Brytyjski inwestor w bełchatowskiej strefie

Post Image
Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa i Krzysztof Sadowski, prezes DS Smith Polska.
Post Image
Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa i Krzysztof Sadowski, prezes DS Smith Polska.
Post Image
Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa i Krzysztof Sadowski, prezes DS Smith Polska.
Post Image
Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa i Krzysztof Sadowski, prezes DS Smith Polska.

Dwieście miejsc pracy utworzy nowy inwestor w Bełchatowie. DS Smith Polska, firma produkująca opakowania z tektury falistej, wybuduje fabrykę w bełchatowskiej strefie przemysłowej. Wartość planowanej inwestycji to ok. 250 mln zł.

Bełchatów pozyskał kolejną firmę, która zainwestuje w strefach przemysłowych. Należąca do międzynarodowego koncernu DS Smith Polska Sp. z o.o. kupiła 12,5 ha gruntu za 3 mln 800 tys. zł netto. 6 września Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa i Krzysztof Sadowski, prezes DS Smith Polska, podpisali akt sprzedaży działki.

– Bardzo się cieszę, że firma DS Smith Polska wybrała Bełchatów na lokalizację swojej inwestycji. Budowa zakładu oznacza powstanie nowych miejsc pracy, a na tym nam bardzo zależy – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

Inwestor planuje budowę fabryki o powierzchni 3,5 tys. mkw. Produkcja ma się rozpocząć w drugiej połowie 2020 roku. W Bełchatowie powstawać będą wysokiej jakości tekturowe opakowania, przeznaczone do szybkiego obrotu (FMCG), przemysłowo-transportowe oraz spersonalizowane opakowania ochronne.

– Dosyć długo szukaliśmy lokalizacji dla naszej nowej fabryki, Bełchatów był ostatnim miejscem na drodze tych poszukiwań – mówi Krzysztof Sadowski, prezes DS Smith Polska. – Od samego początku byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni dwiema rzeczami: doskonałym położeniem działki pod względem logistycznym, wspaniałym terenem, który bardzo odpowiada naszym wymogom, jeśli chodzi o budowę fabryki, ale przede wszystkim pozytywnym podejściem władz miasta, życzliwością, zrozumieniem, chęcią pomocy ze strony przedstawicieli urzędu i to był ostatecznie decydujący czynnik, dla którego chcieliśmy inwestować właśnie tu – podkreśla prezes.

W Bełchatowie DS Smith Polska planuje zatrudnić dwieście osób. Dodatkowych sto osób powinno znaleźć pracę w firmach współpracujących, czyli transportowych, sprzątających czy ochroniarskich. Potrzebni będą m.in. inżynierowie, ekonomiści, pracownicy obsługi sprzedaży i klienta, a także operatorzy maszyn czy wózków widłowych. Zdecydowana większość pracowników rekrutowana będzie w Bełchatowie. – Nie oczekujemy doświadczenia w pracy przy opakowaniach tekturowych. Mamy dobrze rozwinięty system szkoleń, więc nie będziemy wymagać specjalistycznej wiedzy – mówi prezes Krzysztof Sadowski.

DS Smith Polska wchodzi w skład międzynarodowego koncernu DS Smith Plc, który łącznie zatrudnia blisko 28,5 tys. pracowników w 37 krajach. W Polsce firma obecna jest od 1971 roku i obecnie liczy ponad 1250 pracowników w fabrykach produkcyjnych i centrach usługowych w  9 lokalizacjach, m.in. Kielcach i Kutnie. To kolejna firma, która inwestuje w strefach inwestycyjnych przy ul. Czaplinieckiej w Bełchatowie. Łączna wartość wszystkich inwestycji wynosi ok. 290 mln zł. Docelowo w sześciu firmach zatrudnionych będzie ok. 360 osób.

Bełchatów konsekwentnie stawia na rozwój gospodarczy i bliską współpracę z przedsiębiorcami, za co był wielokrotnie nagradzany. Instytut Europejskiego Biznesu przyznał miastu tytuł Samorząd Przyjazny Firmom 2017, a Szkoła Główna Handlowa uznała, że jest w gronie samorządów, które najlepiej zajmują się potencjalnym inwestorem.

Bełchatów ma ponad 150 ha terenów inwestycyjnych (miejskich i prywatnych). Co ważne dla potencjalnych inwestorów całe miasto jest pokryte Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. W strefach przemysłowych jest łącznie 36,3 ha, z czego 11 ha zostało wprowadzonych do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Działki są uzbrojone w kanalizacje sanitarą i deszczową, jest również sieć wodociągowa i oświetlenie. W przyszłym roku doprowadzona zostanie sieć gazowa.

W marcu Bełchatów dołączył do miast partnerskich Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH). – Dzięki porozumieniu możemy lepiej promować nasze tereny nie tylko w kraju, ale także za granicą. W przyszłości zaowocuje to kolejnymi inwestycjami w Bełchatowie – mówi prezydent Mariola Czechowska.

– Artykuł powstał przy współpracy z UM Bełchatów.

Mogą Ci się również spodobać

Pionierzy mobilnej sprzedaży

W 1998 roku podjęliśmy jedną z najważniejszych decyzji w historii Sagry. Zdecydowaliśmy się zbudować ...

Urząd dostępny dla wszystkich

Fundusz Dostępności pomoże samorządom w likwidacji barier w budynkach użyteczności publicznej. Od października można wnioskować ...

Więcej na minuty i na prąd

W tym roku mocno wzrośnie w polskich miastach liczba samochodów, skuterów i rowerów w ...

Dlaczego miasta zakładają ogrody na dachach

Zatrzymują wodę i energię, produkują tlen, pochłaniają pyły zawieszone, przez co pomagają w walce ...

Siemaszkowa w objeździe i lubuskie Leony

Podkarpacie zobaczy historię rodziny Ulmów, a Zielona Góra przyzna coroczne nagrody aktorskie.   11–13 ...

Duże miasta skutecznie walczą o inwestorów

Metropolie stają się strategicznymi miejscami dla rozwoju nowoczesnego biznesu. I coraz lepiej spełniają tę ...