Ponad rok temu, w połowie czerwca 2015, strona białoruska pozwoliła turystom z Polski przekraczającym granicę w Puszczy Białowieskiej na przejściu Białowieża-Piererow na mały ruch bezwizowy. Dzięki temu z paszportem, przepustką wystawioną przez Park Narodowy „Bieławieżskaja Puszcza” i ubezpieczeniem można przebywać na terenie Białorusi bez wizy przez 72 godziny.
Jak wynika z danych podlaskiego oddziału straży granicznej tylko w tym roku (do 8 czerwca) skorzystało z niego 4468 osób, z czego 2322 w ruchu bezwizowym (w 2015 r. było to ponad 12,5 tys. osób, z czego ponad 5,5 tys. Polaków, o ponad 300 proc. więcej niż w 2014 roku).
– Kanał Augustowski oraz Puszcza Białowieska to dwa strategiczne elementy oferty turystycznej Województwa Podlaskiego. Każdy z nich ma swoje atuty, a łączy je położenie na pograniczu polsko-białoruskim – mówi Bogdan Dyjuk, członek zarządu województwa. Możliwość przekraczania granicy podnosi atrakcyjność takich miejsc.
Skusić turystów
Teraz jest szansa, że na Białoruś bez wiz będzie się można dostać także przejściem Rudawka-Lesnaja na Kanale Augustowskim. – Otwarte w ubiegłym roku przejście rowerowe-piesze w Puszczy Białowieskiej poszerzyło ofertę turystyczną nie tylko samej Białowieży, ale i całego regionu. Dlatego zaproponowaliśmy stronie białoruskiej rozszerzenie statusu przejścia wodnego na Kanale Augustowskim i wprowadzenie tam także ruchu pieszo–rowerowego – tłumaczy Bogdan Dyjuk. – Będzie to jedyne przejście o tak różnorodnym charakterze, gdzie granicę można będzie przekroczyć kajakiem, rowerem oraz pieszo. Pozwoli to na poznanie części białoruskiej Kanału Augustowskiego czy np. zabytków Grodna.
Na razie z możliwości przepłynięcia Kanałem Augustowskim aż do Niemna korzysta niewiele osób. W ubiegłym roku było ich ok. 100. Powodem jest konieczność posiadania wizy, a także głębokość samego kanału. – Ta tranzytowa wynosi zaledwie 0,7 metra, a to oznacza, że całym odcinkiem mogą płynąć jedynie kajaki i ew. małe łodzie motorowe – tłumaczy Sławomir Aleksandrowicz, wiceprezes Żeglugi Augustowskiej, która organizuje wycieczki statkami Szlakiem Papieskim, obejmującym także część kanału, czy do jeziora Rospuda.