Jedyne takie piwne studia w Polsce

Jednym z elementów studiów piwowarskich będą praktyki w browarach.
123RF

Od jesieni we Wrocławiu można będzie ukończyć studia podyplomowe z piwowarstwa. Browary potrzebują fachowców od warzenia trunku z pianką.

Wydział Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu ogłosił nabór na pierwsze w Polsce studia podyplomowe „Technologia piwowarstwa”. Kierunek natychmiast przyciągnął szerokie grono zainteresowanych.

– Przyjęliśmy 30 osób, wszystkie miejsca na rok akademicki 2016/2017 zapełniliśmy, a pozostałych chętnych zapraszamy na przyszły rok. – mówi prof. Joanna Kawa-Rygielska, kierownik studiów.

Odpowiedź na potrzeby

W ostatnich latach obserwujmy intensywny rozwój piwowarstwa. Pojawia się coraz więcej browarów rzemieślniczych, minibrowarów, czy browarów restauracyjnych. W samym Wrocławiu do niedawna funkcjonował tylko jeden browar, a obecnie w mieście i okolicy jest ich siedem. Podobnie jest w całym kraju (obecnie działa około 180 browarów). Potrzebne są osoby z odpowiednim wykształceniem. Stąd pomysł na utworzenie kierunku, na którym będą kształcić się piwowarzy.

Już teraz absolwenci Wydziału Nauk o Żywności UP we Wrocławiu pracują w dużych browarach przemysłowych oraz w nowopowstałych browarach na Dolnym Śląsku m.in. Browarze Stu Mostów czy Złotym Psie.

Dlaczego Wrocław

– Od początku istnienia miasta warzono w nim piwo. To 800 lat tradycji piwowarskich. Historia piwa we Wrocławiu sięga początków miasta, a warzenie chmielowego trunku było jednym z najstarszych rzemiosł uprawianych w mieście. Wrocław uchodził za miasto piwa już w wiekach średnich. Od połowy XVI wieku Wrocław zaczął być znany jako piwne miasto dzięki piwu Sch?ps, które przez 200 lat było jego znakiem rozpoznawczym. To tutaj jest średniowieczna Piwnica Świdnicka i Spiż-najstarszy powojenny browar restauracyjny w Polsce, Festiwal Dobrego Piwa-najstarszy piwny festiwal w Polsce i jeden z największych w Europie, Beer Geek Madness-najlepszy piwny event w Polsce, słynne warsztaty piwowarskie i wiele piwnych inicjatyw. Nie jest przypadkiem, że we Wrocławiu powstało więcej browarów rzemieślniczych niż we wszystkich pozostałych dużych miastach naszego kraju-opowiadają Arletta i Grzegorz Ziemian, twórcy miejskiego browaru rzemieślniczego Browar Stu Mostów, i dodają, że siłę dolnośląskiego środowiska i rolę, jaką piwo odgrywa w codziennym życiu wrocławian, najlepiej oddaje określenie-Miasto Dobrego Piwa. Wrocław integruje kolejne pokolenia piwowarów, piwo stało się też we Wrocławiu częścią szerszej dyskusji na temat smaku. Piwowarzy od lat współpracują tu z kucharzami i restauratorami.

Kompleksowa wiedza

Studia kierowane są do absolwentów szkół wyższych, w szczególności kierunków związanych z technologią żywności i pokrewnych, a także pasjonatów, potencjalnych właścicieli i pracowników minibrowarów i browarów.

W programie studiów znajdziemy m.in. przedmioty takie jak: technologia słodu i piwa, warsztaty piwowarstwa domowego, analiza instrumentalna i sensoryczna, organizacja i funkcjonowanie minibrowaru, prawo i ekonomia w piwowarstwie, marketing piwa. Do zawodu przyuczać będą nie tylko wykładowcy UP, ale także praktycy-specjaliści w swoich dziedzinach. Odbędą się również dodatkowe zajęcia tematyczne w formie paneli dyskusyjnych z ekspertami. Podczas takich spotkań będą oni doradzać słuchaczom w rozwiązywaniu bieżących problemów z zakresu piwowarstwa.

Współpraca z rzemieślnikami

– Absolwenci studiów będą zbobyć szeroką wiedzę dotyczącą m.in. charakterystyki surowców stosowanych w browarnictwie, technologii produkcji piw górnej i dolnej fermentacji, prawnych i ekonomicznych aspektów produkcji piw w Polsce i UE, podstaw projektowania, organizacji i funkcjonowania minibrowaru. Osoby takie będą umieć ocenić jakość surowców oraz gotowych piw i będą w pełni przygotowane do podjęcia pracy w browarze-mówi prof. Joanna Kawa-Rygielska.

Studia potrwają dwa semestry, w ciągu których przewidziane jest 200 godzin zajęć. Przynajmniej 30 proc. godzin będzie miało formę praktyczną. Zajęcia takie będą prowadzone w pracowniach i laboratoriach UP oraz w mniejszych i większych browarach. Jednym z nich jest wrocławski Browar Stu Mostów.

Od 2014 roku browar ten warzy piwa stylowe pod trzema markami: WRCLW, SALAMANDER i ART. Otrzymały one tytuł Regionalnego Produktu Roku 2015. Najnowszym pomysłem jego piwowarów jest odtworzenie we Wrocławiu jednego z najbardziej cenionych regionalnych piw Sch?ps. Oryginalna receptura nie zachowała się, są za to źródła, które opisują, jak smakował. Dochodzi do tego wiedza, jak wyglądało dawne piwowarstwo i doświadczenie najlepszych ludzi z branży, którzy układają ją, korzystając z dostępnych źródeł informacji. Powstał w tym celu międzynarodowy zespół piwnych ekspertów. Ich pracę zakończy premiera 20 września. Wrocław podejmie wtedy gości Sympozjum EBC. To zjazd piwowarów z całej Europy, organizowany po raz pierwszy w Polsce, oczywiście we Wrocławiu.

Główny piwowar Browaru Stu Mostów, Mateusz Gulej, jest absolwentem biotechnologii oraz technologii żywności i żywienia człowieka na Wydziale Nauk o Żywności UP. Teraz m.in. pod jego okiem będą kształcić się studenci „Technologii piwowarstwa”.

Mogą Ci się również spodobać

Przy śmieciach trzeba kalkulować

Zryczałtowana stawka za odpady z ogródków działkowych czy domków letniskowych musi być oparta na ...

Uśpione PKS z szansą na powrót do życia

Od początku sierpnia samorządy mogą składać do wojewodów wnioski do nowo powołanego funduszu autobusowego, ...

Obwodnica niezgody

Odcinek dawnej drogi wojewódzkiej, biegnący przez centrum miasta, stał się drogą powiatową, a w ...

Biblioteki niczym galerie kultury

Można w nich nie tylko wypożyczać i przeglądać książki w różnej postaci, czy skorzystać ...

Powstrzymać zmiany klimatu

Ochrona środowiska, trendy w marketingu miejsc, startupy, e-commerce - to główne tematy Kongresu Gospodarczego ...

Gliwickie lotnisko rozwija skrzydła

Przed wojną z lotniska w Gliwicach latano do Odessy, Teheranu, Hamburga, Londynu i Wiednia. ...