Kilka dni temu w okolicach miejscowości Brody, w powiecie żarskim, pracownicy Zielonogórskiego Oddziału firmy Enea Operator zamontowali drugą sztuczną platformę lęgową dla rybołowa na słupie wysokiego napięcia.
– Obecnie w Polsce gniazduje zaledwie około 30 par rybołowów, a w województwie lubuskim ich liczebność osiąga poziom ośmiu par. Dla porównania we wschodnich Niemczech, głównie w Brandenburgii, żyje ponad 300 par lęgowych – mówi nam Michał Bielewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.
Słupy zamiast drzew
Naukowcy liczą na to, że dzięki budowie sztucznych gniazd część z nich uda się przyciągnąć na polską stronę. Lubuska dyrekcja ochrony środowiska już od 2012 roku prowadzi specjalny program ochrony tego okazałego drapieżnika. Jedną z wykorzystywanych metod ochrony jest właśnie budowa konstrukcji gniazdowych w celu przywabienia młodych ptaków. Polscy ornitolodzy liczą na osobniki, które nie posiadają jeszcze własnych terytoriów.
– Dotychczas budowaliśmy gniazda na drzewach. W ciągu czterech lat zostało zbudowanych 80 gniazd na terenie całego regionu – dodaje Michał Bielewicz.
Jednak z obserwacji ornitologów wynika, że rybołowy chętniej gniazdują na słupach energetycznych. Dlatego w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska powstał program budowy takich platform na słupach. – Ta metoda jest nowa, unikalna w skali całego kraju – podkreśla Bielewicz. Wyznaczone zostały lokalizacje dla 13 takich sztucznych gniazd i teraz stopniowo są one montowane przez pracowników spółki Enea Operator. Gniazda te przypominają konstrukcje anten satelitarnych, na które nakładane są specjalne, plecione z gałązek wieńce. Dzięki takim konstrukcjom pisklęta nie wypadają z gniazda, ptaki są też niedostępne dla drapieżnych ssaków. Platformy będą montowane na słupach wysokiego napięcia m.in. w okolicach Lubniewic, Lubska, Międzyrzecza oraz Dobiegniewa.