supraślu.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl!

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej