Wartość eksportu z głównych branż najdalej wysuniętego na zachód Europy, piątego największego regionu w Polsce wynosi ponad 12 mld zł rocznie. Regionalne Centrum Obsługi Importerów i Eksporterów zwraca uwagę, że oszacowana przez izbę celną wartość zagranicznej sprzedaży zachodniopomorskich eksporterów dotyczy tylko takich sektorów, jak przemysł drzewno-meblarski, budowa statków i jachtów, chemia, przemysł maszynowy i metalowy, rolnictwo oraz żywność.

Potencjał rozwojowy województwa podnosi lokalizacja na skrzyżowaniu międzynarodowych szlaków komunikacyjnych z bezpośrednim dostępem do europejskiego systemu autostrad. Atrakcyjność inwestycyjną buduje także kapitał ludzki: relatywnie dobre dopasowanie struktury kształcenia do potrzeb rynku pracy oraz wysoki udział studentów kierunków technicznych i ścisłych. Według raportu „Atrakcyjność inwestycyjna regionów 2015″ przygotowanego przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie na zlecenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych strategiczne dla inwestycji sektory Zachodniopomorskiego to m.in. gospodarka morska, przemysł komputerowy, biotechnologiczny, usługi informatyczne i informacyjne, konsultingowe czy rozwój telemetryki. Z kolei na ustalonej przez PAIiIZ liście tzw. sektorów wysokich szans, opracowanej na podstawie tendencji w napływie inwestycji na teren województwa, znalazły się nowoczesne usługi biznesowe, logistyka, przemysł metalowo-maszynowy, drzewno-meblarski, rolno-spożywczy i energetyka odnawialna. – Takie dziedziny, jak biotechnologia czy przemysł drzewny, stanowią o zachodniopomorskim eksporcie, ale i o sile regionalnej gospodarki – uważa Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Inwestycje mogą być lokowane na preferencyjnych warunkach w specjalnych strefach ekonomicznych działających w regionie: kostrzyńsko-słubickiej, słupskiej, mieleckiej i pomorskiej. Przygotowane tereny inwestycyjne wraz z pomocą organizacyjną i techniczną oferują m.in. Goleniowski Park Przemysłowy, Stargardzki Park Przemysłowy, Białogardzki Park Inwestycyjny czy Park Technologiczny w Koszalinie.

Dla przyciągnięcia nowych inwestorów w regionie powstają także gotowe do wynajęcia hale przemysłowe. O tym, jak powierzchnie magazynowe przyciągają inwestorów, świadczy przykład North-West Logistic Park na terenach szczecińskiej dzielnicy Dąbie. Położenie przy dużym węźle komunikacyjnym z dostępem do autostrady A6 uczyniło z tej inwestycji atrakcyjne miejsce do lokowania produkcji. Obecnie działają tu m.in. firmy specjalizujące się w komponentach dla elektrowni wiatrowych, jak KK Wind Solutions z Danii czy InCom z Hiszpanii. Inwestor, firma Waimea, ma w planach budowę kolejnych hal. W sumie kompleks zajmie powierzchnię 77 tys. mkw. i według szacunków dewelopera stworzy miejsca pracy dla 1,5 tys. osób. Deweloper planuje także budowę Waimea Logistic Park – Port Morski Szczecin, na terenach Zachodniopomorskiego Centrum Logistycznego.

Na inwestycje w hale przemysłowe decydują się także samorządy. Przykładem jest Białogard, którego spółka Invest-Park zbudowała halę o powierzchni 3 tys. mkw., do której na początku tego roku wprowadzi się firma Kabel-Technik. W połowie roku ma zostać wynajęta kolejna, jeszcze budowana, hala o powierzchni 2,5 tys. mkw.