Aktualizacja: 05.02.2025 20:05 Publikacja: 30.04.2015 22:50
Obwodnicę Piły wybudowano dzięki unijnemu wsparciu
Foto: Marcinekk2/Wikimedia_GNU FDL
1261 wspartych firm, 3,8 tys. nowych miejsc pracy, dziewięć obwodnic, m.in. Piły i Murowanej Gośliny, 30 publicznych punktów dostępu do internetu oraz 830 km wybudowanych i zmodernizowanych dróg, to tylko wybrane efekty Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (WRPO) na lata 2007–2013. Województwo na jego realizację otrzymało z Unii 1,33 mld euro.
Pieniądze te cieszyły się dużym wzięciem. Największym – konkursy kierowane do małych i średnich przedsiębiorstw (liczba wniosków na jeden wyniosła ponad tysiąc). Szczególnym zainteresowaniem cieszył się też konkurs dotyczący poprawy dostępności dróg wojewódzkich w miastach na prawach powiatu, powiatowych i gminnych. Wartość wniosków prawie sześciokrotnie przekroczyła jego budżet. Ogółem w całym programie do dofinansowania wybrano 2545 przedsięwzięć, przyznając na nie 6,36 mld zł. Na liście rezerwowej jest jeszcze 1239 projektów.
Współpraca gmin, rozwój infrastruktury rowerowej oraz wykorzystanie kolei do obsługi komunikacyjnej aglomeracji to klucz do udrożenienia miast.
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
Osiągnęła spektakularny sukces w Dolinie Krzemowej. Jest założycielką i dyrektor generalną akceleratora biznesowego dla prowadzonych przez kobiety startujących firm technologicznych.
Jaka jest sytuacja finansowa polskich samorządów? Co mówi o kondycji JST najnowszy Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego?
Województwo Lubuskie rozpoczęło wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
Paulina Czurak, właścicielka pracowni architektonicznej Ideograf, i Wojciech Witek, współwłaściciel Iliard Architecture & Management, o znaczeniu terenów zielonych w rozwoju miast.
Województwo podlaskie ma najgorszy wynik w Polsce, jeśli chodzi o liczbę konsumentów, którzy ich dokonują. Jest też w grupie 20 regionów w UE, gdzie najmniej kupuje się online.
Polscy artyści nie ograniczają się już do klubów i większych sal – koncertują w halach i na stadionach. Tak będzie również w 2025 r.
60 dni – tyle zwolennicy referendum w sprawie odwołania Jacka Sutryka mają na zebranie podpisów w tej sprawie. Co przesądzi o ich sukcesie lub porażce?
Sołtysi integrują wiejskie społeczności, dbają o realizację inwestycji, a często sami nie dostają na to środków.
Samorządy mają stale rosnące tempo wydatków bieżących. Coraz więcej naszych środków własnych musieliśmy przeznaczać na te cele – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Najmocniej płace podniesiono w regionach, w których dużo osób zarabia minimalne wynagrodzenie. Pomimo to na to, by zmniejszyły się różnice rozwojowe pomiędzy województwami, musimy jeszcze długo poczekać.
Mieszkańcy Polski południowo-wschodniej zaciągają z reguły mniej kredytów i pożyczek niż ci z Polski północno-zachodniej – pokazują dane Biura Informacji Kredytowej. Z czego to wynika?
Pantera koncertem 4 lutego w Tauron Arenie Kraków rozpocznie sezon ciężkich brzmień. Przyjadą Iron Maiden, Linkin Park czy Nine Inch Nails.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas