List intencyjny dotyczący powołania i prowadzenia nowego kierunku podpisali rektorzy Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Łódzkiej przy wsparciu Urzędu Miasta Łodzi. Otwierany w Łodzi kierunek jest wyjątkowy w skali kraju.
– Rewitalizacja zdecyduje o tym, jak Łódź będzie wyglądała za kilkanaście lat. To nasza przyszłość, ale i teraźniejszość. Specjalistów w tej dziedzinie nie ma zbyt wielu. Potrzeba nam osób, które będą umiały zarządzać procesem rewitalizacji w sposób kompleksowy – uważa prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
Nowy kierunek ma pozwolić studentom na interdyscyplinarne podejście do zagadnienia. Studia przygotują koordynatorów i zarządców obszarów rewitalizacji posiadających wiedzę i umiejętności dotyczące kompleksowej odnowy obszarów zdegradowanych. Program studiów obejmie m.in. zajęcia z aktywizacji i partycypacji społecznej, gospodarki miejskiej, technologii budowlanych, architektury i urbanistyki, marketingu i planowania społecznego, tożsamości i dziedzictwa kulturowego miast.
– Mamy wieloletnie doświadczenia związane z rewitalizacją i to Łodzi i łódzkim uczelniom zależy na sprawnym przebiegu tych procesów – dodaje prof. Włodzimierz Nykiel, rektor Uniwersytetu Łódzkiego.
W nowym projekcie Politechnika odpowiedzialna będzie za takie zagadnienia, jak architektura i budownictwo, natomiast Uniwersytet skupi się na społecznym wymiarze rewitalizacji, partycypacji i kwestiach gospodarczych.