Rzeszów się rozrasta. Nie tylko terytorialnie. Zwiększa się też liczba ludności. Od 2010 roku (miasto w tym czasie nie rozszerzyła swoich granic) liczba ludności zwiększyła się z 179,1 tys. do 187,4 tys. mieszkańców na koniec 2016 roku. Tylko w ubiegłym roku miastu przybyło 1526 nowych obywateli.
Z danych Urzędu Statystycznego w Rzeszowie wynika także, że w Rzeszowie utrzymuje się dodatnie saldo migracji wewnętrznych (czyli różnica między tymi, którzy zameldowali się w mieście i wymeldowali z niego). W ubiegłym roku wyniosła ona 1125 osób.
W porównaniu z innymi miastami utrzymuje się również dodatni przyrost naturalny (w 2016 r. o 697 osób). Prognozy demograficzne są korzystne. Rzeszów nadal będzie mógł się chwalić wzrostem ludności. Co ważne, Rzeszów to miasto ludzi młodych. W ogólnej liczbie mieszkańców blisko 40 proc. to osoby w tzw. wieku mobilnym, czyli między 18. a 44. rokiem życia, szczególnie cenione przez pracodawców.
Stanisław Sienko, zastępca prezydenta Rzeszowa. mówi, że w mieście mieszka o wiele więcej mieszkańców. niż wynika to z oficjalnych statystyk.
– Szacujemy, że w mieście mieszka od 220 do 250 tys. osób – mówi wiceprezydent Rzeszowa.