Chodzi przede wszystkim o zwolnienie z podatku od nieruchomości i środków transportu na pięć lat. Z tego prawa mogą już skorzystać nowo powstałe firmy bądź takie, które zdecydują się wdrożyć nową produkcję. Różnice między warunkami, jakie trzeba spełnić w poszczególnych miastach na Podkarpaciu, dotyczą wymagań co do minimalnych kosztów inwestycji. W Tarnobrzegu można skorzystać z udogodnień, pod warunkiem że zainwestuje się minimum pół miliona złotych. W Przemyślu należy przekroczyć próg 1,2 miliona złotych bądź zapewnić stworzenie co najmniej 30 miejsc pracy. – Wymagania postawione inwestorom nie są zbyt wygórowane. Wystarczy wypełnić pewną ilość dokumentów, a przez pięć lat będzie zwolniona z podatku od nieruchomości inwestycja w nową lub poszerzoną produkcję, rozpoczęta po formalnym zgłoszeniu takiego zamiaru. Podobnie zwalnia się od podatku środki transportowe, nabyte w związku z taką inwestycją – tłumaczy w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

Także władze Tarnobrzega i Przemyśla przekonują, że przepisy były tworzone tak, by stały się przejrzyste i nie stanowiły bariery nie do przeskoczenia. Co więcej, w Tarnobrzegu nowi przedsiębiorcy korzystają z wysokich dotacji mających ich zachęcić do rozpoczynania działalności. Miasto pokrywa od 50 do nawet 70 procent kosztów wynikających z uruchomienia firmy.

Andrzej Dec z Rady Miasta Rzeszowa, który był jednym z gorących zwolenników wprowadzenia nowych przepisów, przyznaje, że w tej sprawie władze miasta bez trudu doszły do porozumienia. – Z konsensusem nie było problemu. Co do tego, że przedsiębiorcom należy w miarę możliwości pomagać, radni nie mają wątpliwości. Jednak każda tego rodzaju pomoc to jakiś koszt lub ubytek dochodów. Dlatego ciężar takiej decyzji spoczywa przede wszystkim na prezydencie i służbach finansowych: czy i na ile chcemy w taką pomoc zainwestować. Bo to w istocie jest inwestycja – i jak każda obarczona pewnym ryzykiem – komentuje Dec.

W Rzeszowie minimalnie zmniejszył się także podatek od nieruchomości za metr powierzchni wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej. Obecnie wynosi 22,86 za metr kwadratowy. – Obniżenie stawki podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej nie jest duże, więc nie sądzę, żeby mogło mieć jakiś zasadniczy wpływ na sytuację przedsiębiorców. Natomiast pięcioletnie zwolnienie zdecydowanie może być takim przełomowym impulsem do podjęcia decyzji dla kogoś, kto przymierzał się do inwestycji, ale jeszcze się wahał – przekonuje Andrzej Dec. Władze największych miast na Podkarpaciu liczą, że rok 2016 może być czasem szczególnie udanym dla tych, którzy dotąd bali się rozwinąć skrzydła. Teraz pojawia się szansa, by nie tylko w prostszy sposób samemu zaistnieć w biznesie, ale także napędzić gospodarkę regionu i dzięki budowie nowych miejsc pracy, zmniejszyć bezrobocie. – Oczywiście jakikolwiek hurraoptymizm byłby raczej na wyrost, ale jestem przekonany, że dziś przedsiębiorcom została przedstawiona interesująca propozycja. A co dalej? Cóż, po zorientowaniu się, jakie efekty przyniosły te rozwiązania, będzie pewnie można pomyśleć o dalszych tego typu krokach z naszej strony – ucina przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.