Ranking w ważnej chwili

Bogusław Chrabota
Fotorzepa, Maciej Zienkiewicz

Wiedzą Państwo, gdzie jest Boguchwała? Jeśli nie, to szkoda, bo w gminie tej myślą tak: „Budowanie lokalnej wspólnoty jest największym wyzwaniem dla samorządów”.

A gmina Wisznice? Tam z kolei uważają, że „naszym największym osiągnięciem jest zbudowanie wraz z gminami partnerskimi farmy fotowoltaicznej o mocy 1,4 MW”. Jak co roku nagradzamy samorządy za konkretne dokonania. A zadowolonych z ich działalności jest teraz – według CBOS – 73 proc. badanych. Notowania osiągnęły najwyższy poziom w tym roku.

Nasz ranking publikujemy w ważnym czasie – tuż przed wyborami samorządowymi. I to szczególnymi, bo bodaj po raz pierwszy egzamin będą zdawać nie tylko – jak w każdych wyborach – sami kandydaci, ale też wyborcy. Ekipa „dobrej zmiany” ogłosiła bowiem, że te gminy, w których wygrają „właściwi” kandydaci, mogą liczyć na przychylność władz, jeśli idzie np. o inwestycje. Ekipa rządząca dała więc jasno do zrozumienia, że w zależności od wyniku wyborów będą gminy równe i równiejsze.

I to właśnie ów egzamin dla wyborców – czy postawią na „dobrozmianowców” tylko dlatego, że to gwarantuje ich gminie miliony, czy też zechcą wybrać najlepszych, niezależnie od partyjnych sympatii. Święty spokój – czyli głosowanie na „właściwych” i perspektywa deszczu pieniędzy dla gminy – oznaczałby bowiem, iż wygrają wybory ci, którzy realizując politykę obozu władzy, na pewno poprą kolejne pomysły ograniczenia kompetencji samorządów.

To ważny ranking. To ważne wybory.

Mogą Ci się również spodobać

Miejski kocioł podróży do pracy

Miliony Polaków pracują poza swoim miejscem zamieszkania. Dla najbardziej obleganych miast to ogromne wyzwanie, ...

Jak złowić pracownika na studiach

Świętokrzyscy przedsiębiorcy wybrali najlepsze prace dyplomowe studentów miejscowej politechniki. Laureaci otrzymują nie tylko nagrody ...

Walka o uczciwą informację

Mowa nienawiści, fake newsy to jedno z większych zagrożeń współczesnego świata, dlatego każdy z ...

Miasta i gminy przepłacają za prąd

Najwcześniej za miesiąc możliwe będzie obniżenie rachunków za energię. Na razie lokalne budżety dopłacają ...

Gliwicom z Unią po drodze

Gliwice świętują 15. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Skok cywilizacyjny, który dokonał się ...

Polskie miasta przed tramwajowym boomem

Warszawa rozstrzygnęła wart 1,9 mld zł przetarg na dostawę 213 niskopodłogowych tramwajów. Będą potrzebne ...