Rozśpiewane wakacje, czyli co festiwale mają najlepszego

Nie tylko w basenie Morza Śródziemnego można słuchać muzyki w amfiteatrach. Samorządowe obiekty zapraszają na Kozidrak, Beczałę, Cugowskiego, Pawluśkiewicza i Lady Pank.

Publikacja: 20.07.2018 11:00

„Ale musicale”, przeboje z najsłynniejszych widowisk muzycznych pokaże w Sopocie i Świnoujściu warsz

„Ale musicale”, przeboje z najsłynniejszych widowisk muzycznych pokaże w Sopocie i Świnoujściu warszawska Roma.

Foto: Teatr Roma

W opolskim amfiteatrze 29 lipca wystąpi Orkiestra Jerzego Igora. Tworzą ją Igor Nikiforow i Jerzy Rogiewicz, muzyczny duet znany z zespołów Paula i Karol, Profesjonalizm, Pink Freud czy Polonezy Marcina Maseckiego. „Naszym marzeniem było nagranie płyty dla dzieci, która traktowałaby małych odbiorców poważnie, brzmiącej bogato, nagranej wyłącznie na prawdziwych instrumentach. Takiej, której z radością słuchalibyśmy razem z dziećmi”. Tak też się stało. W 2014 r. premierę miał album „Mała płyta” wypełniony kołysankami dla dzieci.

W 2016 r. powstał album „Jerz Igor Zimą”. Płyta zawiera 10 piosenek, do jednej z nich słuchacz będzie mógł wymyślić sobie sam melodię. Dla młodych słuchaczy i ich opiekunów ważne jest to, że podczas koncertów Orkiestry Jerza Igora można rozmawiać i biegać. Wstęp wolny.

4 sierpnia czterdziestolecie hucznie będzie świętować Bajm z Beatą Kozidrak. Fani mogą być pewni, że usłyszą hity: „Co mi, Panie, dasz”, „Szklanka wody”, „Ta sama chwila”, „Biała armia”, „Myśli i słowa”, „Józek, nie daruję ci tej nocy”.

5 sierpnia pod hasłem „Południowa milonga” tańczyć będzie można na amfiteatralnej scenie tanga, a zagra dla tancerzy Anna Hardy.

18 sierpnia zaśpiewa jedna z najpopularniejszych wokalistek średniego pokolenia, czyli Ania Dąbrowska. Każdy z jej sześciu albumów studyjnych pokrył się platyną. Dąbrowska nagrodzona została dziewięcioma Fryderykami, a piosenki i teksty jej autorstwa mają w swoim katalogu Maryla Rodowicz, Monika Brodka, Beata Kozidrak, Ania Wyszkoni, Andrzej Piaseczny czy Krzysztof Krawczyk. Wydana w ubiegłym roku płyta „Dla naiwnych marzycieli” nagrodzona została Fryderykiem za najlepszy album pop, a pochodzący z niej singiel „W głowie” zdominował radiowe playlisty. Wszystkie rekordy pobiła jednak piosenka nagrana do filmu „Porady na zdrady (Dreszcze)” – 38 milionów odtworzeń w YouTube.

26 sierpnia na koncert z okazji 55-lecia kariery artystycznej zaprasza w Opolu Krzysztof Krawczyk. Całkiem niedawno polski przyjaciel Gorana Bregovicia zaskoczył płytą z songami Boba Dylana. W programie nie zabraknie takich przebojów jak „Rysunek na szkle”, „Byle było tak”, „Chciałem być”, „Bo jesteś ty”, „Jak minął dzień”.

A już po wakacjach 15 września zaśpiewa Krzysztof Cugowski, który celebruje solową karierę po rozwiązaniu Budki Suflera. Ma na koncie kilka płyt solowych, w tym „Integralnie” z interpretacjami wielkich przebojów polskiego i światowego rocka.

Nie tylko romanse

Historia zielonogórskiego amfiteatru sięga 1889 r., gdy jeszcze jako Waldtheater, położony w parku na wzgórzach zwanych dziś Piastowskimi – służył mieszkańcom podczas letnich festynów. Była to wtedy niewielka scena z widownią na kilkaset miejsc. Polski amfiteatr rozpoczął dynamiczną działalność dopiero na początku lat 70. XX w. Obiekt postawiono w czynie społecznym. Pierwszy koncert odbył się w maju 1973 r. podczas IX Festiwalu Piosenki Radzieckiej. Pierwsze kroki sceniczne stawiali tu m.in. Michał Bajor i Małgorzata Ostrowska. Od 1987 r. amfiteatr nosi imię Anny German. Podczas kolejnej przebudowy zmieniono całkowicie scenę. Zniknęły deski i charakterystyczny trzyskrzydłowy dach, pojawiła się nowoczesna scena o owalnym kształcie. Obiekt, który mieści blisko 5 tys. widzów, działa pod kuratelą Zielonogórskiego Ośrodka Kultury.

W tym roku w Zielonej Górze odbywa się już 15. edycja Lata Muz Wszelakich. Z tej okazji 26 lipca w monodramie „Lifting” Alice Burt wystąpi Jolanta Żółkowska, znana z roli Basi Lawinówny z serialu „Dom” w reżyserii Jana Łomnickiego. Mottem spektaklu jest fraza „Moje życie jest jak wielka walizka, co nieść ciężko i zostawić szkoda”. To historia pięćdziesięcioletniej kobiety, która stanęła na życiowym zakręcie. Jak mówi bohaterka, „wszystko się spartaczyło, zdrowie nie to, poziom hormonów nieco rozchwiany”. Odkrywa, że mąż spotyka się z kimś… dużo młodszym. Jolanta Żółkowska gra brawurowo, wzruszające teksty piosenek do muzyki Piotra Golli napisała Ewa Zelenay.

2 sierpnia w recitalu „Od San Remo do Opola” zaprezentuje się Władysław Grzywna. W warszawskiej Syrenie grał u boku Ireny Kwiatkowskiej, Hanki Bielickiej, Kazimierza Krukowskiego, Ludwika Sempolińskiego i Kazimierza Brusikiewicza. W Zielonej Górze zaprezentuje znane i lubiane przeboje włoskie i polskie przyprawione dawką humoru.

Z kolei 9 sierpnia gościem amfiteatru będzie Wiktor Zborowski, znany m.in. z „C.K. Dezerterów” oraz muzycznych spektakli warszawskiego Ateneum, w tym „Hemara” Wojciecha Młynarskiego, „Młynarski, czyli trzy elementy” Magdy Umer i „Dymny” Macieja Wojtyszki. Zaprezentuje swoje najlepsze piosenkowe wykonania i monologi. Tydzień później, czyli 16 sierpnia, Justyna Sieńczyłło i Emilian Kamiński zapraszają na koncert „Romanse… Romanse…”. Zaśpiewają je w języku Romów, ale nie zabraknie także miłosnych pieśni rosyjskich. W drugiej części wieczoru przeniosą się do eleganckiego salonu, gdzie zaprezentują romanse Aleksandra Wertyńskiego w tłumaczeniu Jonasza Kofty.

23 sierpnia wystąpi Danuta Błażejczyk w recitalu „Królem swego życia bądź”. To pełne optymizmu i radości spotkanie z piosenkami, które specjalnie dla wokalistki napisali Włodzimierz Korcz, Marek Stefankiewicz, Seweryn Krajewski, Jacek Mikuła, Mieczysław Jurecki, Wojciech Młynarski, Jonasz Kofta, Ernest Bryll.

Ostatni sierpniowy koncert w cyklu Lata Muz Wszelakich 30 sierpnia da Joanna Lewandowska. Zaprezentuje „Niebo dla złodziejek – piosenki kradzione i nowe”. Pochodzą z jej piątej płyty, z dorobku Agnieszki Osieckiej, Zbigniewa Wodeckiego, Andrzeja Zauchy, Andrzeja Poniedzielskiego czy zespołu Sztywny Pal Azji. To „Uciekaj, moje serce”, „Lubię wracać tam, gdzie byłem”, „Wymyśliłem Ciebie”, „Samotnie” i „Wieża radości, wieża samotności” w intrygujących aranżacjach.

Wagner i Bayreuth

Opera Leśna w Sopocie już 1909 r. służyła m.in. prezentacji oper Ryszarda Wagnera. Po wojnie stała się siedzibą międzynarodowego festiwalu piosenki. Po przebudowie obiekt zarządzony przez sopocką Bałtycką Agencję Artystyczną BART należy też do najnowocześniejszych w Europie. Może pomieścić 5047 siedzących widzów, ale siedzenia w pierwszych rzędach są mobilne i po złożeniu – jest ich 5579 szt. Opera Leśna była świadkiem telewizyjnych występów Boney M., Demisa Roussosa, Whitney Houston, Eltona Johna i Stinga.

Największym wydarzeniem lata będzie 4 sierpnia koncert Piotra Beczały. Jego prestiż wzrósł, bo polski artysta przejął tytułową rolę w „Lohengrinie” Ryszarda Wagnera na tegorocznym festiwalu w Bayreuth, zastępując wielkiego Roberto Alagna. Stąd właśnie nowy termin koncertu pod szyldem 8. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic. Piotr Beczała od lat zaliczany jest do ścisłej czołówki najlepszych światowych tenorów, którego liryczny głos znakomicie sprawdza się w nawet najbardziej wyszukanym repertuarze.

Wcześniej godny polecenia jest koncert „Zalewski śpiewa Niemena” (19 lipca). Krzysztof Zalewski to artysta młodego pokolenia, ma na koncie dwie płyty solowe, ale też kilkunastoletnie doświadczenie zdobyte u boku innych muzyków. Jego album „Zalewski śpiewa Niemena” okazał się sukcesem. Muzyk śpiewa na tej płycie „Dziwny jest ten świat” i „Jednego serca”.

20 lipca będzie można zobaczyć w Operze Leśnej „Skrzypka na dachu” z Teatru Muzycznego w Łodzi. 29 lipca da czadu Agnieszka Chylińska.

2 sierpnia odbędzie się wieczór „Muzyka – Jan Kanty Pawluśkiewicz”. Hanna Banaszak, Grzegorz Turnau, Sebastian Karpiel-Bułecka, Jacek Wójcicki wspólnie zaprezentują muzykę kompozytora Anawy w niespotykanej dotąd odsłonie. Wśród prezentowanych utworów będzie można usłyszeć przeboje z repertuaru Piwnicy pod Baranami, Andrzeja Zauchy, Marka Grechuty – „W dzikie wino zaplątani”, „Linoskoczek”, „Nie dokazuj”, „Hop szklankę piwa”, „Dni, których nie znamy” oraz muzykę filmową i teatralną.

Na połowę sierpnia zaplanowany jest festiwal Top Of The Pop realizowany przez TVN. Koncert „Forever Young” 14 sierpnia będzie hołdem dla muzyki lat 80. i 90., a Lady Pank zaprosi na jubileusz 35-lecia premiery wypełnionej przebojami debiutanckiej płyty. 15 sierpnia koncert „#iDANCE” złożony z największych tanecznych przebojów. Zagra też zespół Blue Cafe. A na finał 16 sierpnia odbędzie się koncert „The best of Sopot”. Z towarzyszeniem orkiestry wystąpią ci, którzy debiutowali na scenie Opery Leśnej i zdobyli Bursztynowego Słowika. Zaplanowano także dwa jubileusze – zespołów Bajm i Big Cyc.

Wakacje zakończy 31 sierpnia Grażyna Brodzińska i jej goście w koncercie „Muzyczna aleja gwiazd”. Zapowiada się widowisko z orkiestrą Creo pod dyrekcją Mateusza Walacha. Wystąpią Alexander Trofimow, znakomity tenor z Petersburga, Janusz Kruciński i Marcin Jajkiewicz. Publiczność usłyszy „Usta milczą, dusza śpiewa”,„Besame mucho”,„New York, New York”. Zabrzmi V symfonia Beethovena.

Moralny niepokój i Grechuta

Amfiteatr kołobrzeski kojarzył się niegdyś z Festiwalem Piosenki Żołnierskiej. W 2017 r., po 15 latach dzierżawy obiektu przez prywatną spółkę, amfiteatr wrócił do miasta. Zarządza nim Regionalne Centrum Kultury.

Od piątku 27 lipca do niedzieli 29 lipca Kołobrzeg stanie się światową stolicą muzyki elektronicznej dzięki Sunrise Festival. W amfiteatrze gościć będą Fedde Le Grand, Malaa, Throttle, Robin Schulz, znany z hitów „Sugar” czy „Shed a Light” nagranych z Cheat Codes i Davidem Guettą, a także Eddie Halliwell, rezydent Ibizy i BBC 1. Show da Rank 1, lider holenderskich didżejów. W ostatnim dniu festiwalu na parkingowej scenie wystąpi słynny Armin van Buuren.

Jubileusz trzydziestolecia na estradzie w Kołobrzegu obchodzić będzie 18 lipca Michał Wiśniewski, lider Ich Troje. Z kolei 11 sierpnia odbędzie się IX Noc Kabaretowa. Największą gwiazdą będzie Kabaret Moralnego Niepokoju.

Początki świnoujskiego amfiteatru sięgają 1974 r. Od tego czasu odbywa się tu m.in. festiwal studencki FAMA, który nie ogłosił jeszcze tegorocznych planów. Nadzór nad amfiteatrem sprawuje Miejski Dom Kultury w Świnoujściu, a 8 sierpnia 2014 r. w 40. rocznicę powstania obiektu nadano mu imię Marka Grechuty. Z amfiteatrem, choć nie tylko, związany jest Grechuta Festival – Świnoujście. W tym roku odbędzie się już jego piąta edycja.

Marek Grechuta był artystą wszechstronnym – nie tylko wokalistą, autorem tekstów, kompozytorem, ale także aktorem, poetą, malarzem, architektem. Dlatego festiwal ma charakter interdyscyplinarny. W programie blisko tygodniowej imprezy (29 lipca – 3 sierpnia) oprócz wystaw, projekcji filmowych, animacji dla najmłodszych oraz spotkań królować będzie muzyka.

30 lipca w amfiteatrze będzie można zobaczyć „Ale musicale!”, spektakl z największymi przebojami warszawskiej Romy. Usłyszeć będzie można szlagiery ze spektakli „Koty”, „Miss Saigon”, „Crazy For You”, „Grease” i „Deszczowa piosenka”, „Mamma Mia!”,„Akademia Pana Kleksa” oraz „Piloci”, ale także z „Chicago”, „Króla Lwa”, „Jesus Christ Superstar”, „Notre Dame de Paris” i innych. 28 lipca Roma wystąpi w sopockiej Operze Leśnej.

31 lipca Magda Umer zaprasza do amfiteatru na koncert „Wciąż się na coś czeka…”. Usłyszymy utwory z dwóch ostatnich płyt wokalistki „Noce i sny” oraz „Wciąż się na coś czeka”, ale też wcześniejsze przeboje: „Już szumią kasztany”, „Oczy tej małej” czy „O niebieskim pachnącym groszku”. 1 sierpnia pojawią się na estradzie Nohavica, Sikorowski i Andrus pod hasłem „Gdyby piosenek słuchał świat…”. Zagrają swoje najsłynniejsze songi. Będzie dramatycznie, nostalgicznie, ale i zabawnie.

Na 2 sierpnia zaplanowano „Markową galę”, czyli koncert laureatów konkursu na interpretację piosenek Marka Grechuty, bo świnoujski epizod w twórczości Marka Grechuty, czyli sukcesy na Festiwalu FAMA, zobowiązują. Najlepsi zawalczą o nagrodę Bursztynowe Serce Szczerozłote. Przewidziano nagrody.

Koncert finałowy odbędzie się 3 sierpnia. Zatytułowany będzie „Cała jesteś w skowronkach”, a złożą się nań przeboje Leszka Aleksandra Moczulskiego, który zmarł w grudniu 2017 r. Jego teksty śpiewali Skaldowie, Czesław Niemen i Marek Grechuta. Jest też autorem słów „Nieszporów Ludźmierskich” (1992) oraz „Oratorium o Męce i Zmartwychwstaniu Pana – Droga”.

Dorobek poety, któremu dedykowany jest koncert, przypomną Dorota Miśkiewicz, Stanisław Wenglorz, Edyta Jungowska, Krzysztof Tyniec oraz zespoły: Skaldowie z orkiestrą kameralną, Dżamble, Chłopcy kontra Basia i Anawa.

– Festiwal jest finansowany przez miasto Świnoujście.

W opolskim amfiteatrze 29 lipca wystąpi Orkiestra Jerzego Igora. Tworzą ją Igor Nikiforow i Jerzy Rogiewicz, muzyczny duet znany z zespołów Paula i Karol, Profesjonalizm, Pink Freud czy Polonezy Marcina Maseckiego. „Naszym marzeniem było nagranie płyty dla dzieci, która traktowałaby małych odbiorców poważnie, brzmiącej bogato, nagranej wyłącznie na prawdziwych instrumentach. Takiej, której z radością słuchalibyśmy razem z dziećmi”. Tak też się stało. W 2014 r. premierę miał album „Mała płyta” wypełniony kołysankami dla dzieci.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej