Gospodarka województwa pomorskiego jest jedną z lepiej rozwijających się w Polsce. Położenie sprzyja oczywiście rozwojowi sektora morskiego. Województwo ma np. ważny kompleks portowy pełniący funkcje ogólnokrajowe i międzynarodowe. Dominujące branże to rybołówstwo i turystyka, prężnie rozwija się także szkutnictwo, firmy specjalizujące się w budowie i naprawie okrętów oraz obsłudze portów.
Pomorze jest światowym liderem wyrobów bursztyniarskich. W ponad 3 tys. małych zakładów pracuje około 10 tys. rzemieślników i artystów projektujących biżuterię. Ich roczne przychody, zwłaszcza z eksportu, ocenia się na ponad 300 mln dolarów.
100 tys. studentów
Główny potencjał dla tworzenia kapitału ludzkiego w województwie stanowi 27 uczelni wyższych, w których kształci się 98 tys. studentów, czyli 6,7 proc. studiujących w całym kraju. Cechą wyróżniającą system kształcenia w regionie są uczelnie kształcące na kierunkach związanych z gospodarką morską.
– Ze względu na dużą popularność polskich produktów w Skandynawii Pomorze, a przede wszystkim Trójmiasto jest dobrym miejscem do prowadzeniu biznesu. Pracodawcy mają duży dostęp do wykwalifikowanych pracowników władających obcymi językami oraz kadry inżynierskiej – potwierdza Robert Mróz, prezes firmy DWD BauTech specjalizującej się w systemach doświetlania oraz oddymiania obiektów przemysłowych.
– Zawsze powtarzam, że za naszym sukcesem stoją ludzie. W Bytowie mamy dostęp do najlepszych fachowców, ludzi, którzy po prostu czują rzemiosło. A w przypadku naszego biznesu jest to niezwykle ważne. Tu od zawsze szkoliło się fachowców. To dla nas wielki atut – podkreśla Leszek Gierszewski, prezes Drutexu, lidera rynku stolarki okienno-drzwiowej w Polsce i czołowego producenta w Europie.