Urobek artystyczny

Galeria Szyb Wilson dysponuje własną kolekcją sztuki współczesnej
materiały prasowe

Galeria Szyb Wilson mieści się w odnowionym budynku cechowni i łaźni przy dawnych szybach kopalni Wieczorek. Według jej twórców to największa prywatna galeria sztuki w Polsce.

Woodrow Wilson, 28. prezydent USA, orędownik odtworzenia niepodległego państwa polskiego, nie mógł wiedzieć, że ma w Katowicach szyby kopalniane własnego imienia. Zmarł w 1924, a wtedy wyrobiska mieszczące się w sąsiedztwie dzisiejszej Galerii nosiły jeszcze nazwy Richthofen i Hulda.

Znajdujemy się na granicy trzech katowickich dzielnic: Nikiszowca, Janowa i Szopienic. Historia budynków zaprojektowanych przez Emila i Georga Zillmannów sięga 1826 roku – wtedy była tu kopalnia Morgenroth (jutrzenka). Do roku 1914 uruchomiono 17 szybów.

Wówczas przedsiębiorstwo nazywało się już Giesche – od nazwiska właściciela, który przejął je jeszcze w XIX wieku. Później kopalnia była własnością amerykańskiej Silesian-American Corporation, a po drugiej wojnie światowej zyskała patrona w postaci Józefa Wieczorka – działacza komunistycznego, posła na Sejm Śląski w 1930 r.

Po wielu dekadach pracy w 1995 roku Wilson został zamknięty, a w 1998 roku wkroczyli tu przedsiębiorca Johann Bros oraz Monika Paca – malarka amatorka po studiach prawniczych – i rozpoczęli adaptację budynku na galerię sztuki współczesnej. Przyświecało im motto: „To, co zabrał przemysł, kultura musi odzyskać”.

Dziś współtworzą Fundację Eko-Art Silesia, a powierzchnia wystawiennicza ich Szybu Wilson przekracza 2500 mkw. Galeria powstała z prywatnych pieniędzy i utrzymuje się samodzielnie, także dzięki biurom ukrytym pomiędzy eksponatami. – To oscylowanie między sacrum i profanum – przyznają jej twórcy.

Szyb Wilson dysponuje własną kolekcją sztuki współczesnej. Celem galerii jest również promocja „młodych, ambitnych i odważnych” artystów z całego świata, dlatego udostępnia swoją przestrzeń nie tylko lokalnym twórcom.

Korzystali z niej organizatorzy spektakli, wykładów i konferencji. Filmowcy i fotografowie. Rozbrzmiewała także muzyka, m.in. podczas Męskiego Grania, koncertów w ramach festiwalu Tauron Nowa Muzyka czy występu CocoRosie przy okazji Urodzin Miasta Kocham Katowice.

– Trudno oszacować łączną liczbę wydarzeń, możemy powiedzieć, że było ich kilkaset – informuje „Rzeczpospolitą” przedstawicielka Galerii Karolina Luksa. – Jedną z najważniejszych wystaw był Festiwal Sztuk Współczesnych „Out of Ostrale” w 2010 roku. Cenimy sobie także współpracę z uczelniami artystycznymi z całej Polski – w zeszłym roku była to wystawa „Północ/Południe” zorganizowana wspólnie z ASP w Katowicach i Gdańsku. Natomiast w kwietniu otworzyliśmy dużą ekspozycję „Topografia / Topos / Wolności”, która jest wynikiem współpracy między siedmioma uczelniami z Polski, Niemiec i Czech. Współpracujemy także z Teatrem Śląskim – w przestrzeniach Galerii wystawiana jest „Morfina” w reżyserii Eweliny Marciniak, w listopadzie premierę będzie mieć spektakl „Leni Riefenstahl. Epizody niepamięci” tej samej reżyserki.

Jednym z najważniejszych wydarzeń organizowanych przez Galerię jest Art Naif Festiwal – coroczna okazja do tego, by w jednym miejscu pojawiły się dzieła artystów naiwnych z całego świata (które zdaniem organizatorów „mają szczególną siłę oczarowywania, pozwalają zanurzyć się w świecie marzeń i snów”). Motywem przewodnim zeszłorocznej, ósmej edycji była Skandynawia. Tegoroczny Art Naif Festiwal potrwa od 10 czerwca do 19 sierpnia i tym razem najważniejsza ma być Hiszpania. Na Śląsk zawitają słońce i energia z Południa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W Rudzie Śląskiej zajrzysz do pieca

Spośród 96 projektów adaptacji wielkiego pieca Huty Pokój na cele turystyczne komisja konkursowa wybrała ...

W końcu nadeszła ekologiczna transformacja energetyczna polskich miast i gmin

Innowacyjne rozwiązania dla polskich samorządów opracowane przez polskich naukowców i wdrażane przez polską firmę ...

Wójt Kleszczowa: Odkrywka dzieli gminę i mocno podnosi koszty inwestycji

Tych, którzy zazdroszczą nam wysokich dochodów, zapraszam do Kleszczowa. Może księżycowe krajobrazy przekonają ich ...

Słono zapłacisz za wjazd na starówkę

Miasta ograniczają wjazd samochodów do historycznych centrów. Poza tym planują podnosić opłaty za parkowanie ...

Nowa siedziba szpitala psychiatrycznego w Drewnicy to inwestycja mazowieckiego samorządu

Na zdrowie wydają tyle, ile mogą

Profilaktyka, sprzęt do leczenia, nowe szpitale – lokalne władze starają się przeznaczać na ochronę ...

Janosikowe trzeba naprawić

Ponad połowa Polaków nie zgadza się, że zamożne gminy powinny dzielić się pieniędzmi z ...