Straż miejską nie tak łatwo zlikwidować

Fotorzepa/SewerynSołtys

Co jakiś czas powraca pomysł, aby samorządy nie mogły powoływać swoich mundurowych formacji. Przeciwni temu są m.in. przedstawiciele samorządu lokalnego.

Straż miejska jest formacją, której formuła istnienia się wyczerpała – uważają posłowie Kukiz’15. Twierdzą, że straże gminne i miejskie nie spełniają oczekiwań w zakresie zapewnienia porządku i bezpieczeństwa, zwłaszcza w kontekście wysokich kosztów funkcjonowania. Dlatego złożyli projekt likwidacji formacji, która według nich cieszy się niewielkim zaufaniem społecznym, a jej funkcjonowanie jest przedmiotem licznych negatywnych komentarzy ze strony obywateli. Zdaniem projektodawców straże nie są postrzegane jako przyjazna obywatelom, zajmująca się dbaniem o ich bezpieczeństwo formacja, ale jako służba o charakterze represyjnym, zajmująca się gnębieniem mieszkańców.

Kompetencje straży gminnych i miejskich w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego miałaby przejąć policja..

Straże miejskie w obronę wziął Związek Powiatów Polskich.

„Przedłożony projekt ustawy opiniujemy negatywnie” – napisano w opinii.

– Jednym z zadań gmin, wprost wskazanych w ustawie o samorządzie gminnym, jest ochrona porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli. Możliwość powołania straży gminnych jest jednym z nielicznych instrumentów, w jakie ustawodawca wyposażył gminy, aby zadanie to faktycznie mogło być wykonywane, dotyczy to zwłaszcza miast na prawach powiatu, gdzie dużo częściej dochodzi do popełniania drobnych wykroczeń czy wybryków chuligańskich, które pozostają poza szerszym zainteresowaniem innych służb mundurowych, w tym policji. To, czy dana gmina z niego skorzysta, zależy wyłącznie od oceny lokalnych potrzeb w tym zakresie. W naszej ocenie przedstawiony projekt ustawy pozbawia gminy istotnego elementu samodzielności w zakresie realizacji jej zadania własnego. Dyskusja o roli straży gminnej jest potrzebna, ale w kontekście wzmocnienia jej roli prewencyjnej oraz odciążania w tym zakresie policji – uzasadnia swoje stanowisko ZPP.

Głosowanie odbyło się przed świętami Bożego Narodzenia. Wzięło w nim udział 430 z 460 uprawnionych do głosowania posłów. Zdecydowana większość posłów, bo aż 382 parlamentarzystów z PiS, PO–KO, PSL–UED i WiS, była przeciwna likwidacji straży miejskich i gminnych. Za przyjęciem ustawy opowiedziało się tylko 46 posłów, głównie z klubów Kukiz’15 i Nowoczesnej. W trakcie dyskusji pojawił się jednak pomysł przekształcenia straży w policję municypalną.

Mogą Ci się również spodobać

Aparthotel „Termy Uniejów”: nowe miejsce na szkolenie i konferencje w centrum Polski

172 pokoje o różnym standardzie, sale konferencyjne, w których zmieści się nawet 400 osób, ...

Ranking Samorządów 2019: przybywa pasażerów komunikacji miejskiej

Choć Polacy mają coraz więcej samochodów, chętniej korzystają też z transportu publicznego. Trend ten ...

Dolny Śląsk – zagłębie literatury kryminalnej

We Wrocławiu rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Kryminału. Nagrodę Honorową Wielkiego Kalibru dla zagranicznego autora za ...

Ponad 220 tys. zł do wygrania w loterii podatkowej

Władze Łodzi chcą zachęcić mieszkańców do płacenia podatków w mieście pierwszą w historii loterią ...

Uciążliwymi sąsiadami dla mieszkańców są m.in. chlewnie

Sąsiedzi będą mogli zrobić niewiele

Nowe przepisy, zamiast pomóc społecznościom lokalnym rozwiązywać problemy z uciążliwymi inwestycjami, jeszcze im to ...

Fundusz czeka na chętnych

Gmina, która liczy na wsparcie przedsięwzięcia drogowego, musi wniosek o pieniądze na ten cel ...