Kielce: internetowa platforma komunikacji z mieszkańcami

Prowadzenie konsultacji społecznych, planowanie realizacji budżetu obywatelskiego oraz udostępnianie systemu informacji o terenie umożliwia internetowa platforma współpracy z mieszkańcami, uruchomiona przez Urząd Miasta w Kielcach.

Publikacja: 13.10.2015 14:23

PAP

Jak podkreślił podczas wtorkowej konferencji prasowej sekretarz miasta Kielce Janusz Koza, portal nazwany „Idea Kielce” ma pomóc w tym, by magistrat jeszcze lepiej niż do tej pory służył mieszkańcom w załatwianiu ich spraw – ma on umożliwić kielczanom większy udział w zarządzaniu miastem.

„To będzie jeszcze jedno narzędzie, które ułatwia komunikację dwustronną samorządu i mieszkańców. Widzimy, że jest bardzo duża grupa ludzi, która chętnie posługuje się mediami elektronicznymi, by móc na bieżąco prezentować swoje stanowisko w różnych sprawach. Chcemy, by ta rozmowa skutkowała rzeczywistym poprawianiem i zrobieniem czegoś w mieście” – dodała kierownik Biura ds. Inteligentnego Zarządzania Zrównoważonym Rozwojem Urzędu Miasta w Kielcach, Jadwiga Skrobacka.

Platforma składa się z kilku modułów informacyjnych, przystosowanych technicznie do aktywnej komunikacji on-line.

„Wypowiedz się” – to moduł dialogu społecznego, służący m. in. przeprowadzaniu ankiet. Był on już wykorzystany w ostatnich tygodniach przy zbieraniu pomysłów kielczan na przyszłe zagospodarowanie Skweru im. Ireny Sendlerowej w Śródmieściu. Wypowiedziało się ok. 1500 osób, a w kolejnym etapie konsultacji będą uwzględnione ich sugestie.

Inny z modułów pozwala na przeprowadzenie konsultacji społecznych przy opracowywaniu m. in. projektów strategii rozwojowych miasta czy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Z kolei „Budżet obywatelski” to serwis wspierający przeprowadzenie budżetu partycypacyjnego na wszystkich etapach przedsięwzięcia – umożliwia też śledzenie postępów ich realizacji. Moduł ten był już testowany podczas dwóch ostatnich edycji budżetu obywatelskiego w Kielcach.

Platforma ułatwia dostęp do kieleckiego Geoportalu – strony internetowej, zawierającą mapy satelitarne Kielc z danymi dotyczącymi m. in. działek, zagospodarowania terenu i inwestycji, która funkcjonuje od 2009 r. oraz do internetowej telewizji magistratu, prezentującej informacje z ratusza i najważniejsze wydarzenia w Kielcach.

Jeden z modułów ma też przybliżać zagadnienia związane z dążeniem miasta do osiągnięcia trwałego i zrównoważonego rozwoju. „Chodzi o takie zarządzanie miastem, by jak najlepiej wykorzystywać zasoby, które ono posiada – kapitał społeczny, gospodarczy i środowiskowy” – wyjaśniała Skrobacka.

Serwis ten zawiera dane liczbowe, wskaźniki, mapy i wykresy, pozwalające na prowadzenie analiz w najważniejszych dziedzinach życia w Kielcach w ostatnich latach. Dotyczą m. in. demografii, gospodarki, zagadnień związanych z ubóstwem, edukacją, środowiskiem, komunikacją, ochroną przyrody. „Chodzi o to, by udostępniać jak najszerzej informacje na temat kapitałów, którym chcemy zarządzać i jednocześnie poprzez zapoznawanie ludzi z tymi danymi, umożliwiać im przedstawianie własnych wizji. Mieszkańcy muszą być włączeni w ideę podnoszenia jakości życia” – podkreśliła Skrobacka.

Platforma „Idea Kielce” ma być dalej rozwijana. Niedługo pod adresem www. idea. kielce. eu będzie można na niej znaleźć informacje o wszystkich inwestycjach zrealizowanych przez miejski samorząd od 2002 r.

Portal zostanie także technicznie powiązany z miejskimi instytucjami związanymi np. z transportem publicznym – będą one mogły wykorzystywać możliwość serwisu, do konsultowania własnych inicjatyw. Z kolei ankiety dotyczące istotnych dla kielczan przedsięwzięć, dzięki portalowi będą mogły także udostępniać podmioty, które nie są związane z samorządem – np. spółdzielnie mieszkaniowe czy stowarzyszenia.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej