Nadchodzą lepsze czasy dla kierowców

Dzięki programowi „Rozwój Polski wschodniej” samorządy bedą realizowały kosztowne inwestycje drogowe
Fotorzepa, Marta Bogacz

Zarząd województwa liczy, że w najbliższym czasie uda się dofinansować kolejne inwestycje drogowe, w tym m.in. na obwodnicę Rzeszowa.

Budowa południowej i północnej obwodnicy Rzeszowa to jeden z priorytetów samorządu. Wiele wskazuje na to, że w ciągu najbliższych lat uda się ten projekt sfinalizować. Pomóc ma program operacyjny „Polska wschodnia”, będący kontynuatorem istniejącego wcześniej programu „Rozwój Polski wschodniej”. W jego ramach samorządy walczą o pieniądze unijne, które mają przyspieszyć rozwój, m.in. infrastruktury i komunikacji. W tym roku łącznie do zagospodarowania są 2 miliardy euro. Suma ta zostanie zainwestowana w województwa lubelskie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie i podkarpackie. Budowa obwodnicy to jeden z najważniejszych celów, ale władze chciałyby także uzyskać dofinansowanie na obwodnicę Czudca i rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 988. W planach są także rozbudowa ul. Podkarpackiej w Rzeszowie, rozbudowa drogi woj. nr 869 od węzła S19 Jasionka do węzła na drodze krajowej nr 9 w Rudnej Małej i postawienie mostu na rzece Strug. Projekty zgłaszane przez samorządy opiniować będzie Polska Agencja Rozwoju.

– Zdecydowanie warto byłoby zakończyć S19 do granicy południowej, ale obawiam się, że to może przekraczać możliwości województwa. Uwagi wymaga też z pewnością droga krajowa nr 28 – mówi „Rzeczpospolitej” Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. W październiku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przyjmowanie ofert na budowę obwodnicy Sanoka w ciągu DK28. Do 2020 r. ma powstać ok. 7 km nowej drogi.

Tymczasem przed ponad tygodniem ukończono prace związane z budową obwodnicy Krosna. W tym przypadku także korzystano z funduszy unijnych, które pokryły część opiewającej na ponad 150 mln zł inwestycji. Zgodnie z planami powstało 2,5 km nowej drogi oraz po dwa mosty i wiadukty. Prace rozpoczęto w październiku 2013 r. – Trzy lata temu marzeniem było wykonanie takiej drogi w takim zakresie, jak udało nam się to zrobić. Dzięki determinacji i ciężkiej pracy zespołu ludzi marzenia stały się rzeczywistością i dzisiaj możemy bezpiecznie z tej drogi korzystać – mówił podczas otwarcia inwestycji prezydent Krosna Piotr Przytocki. W trakcie dwuletnich prac udało się także przebudować ponad 10 km drogi, uruchomić system koordynacji sygnalizacji świetlnej, a także dokonać remontu kilku skrzyżowań.

W 2016 r. zostanie ogłoszony przetarg na obwodnicę Strzyżowa, która ma kosztować 160 mln zł i stać się częścią drogi wojewódzkiej nr 988. Jak zapowiedziały władze województwa, konkurs będzie przebiegał zgodnie z systemem „zaprojektuj i buduj”. Nie będzie więc potrzeby rozpisywania dwóch odrębnych przetargów – na projekt i realizację inwestycji. Samorząd skorzysta z pieniędzy przysługujących w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Całość ma zostać ukończona w 2020 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Maszty rosną w uzdrowiskach 

Bazy telefonii komórkowej powstaną nawet obok sanatoriów. Władze lokalne niewiele będą miały do powiedzenia.  ...

Strajk wstrząsnął szkołami

Samorządowcy otrzymali uprawnienia do klasyfikowania uczniów. Sejm błyskawicznie uchwalił ustawę maturalną.

Oszczędności szuka się w kieszeniach samorządowców

Posunięcia fiskalne rządu uderzają w możliwości finansowe miast i gmin. Apel o rekompensaty pozostaje ...

Upały dają się we znaki kierowcom autobusów

W czasie upałów kierowcy autobusów miejskich czy tramwajów mogą przychodzić do pracy w krótkich ...

W pędzie do utrwalania władzy nie obowiązują dziś żadne zasady

To nie prezydent X albo Y realizuje program, realizuje go cały samorząd wraz z ...

Prezydent Szczecina: Samorząd jest obcy dla rządu

Samorządy w całej Polsce prowadzą budowy, mają podpisane kontrakty i może dojść do tego, ...