„Miejsca dla Ciebie” to skwery z elementami małej architektury, które powstaną w centrum Lublina. To właśnie Śródmieście najbardziej odczuwa brak terenów zielonych. Jeszcze w tym roku powstaną trzy takie zakątki, w których oprócz zieleni znajdą się ławeczki z podświetlonymi listwami ledowymi i zdroje wody pitnej. Na przykład przy ulicy Chmielarczyka obok biblioteki KUL znajdzie się 5 siedzisk oraz instalacja ze stali nierdzewnej w formie monocyklu, który za pomocą napędu rowerowego będzie uruchamiał wodę lecącą ze zdroju wodnego.
W zieleńcu planowane jest nasadzenie 245 krzewów liściastych, ponad 120 bylin, 768 sztuk roślin cebulowych i 12 sztuk pnączy, które mają zasłaniać „nieciekawe” widoki: parking i odrapane mury. Do końca roku takie skwery wypoczynkowe powstaną jeszcze przy ul. Hempla (6 ławek) i przy ul. Krótkiej przy Krakowskim Przedmieściu (4 ławki). Jeśli pojawią się oszczędności po przetargach lub dodatkowe środki, ratusz być może jeszcze w tym roku rozpocznie budowę dwóch skwerów przy ulicy Lipowej, m.in. obok przystanku przy cmentarzu.
– Chcemy stworzyć jak najwięcej miejsc zielonych, w których mieszkańcy będą mogli na chwilę się zatrzymać, przysiąść i spędzić czas w przyjemnym otoczeniu – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Marcin Skrzypek z Rady Kultury Przestrzenni w Lublinie podkreśla, że tworzone w ramach projektu zielone zakątki powstały zgodnie z duchem tzw. design thinking, czyli rozważenia wielu różnych rozwiązań. Wpisują się też w opracowany właśnie projekt „Standardy infrastruktury pieszej”, który ma pomóc w opracowaniu bardziej przyjaznej pieszym przestrzeni miejskiej, szczególnie w obszarze śródmiejskim.
Gdzie jest klepisko
– Ten projekt odnosi się do małych zakątków, o których zapomina się w dużych planach, a często są to jedyne miejsca w okolicy, gdzie można usiąść, odpocząć i porozmawiać we względnej ciszy. Jeśli ten program będzie dalej prowadzony, a projekty doskonalone, Lublin będzie miał powody do dumy – uważa Marcin Skrzypek.