Coraz mniej mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego pamięta smak piwa z miejscowego browaru Saskich. Minęło już ponad 40 lat, od kiedy zaprzestano jego produkcji.
Piwo ostrowieckie w latach międzywojennych podbijało krajowe rynki i z powodzeniem je eksportowano. W PRL było jednak – podobno – kwaśne i mętne. I chyba nikt go dziś nie żałuje.
Drugie życie
Wkrótce w niszczejących budynkach liczącego ponad 100 lat zakładu – dawnej słodowni, warzelni, suszarni, magazynach – zaczną pracę ekipy budowlane firmy MTM Budownictwo z Tarnowa. Jesienią 2018 r., po generalnym remoncie i przebudowie, w zabytkowych murach otwarty zostanie Ostrowiecki Browar Kultury.
Przyszła siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Centrum Kultury oraz Biura Wystaw Artystycznych to obecnie największa z planowanych w mieście inwestycji.
Nowa instytucja – prestiżowe, najważniejsze w najbliższych latach w województwie świętokrzyskim przedsięwzięcie w dziedzinie kultury – służyć będzie zachowaniu dziedzictwa kulturowego regionu oraz rozwojowi i popularyzacji twórczości artystycznej.