Rzeczpospolita: Jaką rolę z pana punktu widzenia, jako prezesa grupy działającej w Małopolsce, odgrywa samorząd w rozwoju biznesu w regionie? Czy to tylko dysponent środków unijnych, dzięki którym budujecie sieć szerokopasmową?
Piotr Majchrzak: Samorząd województwa był inicjatorem powstania Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej. Z mojego punktu widzenia jest to najistotniejszy element historii spółki. Należy podkreślić, że dzięki podjętym przez samorząd decyzjom, a w szczególności strukturze współfinansowania projektu środkami unijnymi, mamy do czynienia z projektem, który jak żaden inny w kraju ma szansę w pełni zaspokoić potrzeby mieszkańców, biznesu i administracji w zakresie światłowodowej sieci szkieletowej oraz dostępowej, a jednocześnie być opłacalny biznesowo dla inwestora. Osobnym tematem jest ewidentne zainteresowanie samorządu jak najszerszym wdrożeniem projektu tzw. społeczeństwa informacyjnego. Dla spółki takiej jak nasza tego typu inicjatywy są w oczywisty sposób istotne, bo pozwalają w sposób bardziej efektywny wykorzystać naszą inwestycję.
Czy można wskazać inicjatywę samorządu małopolskiego, dzięki której grupa Hyperion uzyskała nowe możliwości rozwoju w regionie?
Bez wątpienia inicjatywy takie jak Małopolska Chmura Edukacyjna czy informatyzacja służby zdrowia, a w szczególności szpitali w całym województwie, to projekty, które pomogą w bardziej efektywny sposób wykorzystać sieć światłowodową. Należy również zaznaczyć, że tego typu inicjatywy samorządowe zdecydowanie poprawią zakres wdrożenia społeczeństwa informacyjnego, ponieważ coraz więcej spraw będących w obszarze zainteresowania ludności i przedsiębiorców będzie dostępnych online.
Jak się wydaje, ideą regionalnych sieci szerokopasmowych, a taką buduje wasza spółka zależna, Małopolska Sieć Szerokopasmowa, jest skok cywilizacyjny. Jak wygląda współpraca samorządu i MSS w realizacji tego celu?