Odpady pod ziemię

Pierwsze półpodziemne pojemniki na odpady instalowano już w Finlandii ćwierć wieku temu. Dzisiaj z tego systemu powszechnie korzysta się w Europie zachodniej i północnej, ale i coraz częściej w polskich miastach. Poza względami estetycznymi, podziemne systemy zbiórki odpadów powodują oszczędność miejsca i poprawiają ekonomikę selektywnej zbiórki odpadów, zmniejszając częstotliwość ich wywozu.

Publikacja: 24.01.2017 10:59

Odpady pod ziemię

Foto: www.mpo.torun.pl

Jeden podziemny kontener o pojemności 5 m sześciennych pomieści tyle samo odpadów co 55 standardowych pojemników 120 l lub sześć kontenerów o pojemności 1100 l. Pojemniki wykorzysujące przestrzeń podziemną powodują więc oszczędność miejsca i powierzchni. Nie szpecą krajobrazu, a ich zewnętrzny wygląd oraz użyty materiał wykończeniowy (tworzywa sztuczne metale, kompozyty, drewno) i kolorystyka może być praktycznie dowolnie dostosowany do otoczenia, lokalnych potrzeb i preferencji. Kolor górnej części pojemnika i oznakowanie fasady wrzutowej sugeruje rodzaj odpadu, jako powinien być do danego pojemnika wrzucany. Często w jednym pojemniku możliwe jest zbieranie dwóch lub nawet trzech rodzajów odpadów, gdyż pozwala podział pojemnika na komory rodzaj wrzutu oraz system ich opróżniania.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem