Komora bezechowa dla dronów lub samochodów

To, jak silna jest emisja promieniowania elektromagnetycznego i czy spełnia normy dla danego urządzenia, można będzie sprawdzić w białostockim Laboratorium Badania Kompatybilności Elektromagnetycznej.

Publikacja: 20.02.2017 22:45

Białostockie laboratorium jest jednym z najnowocześniejszych w kraju.

Białostockie laboratorium jest jednym z najnowocześniejszych w kraju.

Foto: UM Białystok, Dawid Gromadzki Dawid Gromadzki

Laboratorium prowadzi Instytut Technik Innowacyjnych EMAG, który przejął je w styczniu br. od Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego. Ma powierzchnię około 300 mkw. oraz wysokość blisko 8 m. Wyposażone jest w światowej klasy aparaturę, wykonaną na specjalne zamówienie. Kosztowało 10 mln zł. Podobnych obiektów w Polsce jest kilkanaście, z tym że jedynie kilka dorównuje białostockiej aparaturze nowoczesnością. – Wyróżnia je największa w Polsce północno-wschodniej ekranowana komora bezechowa do badania urządzeń elektrycznych i elektronicznych, dzięki czemu badane tu urządzenia elektryczne i elektroniczne będą mogły mieć znaczne gabaryty. Zmieszczą się tu samochody, a nawet małe samoloty. Z uwagi na posiadaną komorę SAC i pozostałe wyposażenie współpracą były zainteresowane przedsiębiorstwa prowadzące działalność w branży zbrojeniowej oraz telekomunikacyjnej, np. produkujące radiolokacyjne zestawy rozpoznania artyleryjskiego, zautomatyzowane systemy dowodzenia, samonaprowadzające pociski rakietowe, systemy identyfikacji swój – obcy – mówi nam Anna Daszuta-Zalewska, dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl!

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej