Poprzez spektakle i filmy będziemy zadawać pytania, które sprowokują widzów: kim jesteśmy w naszych najbardziej intymnych doświadczeniach i emocjach, w zmysłowości i cielesności, w męskości i kobiecości, w lękach i w tajemnicach.
Kim jesteśmy
Dla tej edycji festiwalu zatytułowanej „Historie osobiste” sztandarowy będzie spektakl „Wszystko o mojej matce” z krakowskiej Łaźni Nowej, zwycięzca zeszłorocznej odsłony Boskiej Komedii w Krakowie. Odwołując się do ducha twórczości Pedro Almodovara, reżyser Michał Borczuch i aktor Krzysztof Zarzecki stworzyli poruszające przedstawienie inspirowane postaciami ich matek, które zmarły na raka. Opowieść o dramatycznych wydarzeniach z przeszłości, które ukształtowały młodość twórców, jest także próbą przyjrzenia się procesowi wspominania, idealizowania i dramatyzowania ważnych dla nas doświadczeń. Występują Dominika Biernat, Iwona Budner, Monika Niemczyk, Marta Ojrzyńska, Halina Rasiakówna, Ewelina Żak i Krzysztof Zarzecki.
„Najgorszy człowiek na świecie” to głośna książka Małgorzaty Halber. W kaliskim Teatrze im. Bogusławskiego jej adaptację wyreżyserowała tegoroczna laureatka Paszportu „Polityki” Anna Smolar. Przygląda się walce z chorobą alkoholową w blasku telewizyjnych świateł. Nie ogranicza się do pokazania symptomów nałogu. Drąży kwestię jego przyczyn braku akceptacji dla siebie, najbliższych. Powodów może być zresztą wiele. Każdy z widzów może znaleźć inną odpowiedź na pytania stawiane przez aktorów.
Kolejnym nurtem będą przedstawienia oparte na biografiach mało znanych postaci historycznych. Bohaterką spektaklu Jolanty Janiczak i Wiktora Rubina „Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy” z Teatru Polskiego w Bydgoszczy jest aktywistka rewolucji francuskiej Théroigne de Méricourt. Walczyła o równość, wolność, solidarność, a mimo to jej nazwisko nie pojawia się w podręcznikach i encyklopediach obok Dantona i Robespierre’a. Paradoks jej historii polegał na tym, że została zlinczowana przez kobiety, o których prawa walczyła. Z kolei w premierowej „Pieśni Czarownic” Ewa i Zbigniew Łowżyłowie oraz Michał Buszewicz podejmują temat pierwszej w Polsce kobiety spalonej na stosie. Rzecz działa się w 1511 roku, na poznańskim Chwaliszewie. Autorką scenariusza jest Malina Prześluga.