Reklama
Rozwiń

Składowiska odpadów w rękach sejmiku województwa

Samorząd województwa ma dość dużą swobodę w kształtowaniu przyszłych inwestycji związanych z gospodarką odpadami.

Publikacja: 14.01.2016 13:18

Składowiska odpadów w rękach sejmiku województwa

Foto: 123RF

Do 15 stycznia 2016 roku (czyli do dziś) można zgłaszać uwagi do projektu wojewódzkiego planu gospodarki odpadami (WPGO) dla województwa mazowieckiego. W takim dokumencie są m.in. przyszłe inwestycje, które mają pomóc uporać się z problemem zagospodarowania śmieci. Z tym, że niektóre z planowanych inwestycji już budzą wątpliwości – szczególnie mieszkańców, którzy znajdą się w sąsiedztwie przyszłych zakładów i składowisk odpadów.

W projekcie WPGO dla województwa mazowieckiego duże kontrowersje wzbudza planowana budowa składowiska odpadów w gminie Mrozy. W przyszłości ma tam być regionalna instalacja przetwarzania odpadów komunalnych czyli instalacja mechaniczno-biologicznego przetwarzania. Składowisko zaś  ma mieć pojemność wynoszącą 630 tys. ton odpadów.

Mieszkańcy protestują, gdyż inwestycja ma być zlokalizowana w odległości kilkuset metrów od zabudowań. Ponadto 80 proc. gminy jest na terenie  Mińskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. I zdaniem mieszkańców taka inwestycja nie tylko będzie dla nich uciążliwa, ale i dla środowiska.

Tak się składa, że zgłaszanie uwag (także przez mieszkańców) do projektu wojewódzkiego planu może, ale nie musi wpłynąć na kształt tego dokumentu.

– Sejmik Województwa ma dość dużą swobodę w zakresie decydowania o tym jakie inwestycje zostaną wpisane do WPGO – mówi Maciej Kiełbus, partner w kancelarii Dr Krystian Ziemski & Partners. 

Tak więc piłeczka jest po stronie Sejmiku Województwa. Z tym, że projekt planu to nie jego ostateczna wersja i może się jeszcze dużo zmienić.

Czesław Mroczek, poseł PO, który mieszka w Mińsku Mazowieckim (bliskie sąsiedztwo gminy Mrozy) ma nadzieję, że składowiska w Mrozach nie będzie. Według jego wiedzy odpady z tego regiony maja trafiać do Warszawy i Ostrołęki.

Gdyby jednak tak się nie stało i w projekcie WPGO wpisano do niego wspomnianą inwestycję, to oczywiście ma ona duże szanse na realizację. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy są wówczas bez szans.

– Mogą inicjować bezpośrednio lub pośrednio postępowania zmierzające do weryfikacji decyzji (takich jak pozwolenie na budowę, pozwolenie na użytkowanie) w oparciu o które instalacja ma działać i w ten sposób w ostateczności doprowadzić do nieuwzględnienia instalacji w WPGO – mówi Maciej Kiełbus.

Czyli niemal na każdym etapie poprzedzającym realizacje przedsięwzięcia można podejmować pewne działania i przedstawiać argumenty przeciw niekorzystnej dla ludzi i środowiska inwestycji.

Przedsiębiorcy jednak bardzo intensywnie zabiegają o to, by ich planowane przedsięwzięcie zostało uwzględnione w wojewódzkim planie. Tylko w takiej sytuacji maja szansę na realizację swojego przedsięwzięcia. Zgodnie z ustawa o odpadach tylko te, które zostały ujęte z WGO mogą uzyskać dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy Wojewódzkich Funduszy. Mało tego bez wpisania do WPGO dane przedsięwzięcie w gospodarce odpadami nie dostanie decyzji środowiskowej, która jest niezbędna do uzyskanie pozwolenia na budowę i ruszenie z przedsięwzięciem. Dlatego jeżeli dana inwestycja nie znajdzie się w WPO, to nie ma żadnych szans na realizację.

Argumenty przeciw inwestycji

Protestujący na swojej stronie www.nie-wysypisku.pl argumentują, że około 75% powierzchni gminy leży w obszarze Natura 2000 „Dolina Kostrzynia” i 50% objęte jest Rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie obszarów specjalnej ochrony ptaków. W gminie Mrozy znajduje się sześć z jedenastu rezerwatów przyrody powiatu mińskiego. W rezerwacie „Rudka Sanatorium”, w unikatowym mikroklimacie od wielu lat znajduje się szpital chorób płucnych.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń