Pieniądze otrzymają placówki o różnym profilu i różnego szczebla – m.in. szkoły podstawowe, gimnazja, licea, ośrodki szkolno-wychowawcze. Prowadzone przez gminy, osoby prywatne czy stowarzyszenia zakonne. Zarówno w dużych miastach regionu, takich jak Gdańsk, Gdynia, Sopot czy Słupsk, jak i położone w niewielkich miejscowościach.
Fundusze – łącznie 1 562 400 złotych – mogą być przeznaczone na zakup książek niebędących podręcznikami. Chętnych, którzy postanowili zawalczyć o dotacje przyznawane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, było znacznie więcej niż możliwości programu. Wpłynęło łącznie 391 wniosków, środki trafią do 158 placówek.
Komisja powołana przez wojewodę pomorskiego po szczegółowej analizie wyłoniła zwycięzców – środki przyznano placówkom, które uzyskały największą liczbę punktów. Premiowane były pomysły mające zachęcić młodzież do sięgania po książki.
Na czele zwycięzców w boju o dotacje na książki (z 32 punktami) jest gmina miasto Gdańsk prowadząca Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 2 w Gdańsku.
Dotacja trafi również do Szkoły Podstawowej im. św. Jana de La Salle’a w Gdańsku, Zespołu Szkół i Przedszkola w Miłoradzu, Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni, a także Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Kończewicach. W gronie beneficjantów znalazło się też Gimnazjum nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Malborku oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku – filie m.in. w Kwidzynie, Nowym Dworze Gdańskim i Kościerzynie. To tylko niektóre z placówek.