To pieniądze przede wszystkim dla przedsiębiorstw mikro, małych i średnich, mających prawną siedzibę na terenie województwa opolskiego.
Duże firmy mogą pozyskać dofinansowanie jedynie wtedy, gdy zapewnią rozpowszechnianie wyników badań i rozwoju w gospodarce regionalnej. W przypadku dużych przedsiębiorstw premiowane będą też projekty realizowane we współpracy z mikro, małymi i średnimi firmami oraz organizacjami pozarządowymi i instytucjami badawczymi.
Na co można otrzymać dotacje? Przede wszystkim na budowę, rozbudowę i zakup wyposażenia dla zaplecza badawczo-rozwojowego przedsiębiorstw, co ma służyć rozwojowi ich działalności innowacyjnej. Ponadto granty można dostać na proces powstawania innowacji (od pomysłu do rynku) lub jego wybranych elementów, np. badań naukowych i przemysłowych, prac rozwojowych (w tym na etap prac demonstracyjnych), na budowę linii pilotażowych, prowadzenie działań w zakresie wczesnej walidacji produktów, zaawansowanych zdolności produkcyjnych czy pierwszej produkcji.
Wnioski przedsiębiorców będzie przyjmować Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG).
– Jedna firma może złożyć tylko jeden projekt. Maksymalne dofinansowanie, jakie można dostać w tym naborze, to 10 mln zł, a minimalne to 300 tys. zł – informuje Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG.