Jak będziemy żyli w 2030 r.? Badania pokazują, że chcemy jeździć ultraszybką koleją Hyperloop, latać taksówkami i korzystać z usług domowych robotów. Dubaj, Bombaj, Tuluza
Systemes i CITE Research przeprowadziły badanie wśród Amerykanów, badając ich wyobrażenia życia w mieście w 2030 r. Pytani o oczekiwania w przestrzeni domowej, transporcie, opiece zdrowotnej czy handlu detalicznym, naszkicowali zaskakująco futurystyczny obraz. O ile twierdzenie 71 proc. respondentów, że będzie korzystało z pojazdów elektrycznych, raczej nie dziwi, o tyle deklaracja aż 51 proc., że chciałoby korzystać z ultraszybkiej kolei magnetycznej Hyperloop, już tak. Co więcej, 38 proc. badanych uważa, że mieszkańcy miast będą powszechnie korzystać z powietrznych taksówek.
Choć są to wizje odważne, to wydają się realistyczne. Wygląda na to, że pierwsze podróże Hyperloopem staną się możliwe już w 2022 r. Technologia spopularyzowana kilka lat temu przez twórcę Tesli Elona Muska nabiera bowiem realnych kształtów. Na świecie trwają prace nad co najmniej kilkunastoma projektami tego typu. Te najbardziej zaawansowane są w USA, ale nie oznacza to, że właśnie tam ruszy pierwszy taki pojazd. Kalifornijska firma Hyperloop Transportation Technologies zapowiedziała, że za trzy lata pomkną jej pierwsze pasażerskie kapsuły. Gdzie? W Emiratach Arabskich. Połączenie między Dubajem a Abu Zabi skróci podróż między nimi do 12 minut. Wiele wskazuje na to, że doświadczyć podróży takim nowatorskim środkiem transportu będzie można jednak już w 2020 r. Amerykanie podczas przyszłorocznego Expo w Dubaju chcą w swoim pawilonie zainstalować symulator, który pozwoli odbyć taką wirtualną podróż. Za tym przedsięwzięciem stoi Virgin Hyperloop One, czyli firma multimilionera Richarda Bransona. To ona pracuje nad połączeniem indyjskiego Pune z Bombajem.
Swoje ambicje ma jednak również Boring Co., spółka Elona Muska i kanadyjski TransPod. Ta pierwsza firma planuje budowę próżniowego rurociągu między Waszyngtonem a Nowym Jorkiem, w którym magnetyczna kolej mogłaby mknąć 700 km/h. Z kolei Kanadyjczycy zapowiedzieli uruchomienie we francuskim mieście Droux koło Tuluzy najdłuższego toru testowego dla Hyperloopa. Pilotażowe jazdy mają rozpocząć się tam już w przyszłym roku.
Ale technologia kolei próżniowej nie będzie jedynym środkiem transportu rodem z filmów science fiction, które stają się rzeczywistością. Badani przez CITE Research mówili o swoich oczekiwaniach względem latających taksówek. A prace nad takimi rozwiązaniem prowadzi już Uber.