Warunkiem skorzystania z niej jest wybudowanie przez lokalnych operatorów tzw. ostatniej mili, czyli od punktów dostępowych do mieszkań i domów abonentów. Obecnie są realizowane takie projekty z dofinansowaniem w ramach programu operacyjnego „Polska cyfrowa”.
– Pierwszą gminą objętą tym projektem jest Sulęcin, a kolejne inwestycje powstają w powiatach międzyrzeckim, krośnieńskim, nowosolskim – zapowiada marszałek województwa Elżbieta Anna Polak.
Działanie takie było reakcją na zgłaszane przez mieszkańców sołectw problemy z dostępem do internetu. Projekt miał być realizowany wyłącznie na „obszarach białych”, nie mógł być sprzeczny z zasadą otwartego dostępu i musiał gwarantować charakter infrastruktury otwartej dla wszystkich operatorów na zasadach niedyskryminacji przez okres co najmniej siedmiu lat. Dodatkowo wybrane rozwiązania technologiczne miały zostać oparte na przeprowadzonych analizach przy uwzględnieniu możliwych alternatywnych rozwiązań.
W zasięgu usług szerokopasmowych znalazło się 326 miejscowości zakwalifikowanych wcześniej jako tzw. białe plamy. Sieć ma charakter otwarty – jest gotowa do obsługi wszystkich operatorów zainteresowanych rozwojem sieci dostępowej i świadczeniem usług detalicznych. Całkowita wartość projektu to 141,7 mln zł.