Festiwal wędrujący po dzielnicach

Już po raz dwudziesty odbędzie się w Gdańsku Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA.

Publikacja: 11.07.2016 22:00

Impreza odbędzie się w dniach 14-17 lipca. Po dwóch latach grania na Forcie Góry Gradowej i Placu Zebrań Ludowych, FETA wraca do poprzedniej lokalizacji: na Stare Przedmieście i Dolne Miasto.

– To festiwal wędrujący po mieście, po ciekawych terenach do prezentacji teatru ulicznego, który każe podróżować za sobą swoim widzom – mówi Szymon Wróblewski, dyrektor festiwalu.

Przypomina, że FETA gościła już w Brzeźnie, na Zaspie, w Głównym Mieście, i na starym Przedmieściu. – Ten festiwal jest impulsem do rozwoju dzielnicy, do zmiany myślenia o terenach nieco zapomnianych i cieszących się złą sławą, które potrzebują bodźca do zmian, wspierający i poszerzający działania rewitalizacyjne miasta o część najważniejszą, czyli sferę społeczną – mówi Wróblewski.

Gośćmi FETY 2016 będą między innymi: Antagon TheaterAKTion z Niemiec, Studio Eclipse z Belgii, Dansk Rakkerpak z Danii, Cie Cacahuete z Francji, Tukkers Connexion z Holandii, czy Teatr Biuro Podróży.

Poza tym w czasie festiwalu 30-lecie twórczości ulicznej będzie obchodził najbardziej znany gdański teatr uliczny: Teatr Snów. Troje artystów, wychowanków Zdzisława Górskiego (twórcy Teatru Snów) zaprezentuje swoją twórczość w ramach festiwalu. Będą to: Marek Kurkiewicz (Teatr 3,5), Izabela Terek-Jopkiewicz (Teatr PIAN), Jarosław Rebeliński (TeatRazem).

W ciągu czterech dni festiwalu odbędzie się ponad 40 spektakli, w których jak szacują organizatorzy weźmie udział ok. 40 tys. widzów. Tradycyjnie już podczas FETY piekarnia Ryszarda Majchrowskiego będzie czynna do ostatniego widza. Nie zabraknie też wypiekanych specjalnie na FETĘ paluchów z makiem.

W zależności od dnia spektakle będą zaczynać się o 15-17, a ostatnie o 23. – Największa atrakcje to wieczorne propozycje – mówi dyrektor Wróblewski.

Pełny program festiwalu można znaleźć na stronie: www.feta.pl/pl/rok/2016

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej