Wiślica należy do najstarszych miejscowości w Polsce. Ślady osadnictwa pochodzą z II połowy IX wieku. Jedną z najbardziej znanych postaci związanych z Wiślicą był Jan Długosz, który był fundatorem dzwonnicy i budynku, tzw. Domu Długosza.
Jednym z najcenniejszych zabytków jest gotycka bazylika mniejsza z XIV wieku, a w podziemiach świątyni, którymi opiekowało się Muzeum Regionalne, znajdują się pozostałości dwóch kościołów romańskich z XII i XIII w. oraz słynna Płyta Orantów, znana też jako Posadzka Wiślicka.
Do muzeum należy też pawilon archeologiczny z fundamentami kościoła i misą chrzcielną z czasów Państwa Wiślan z IX wieku. Istniejące od 50 lat Muzeum Regionalne od stycznia zmieniło nazwę na Muzeum Archeologiczne. Jest też częścią Muzeum Narodowego w Kielcach, dzięki czemu placówka ma dostawać wsparcie finansowe z różnych źródeł na rozbudowę placówki i ochronę zabytków.
Teraz dyrekcja muzeum złożyła wniosek o dotacje na podziemną trasę turystyczną z programu „Infrastruktura i środowisko”. Zaplanowano w nim modernizację pawilonu archeologicznego, który zabezpieczy pozostałości po kościele Świętego Mikołaja i prace w podziemiach bazyliki, gdzie znajduje się tzw. Płyta Orantów. Poza tym inwestycja ma objąć też dzwonnicę, która ma być wyjściem ewakuacyjnym z podziemnego tunelu, poprowadzonego wokół bazyliki.