Malejący plusk fali

Ten tekst nie jest dla tych, którzy o pogodzie dowiadują się wyłącznie z prognoz telewizyjnych, obraz drzew staje im przed oczami dopiero wtedy, gdy słyszą komunikaty Dyrekcji Lasów Państwowych o zagrożeniu pożarowym, zaś spacery odbywają między przystankami komunikacji miejskiej, a nie poza miastem.

Publikacja: 06.11.2016 22:00

Krzysztof Kowalski

Krzysztof Kowalski

Foto: Fotorzepa / Kompała Waldemar

Dla takich ludzi przyroda jest hasłem encyklopedycznym, nie realną rzeczywistością. Tu następuje koniec wstępu do kazania, dalszego ciągu nie będzie, pozostałe akapity pozbawione są, przynajmniej autor ma taką nadzieję, tak zwanego smrodku dydaktycznego.

Równo dekadę temu, też o tej porze roku, serwis PAP Nauka w Polsce, a za nim „Głos Wielkopolski” ostrzegał, że w kolebce Piastów drastycznie obniża się poziom jezior. Naukowcy poinformowali wtedy, że za malejący stan wód w Wielkopolsce odpowiedzialne są nie tylko coraz mniejsze opady. Eksperci byli wówczas zgodni: za spadek poziomu wód odpowiedzialna jest Kopalnia Węgla Brunatnego Konin. W ciągu ostatnich dziesięciu lat opady w Wielkopolsce zmniejszyły się z 600 do 500 milimetrów rocznie. Przyczyniają się do tego także – a może przede wszystkim – odkrywki w okolicy Kleczewa, prowadzone przez Kopalnię Węgla Brunatnego Konin.

Tylko 69 zł za pół roku czytania.

O tym, jak szybko zmienia się świat. Czy będzie pokój na Ukrainie. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, tłumaczymy, inspirujemy.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń