Według dolnośląskiego urzędu marszałkowskiego nie tylko stolica regionu cieszy się zainteresowaniem inwestorów. W pozostałych miejscowościach Dolnego Śląska wartość nowych inwestycji wstępnie szacuje się na około 1 mld 300 mln euro.
– Ostatni rok był bardzo dobry dla gospodarki Dolnego Śląska pod względem inwestycji. To pokazuje, że region ma ogromny potencjał i wciąż jest jednym z najważniejszych graczy – podkreślał Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego, przy okazji publikacji raportu „Atrakcyjność inwestycyjna regionów Polski w 2016 roku”. Wrocław, Jelenia Góra, Wałbrzych i Legnica oznaczone zostały w raporcie złotymi gwiazdami. To najwyższe wyróżnienie stanowiące ocenę wszystkich analizowanych sekcji gospodarczych w danym powiecie lub gminie: przemysłu przetwórczego, handlu i napraw, zakwaterowania i gastronomii, działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej. – Chcemy, by Dolny Śląsk stał się centrum nowych technologii, gdzie wykorzystywane będą inteligentne specjalizacje naszego regionu i jego zaplecze naukowe. Ten proces już się rozpoczął – powiedział Przybylski.
Dla lotnictwsa
Przyczyniają się do tego nowe inwestycje. W grudniu Lufthansa i General Electric oficjalnie poinformowały o planach zainwestowania w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej 250 mln euro w centrum serwisowania silników lotniczych. Projekt będzie realizować XEOS – spółka joint venture GE Aviation i Lufthansy, która zezwolenie na prowadzenie działalności w strefie otrzymała 20 grudnia. – Wybraliśmy Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną jako najlepszy region dla naszej inwestycji ze względu na dostępność wykwalifikowanej kadry i bardzo dobre warunki infrastrukturalne – mówił Thomas Bottger, dyrektor zarządzający i członek zarządu XEOS. Na decyzji zaważyła także obecność w strefie firm z branży lotniczej, jak Becker Avionics czy UTC Aerospace Systems, które w połowie ub. roku współtworzyły w LSSE Dolnośląski Klaster Lotniczy.
Według prezesa legnickiej SSE Witolda Lecha Idczaka lokalizacja inwestycji ma świadczyć o otwartości regionu na innowacje i najnowocześniejsze technologie. – To historyczna inwestycja, która może wywołać efekt domina w postaci kolejnych supernowoczesnych, zaawansowanych technologicznie inwestycji – stwierdził Idczak. Strefa mocno liczy na współpracę XEOS z uczelniami i szkołami technicznymi, która może być szansą dla rozwoju kariery zawodowej absolwentów. – Takie inwestycje jak XEOS ściągną talenty nie tylko z regionu, ale także z całego kraju. Dzięki temu nasz region może stać się jednym z najważniejszych centrów innowacji – uważa Krzysztof Sadowski, wiceprezes LSSE.
Siła motoryzacji
Do kluczowych inwestycji realizowanych w najbliższym czasie będzie należeć fabryka koncernu LG Chem, w której będą produkowane baterie do samochodów elektrycznych. Deklarowana wielkość zatrudnienia to co najmniej 700 pracowników, a wartość inwestycji ma sięgać 1,5 mld złotych. Produkcja w fabryce ma ruszyć w 2018 roku. – Ruszamy z inwestycją, dzięki której polscy inżynierowie będą przekuwać swoją wiedzę w zaawansowane technologicznie produkty – mówił w październiku wicepremier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę fabryki.