Ma kształt wrzeciona i herbaciany odcień od wędzenia w zimnym dymie, a jego waga sięga od 60 do 80 dag. Kto z nas choć raz nie spróbował, a przynajmniej nie słyszał o oscypku? Ten najbardziej znany krajowy produkt regionalny, zgodnie z definicją zastrzeżoną przez Komisję Europejską, może być wytwarzany tylko w ściśle określonym rejonie, w większości przypadającym na Małopolskę.
Apetyt na festiwale
Ale ser z mleka owczego, choć popularny, jest zaledwie niewielką częścią bogactwa kulinarnego tego regionu. Z 11 produktami zarejestrowanymi w Brukseli województwo małopolskie zajmuje pierwsze miejsce w Polsce.
Listę jego certyfikowanych specjałów otwiera bryndza podhalańska, która dostała unijny znak jako pierwsza w naszym kraju już w 2007 r. Są na niej także redykołka, czyli niewielki ser z niepasteryzowanego mleka owczego, podsuszona i podwędzona śliwka zwana suską sechlońską, kiełbasa lisiecka, obwarzanek krakowski, jabłka łąckie, chleb prądnicki, karp zatorski, fasola Piękny Jaś z Doliny Dunajca i jagnięcina podhalańska.
Kolejna na liście może być tradycyjna kiełbasa krakowska. Na początku tego roku wnioski o przyznanie jej znaku unijnego Gwarantowana Tradycyjna Specjalność złożyły Konsorcjum Producentów Kiełbasy Lisieckiej oraz Związek Polskie Mięso.