Obiekt został nagrodzony takim tytułem w konkursie European Prize for Urban Public Space 2016. ex aequo za renowacją systemu nawadniania w ogrodach termalnych w Caldes de Montbui w Hiszpanii.
European Prize for Urban Public Space to przyznawana od 2000 roku międzynarodowa nagroda, której celem jest uhonorowanie najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych przestrzeni publicznych, powstających w europejskich miastach. Współorganizuje go siedem europejskich instytucji, m.in. The Architecture Foundation z Londynu i Muzea Architektury we Frankfurcie, Helsinkach czy Lubljanie. W 2015 roku najważniejszą na kontynencie przyznawaną budynkom nagrodę otrzymał gmach Filharmonii Szczecińskiej. Teraz wyróżniono „Centrum Przełomy”, który powstał według projektu światowej sławy architekta Roberta Koniecznego z katowickiej pracowni architektonicznej KWK Promes. Budowa obiektu oraz prace nad wystawą rozpoczęły się w 2012 roku, a zakończyły na początku tego roku.
– To niespotykane, aby dwie przestrzenie, które zdobyły prestiżowe europejskie nagrody architektoniczne sąsiadowały ze sobą. Mamy dwie perełki w stolicy Pomorza Zachodniego, tuż obok siebie: Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza i Centrum Dialogu „Przełomy”. To dowód, że warto porywać się na śmiałe, pełne wizjonerstwa pomysły i nie zrażać się głosami malkontentów – mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. Warto przypomnieć, że zarówno Filharmonia, jak i „Przełomy” powstały przy wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013, z którego pochodziło ponad 16 mln zł, a ponad 10 mln z budżetu województwa.
Centrum Dialogu jest oddziałem Muzeum Narodowego w Szczecinie, instytucji kultury Województwa zachodniopomorskiego. Jego dyrektor Lech Karwowski zauważa, że Plac Solidarności w Szczecinie o oryginalnym kształcie fali, stał się już miejscem spacerów i spotkań – rodzin, grup młodzieży, wycieczek. – Jest to plac, na którym można „oddychać” przestrzenią wielkomiejską. Stał się również miejscem aktywności muzeum i pobliskich instytucji, miejscem spektakli, wystaw i zabaw edukacyjnych. Jest swoistym amfiteatrem, który dopiero zaczynamy wykorzystywać również na cele koncertowe – mówi dyrektor Karwowski. A jego zastępca dr Dariusz Kacprzak dodaje, że CDP to miejsca odwołujące się do idei forum, symbolizującego dialog – debatę o przeszłości, współczesności i przyszłości. Urzędnicy podkreślają, że nagroda European Prize for Urban Public Space 2016 z pewnością przyczyni się do promocji Centrum Dialogu Przełomy oraz samego Szczecina, zarówno w Polsce, jak i w Europie z uwagi na to, że informacje o wyróżnieniu były komentowane w krajowych i zagranicznych mediach. Bezpośrednio po wyróżnieniu obiektu w muzeum pojawiali się goście zainteresowani obejrzeniem nagrodzonego obiektu. – Mamy nadzieję, że wzrost zainteresowaniem szczecińską architekturą przełoży się na wzrost zainteresowania wystawą stałą CDP a tym samym lokalną historią. Liczymy na to, że Centrum Dialogu Przełomy nie będzie doceniane wyłącznie ze względu na walory architektoniczne, ale dostrzeżone zostaną również treści i obiekty prezentowane na wystawie, która jest sercem budynku – tłumaczy Radosław Soćko, z Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie. W CDP odbywają się różnego rodzaju imprezy i spotkania takie jak: debaty, spotkania ze świadkami historii czy ekspertami, wernisaże wystaw czasowych, prowadzona jest akcja boocrossingowa.