Reklama
Rozwiń

Nowy pas dla samolotów nie wszystkim się podoba

Lotnisko w Balicach ma drogę startową, która w najbliższej przyszłości wymaga modernizacji, aby dostosować ją do obowiązujących obecnie standardów.

Publikacja: 10.07.2016 23:00

Budowa nowego pasa startowego w Balicach jeszcze się nie rozpoczęła, a już budzi protesty lokalnych społeczności.

Zwłaszcza w gminie Zabierzów. – Wariant proponowany przez władze portu zwiększa negatywne oddziaływanie lotniska na mieszkańców zwłaszcza z Balic, Rząsek i Szczyglic – mówi Bartłomiej Stawarz, zastępca wójta Zabierzowa.

– Podczas prowadzonych analiz remont pasa startowego został wykluczony, ponieważ wiązałby się z zamknięciem lotniska na rok – tłumaczy Monika Pabisek, rzecznik krakowskiego portu lotniczego. Podkreśla, że takie zamknięcie miałoby bardzo duży wpływ na gospodarkę regionu. – Lotnisko to przedsiębiorstwo, którego klientami są linie lotnicze i pasażerowie, ale także podmioty niebędące bezpośrednio użytkownikami lotniska. Lokalne samorządy opierają swój rozwój na funkcjonowaniu lotniska – tłumaczy przedstawicielka krakowskiego portu.

Dodaje, że turystyka, outsourcing są w Krakowie na światowym poziomie, a dzięki bliskości Kraków Airport branże te swobodnie kooperują z cały światem, dlatego też niezbędna jest nowa droga startowa. Władze portu zdecydowały, że nowy pas powinien mieć 2,8 tys. metrów, co wystarczy do obsługi połączeń europejskich i transatlantyckich przez samoloty LOT Boeing 787 Dreamliner m.in. do: Chicago, Nowego Jorku czy Toronto. Obecnie z Krakowa lata się przede wszystkim do Europy. Inwestycja szacowana jest na około 250 mln zł, a pieniądze na nowy pas startowy mają pochodzić ze środków spółki zarządzającej portem.

Kością niezgody jest przebieg trasy nowego pasa startowego. Władze lotniska rekomendują tzw. wariant północny biegnący niemal równolegle do istniejącego pasa z odchyleniem o około cztery stopnie. I to właśnie budzi protesty mieszkańców gminy Zabierzów, na której terenie położone jest lotnisko, mimo że sama jest mniejszościowym udziałowcem spółki zarządzającej portem.

– Sprzeciwialiśmy się uchwale udziałowców w sprawie rekomendowanego wariantu pasa, a teraz jeszcze zaskarżymy ją do sądu jako działanie na niekorzyść mniejszościowego akcjonariusza – zapowiada wójt Stawarz. Dodaje, że przy ustalaniu przebiegu pasa pomijany jest interes społeczny.

Jednak Monika Pabisek uspokaja. – Nowa inwestycja jest dopiero na początku drogi. Wraz z ekspertami przeanalizowaliśmy jaki wariant modernizacji istniejącej infrastruktury by był optymalny. Realizacja dopiero przed nami – podkreśla.

Dodaje, że precyzyjne zaplanowanie wszystkiego jeszcze przed spółką. – Aktualnie przystępujemy do opracowywania analiz środowiskowych. To będzie także czas na rozmowy i konsultacje. Później rozpoczniemy prace projektowe. Budowa ruszą najwcześniej w 2019 roku – zapowiada.

Władze Zabierzowa zapowiadają, że nie złożą broni. Będą brać czynny udział w wydawaniu decyzji środowiskowych dla nowej inwestycji, a także pozwoleń budowlanych. – Będziemy działać w granicach prawa i robić wszystko, co jest dozwolone, by dbać o interes mieszkańców – podkreśla wójt Stawarz. Dodaje, że samorząd i mieszkańcy nie negują rozbudowy krakowskiego lotniska, a jedynie wariant usytuowania pasa. – Dyrekcja portu lotniczego przy rekomendacji brała pod uwagę interes biznesowy, a nie społeczny- podkreśla wójt Zabierzowa.

Monika Pabisek zapewnia, że lotnisko zdaje sobie sprawę, że na uzgodnienia potrzeba czasu. Dlatego teraz zaprezentowało warianty lokalizacji nowej drogi startowej, a czas na dialog, na konsultacje i rozmowy jest jeszcze przed nimi. – Oczywiście będziemy starali się przekonywać do naszych argumentów – mówi.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku