Winobranie 2018 – Największe święto wina w Polsce!

Zielona Góra we wrześniu staje się Winnym Grodem, którym rządzi Bachus – Bóg Wina. Brzmi niewiarygodnie? A jednak.

Publikacja: 27.08.2018 13:00

Winnica

Winnica

Foto: KrzysztofGrabowski

To właśnie Zielona Góra jest gospodarzem największego święta wina w Polsce. Tradycje winiarskie są w tym rejonie bardzo mocno zakorzenione i kultywowane. Dawniej były one jednym z najważniejszych wyznaczników tożsamości mieszkańców Zielonej Góry. Wielowiekowe tradycje uprawy winorośli w Zielonej Górze zrodziły różnorodne obyczaje. Najbardziej spektakularnym jest właśnie Winobranie – nawiązujące do dawnych obrzędów zakończenia zbiorów z winnic.

– Winobranie to wspaniała tradycja, która łączy wszystkich mieszkańców. Podczas tego święta na nowo odkrywamy nasze lokalne produkty, o których warto wspomnieć. Mamy piękne winnice, które urzekają nie tylko winem. Każda z nich może pochwalić się własnymi specjałami. Smaki naszych winnic są po prostu wyjątkowe. – Janusz Kubicki, prezydent miasta Zielona Góra

Dla tych smaków warto przyjechać do Winnego Grodu. To jedyna i niepowtarzalna okazja do tego, by nie tylko wspólnie się bawić ale także zwiedzić lokalne winnice. Co roku otwierają one swoje wrota dla turystów, którzy mają niepowtarzalną okazję do przyjrzenia się pracy winiarza. Uprawa winorośli to dla jednych hobby, dla innych początek prawdziwych interesów. Jedno jest pewne. Odrodzenie się plantacji winorośli w Zielonej Górze i jej okolicach to początek tryumfalnego powrotu do Zielonej Góry autentycznych tradycji winiarskich.

– Pod względem winiarstwa jesteśmy unikatowym miastem w Polsce. To właśnie Zielona Góra jest otoczona wspaniałymi winnicami, które z pasją są prowadzone przez naszych winiarzy. To dzięki nim możemy dzisiaj pochwalić się zielonogórskim winem – Kubicki.

I to właśnie to wino jest bohaterem tego święta. Każdego roku wybierane jest wino winobraniowe. Wina zgłoszone na konkurs zostały poddane ocenie pod kątem jakości, co będzie gwarantowało mieszkańcom oraz turystom nabycie dobrego jakościowo wina. W tym roku Winem Winobraniowym białym będzie wino z odmiany erisin z Winnicy Trojan, a winem czerwonym Cuvee Jutrzenka 2015 z Winnicy Saint Vincent. Decyzję podjęła profesjonalna komisja oceniająca wygląd, zapach oraz smak wina. Takie wyróżnienie jest niezwykle cenne dla winiarzy, którzy przez cały rok ciężko pracują nad perfekcyjnym smakiem i jakością wina.

– Profesjonalna komisja konkursowa po raz kolejny zdecydowała o wyborze win. Jestem przekonany, że w tym roku także przypadnie do gustu naszym gościom. Przypomnę tylko, że będzie to jedyna, niepowtarzalna okazja na degustację właśnie tego rocznika. Nie wiemy jakie wino wybierze komisja w przyszłym roku – podkreśla prezydent.

Winobranie to nie tylko główna impreza w centrum miasta, gdzie od kilku lat udało się stworzyć strefę wokół ratusza, gdzie wystawiają się lokalni winiarze, a osoby przyjeżdżające do Zielonej Góry mogą spotkać prawie wszystkich zielonogórskich winiarzy w jednym miejscu. W okresie Winobrania Zieloną Górę odwiedza wielu turystów, zarówno z kraju jak i zagranicy.

– Strefa winiarska wokół Ratusza przyciąga tłumy. W jednym miejscu mamy dostępnych wszystkich winiarzy. Możemy skosztować nie tylko lokalnego wina ale i porozmawiać z winiarzami. Zależy nam na tym, by to właśnie oni zachęcali winobraniowych gości do własnych produktów. W końcu wiedzą o nich najwięcej –  mówi Kubicki.

Winobranie to także wiele imprez towarzyszących, w których warto uczestniczyć. Organizatorzy zadbali, by każdy znalazł coś dla siebie. Nierozłącznym elementem Święta Wina są koncerty. Dwie sceny i kilkudziesięciu artystów to gwarancja dobrej zabawy. Głównymi gwiazdami tegorocznego Winobrania będą: Jenny Berggren Ace of Base, Agnieszka Chylińska, Gromee, Coma, Natalia Kukulska, Bracia, Beata i Bajm. Warto dodać, że o tym, kto zaśpiewa na scenie głównej decydowali sami mieszkańcy miasta. Na zakończenie Winobrania odbędzie się uroczysty korowód. Będzie barwnie, efektownie, kulturalnie i dostojnie. W pochodzie za Bachusem i Prezydentem przejdzie kilkaset osób.

– Korowód w tym roku odbędzie się pod hasłem: „Polska – to Wielka Rzecz”. Jest to jeden z najbardziej wyczekiwanych punktów programu Winobrania, podczas którego Bachus musi oddać klucze do bram miasta. Co roku to spektakularne widowisko przyciąga tłumy zielonogórzan –  mówi prezydent miasta Zielona Góra.

Zapraszamy do Zielonej Góry na największe święto wina w Polsce – Winobranie 2018. Od 8 – 16 września Zielona Góra będzie wielką sceną, na której z pewnością nie zabraknie wina i dobrej zabawy. „Winobranie” to dziewięć dni zabawy na ulicach malowniczego, zielonogórskiego Starego Rynku, w rytm koncertów, spektakli teatralnych, wydarzeń artystycznych odbywających się w kolorowych scenografiach za dnia i łunie świateł nocą. W tym magicznym czasie ulice miasta wypełnione są straganami oferującymi wina i kulinaria z całego świata. Nad całością będzie czuwał patron winiarzy „Święty Urban”, którego rzeźbę władze miasta odsłaniają już 30 sierpnia 2018 r.

Prezydent Miasta Zielona Góra z Bachusem zapraszają na Winobranie. Autor: Piotr Jędzura

– Materiał powstał przy współpracy z UM Zielona Góra.

To właśnie Zielona Góra jest gospodarzem największego święta wina w Polsce. Tradycje winiarskie są w tym rejonie bardzo mocno zakorzenione i kultywowane. Dawniej były one jednym z najważniejszych wyznaczników tożsamości mieszkańców Zielonej Góry. Wielowiekowe tradycje uprawy winorośli w Zielonej Górze zrodziły różnorodne obyczaje. Najbardziej spektakularnym jest właśnie Winobranie – nawiązujące do dawnych obrzędów zakończenia zbiorów z winnic.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej