Ryszard Miazga, właściciel firmy Verano z Lublina, producenta nowoczesnych grzejników i klimakonwektorów, na początku współpracował z naukowcami z Krakowa. Dzięki pośrednictwu pracowników lubelskiego magistratu w 2013 roku nawiązał kontakt z naukowcami z Politechniki Lubelskiej. Dziś to stała współpraca. Pracownicy politechniki uczestniczą w konstruowaniu i unowocześnieniu nowych urządzeń, które testowane są w Centralnym Laboratorium Wdrożeniowym Politechniki Lubelskiej. A rodzinna firma Verano należy do najbardziej dynamicznie rozwijających się eksporterów na Lubelszczyźnie.
– Przedsiębiorca zamiast budować prototyp urządzenia, weryfikować go w rzeczywistym środowisku, może pewne procesy stymulować u nas, co w znacznym stopniu obniża koszty wprowadzenia takiego produktu na rynek – mówi Paweł Chrapowicki z Lubelskiego Centrum Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej.
Biznesowym pomysłem uczelni jest technologia wykorzystania paneli fotowoltaicznych na dachach autobusów. W efekcie powstała spółka, która wykorzystuje rozwiązania licencjonowane przez politechnikę. Wynalazkiem zainteresowani są inwestorzy z południowej Europy oraz Stanów Zjednoczonych. Z kolei z Sigmą, producentem maszyn dla przemysłu górniczego Politechnika Lubelska kooperowała najpierw przy unowocześnieniu maszyn górniczych. Teraz współpracuje przy produkcji maszyn do innych zastosowań. Od podstaw skonstruowali je naukowcy z politechniki i inżynierowie Sigmy.
– Powstało kilka konstrukcji, które Sigma wdrożyła do oferty. Są już pierwsze zamówienia. Od każdej maszyny, którą sprzeda nasz partner, uczelnia będzie miała stosowną cześć zysku – mówi Paweł Chrapowicki.
Uczelnie i przedstawiciele biznesu coraz częściej dostrzegają, że współpraca się opłaca. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie współpracuje z Lubellą, producentem mąki i makaronów. Badania i wynalazki UMCS wdrożono z kolei m.in. w WSK PZL Świdnik, Budimeksie, Fabryce Farb i Lakierów „Śnieżka” czy firmie Inglot.