Projekt obejmuje czeskie miasto Hořice, region Podzvičinsko reprezentowany przez szereg gmin w regionie czeskich Podkarkonoszy, polską Świdnicę – słynącą z bogatych i nie tylko barokowych rzeźb i leżące w powiecie świdnickim gminy: Strzegom słynący z wydobycia granitu oraz Dobromierz. Dotacje na stworzenie szlaku pochodzą z programu transnarodowego „Interreg Europa Środkowa” realizowanego w ramach polityki spójności Unii Europejskiej.
Nowe życie fontann
To z niego Świdnica dostała wsparcie na odrestaurowanie czterech zabytkowych ponad 300-letnich fontann na rynku. – Wykonane są z piaskowca, a więc materiału, który nie należy do najtrwalszych i który co jakiś czas wymaga renowacji. Choć były one już kilkakrotnie remontowane, ostatni raz w 1993 roku, to obecnie ich stan techniczny jest zły – opowiada Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego ratusza. Fontanny są popękane, mają nieszczelne komory i misy, których nie można już uszczelnić podczas zwykłych prac naprawczych. Jeszcze w tym roku przygotowywane są postępowania przetargowe, które mają wyłonić wykonawców prac związanych z budową sieci i montażem urządzeń wodnokanalizacyjnych oraz na prace konserwatorskie wraz z podłączeniem fontann. – Same roboty związane z renowacją kamieniarki będą trwały dwa lata, ale faktycznie cały proces obejmuje okres trzyletni i będzie podzielony na cztery etapy – opisuje Magdalena Dzwonkowska. I tak jeszcze w tym roku w ramach pierwszego etapu rozpocznie się budowa nowych podziemnych komór technicznych przy każdej z fontann oraz doprowadzenie do nich sieci, z kolei w ramach drugiego i trzeciego etapu będzie przeprowadzona w przyszłym roku renowacja kamieniarki fontann: Neptuna i Atlasa, a w czwartym etapie – w 2019 roku – do konserwacji pójdą fontanny „Duży Talerz” i „Mały Talerz”.
– W trakcie robót każda z nich zostanie rozebrana, zdemontowana, jej elementy zostaną oczyszczone, naprawione i później zmontowane od nowa. To praca iście zegarmistrzowska, zważywszy na bogate zdobienia choćby cembrowin poszczególnych fontann oraz ich elementów rzeźbiarskich – opisuje urzędniczka.
Remont ma kosztować ok. 1,2 mln zł, z czego samorząd ma już zabezpieczone 225 tys. euro z programu „Interreg Europa Środkowa”, co daje blisko milion złotych, a pozostałe środki będą pochodziły z budżetu miasta.
Wyremontowane fontanny będą częścią „Szlaku Kamienia”, na który Świdnica otrzyma łącznie 315 tys. euro. Dzięki temu powstanie miejska trasa turystyczna będąca elementem szlaku ciągnącego się na pograniczu polsko-czeskiego. Wartość projektu „Szlak kamienia” to blisko 2 mln euro, z czego wysokość dotacji to ok. 1,7 mln euro.