Nadchodzą lepsze czasy dla kierowców

Dzięki programowi „Rozwój Polski wschodniej” samorządy bedą realizowały kosztowne inwestycje drogowe
Fotorzepa, Marta Bogacz

Zarząd województwa liczy, że w najbliższym czasie uda się dofinansować kolejne inwestycje drogowe, w tym m.in. na obwodnicę Rzeszowa.

Budowa południowej i północnej obwodnicy Rzeszowa to jeden z priorytetów samorządu. Wiele wskazuje na to, że w ciągu najbliższych lat uda się ten projekt sfinalizować. Pomóc ma program operacyjny „Polska wschodnia”, będący kontynuatorem istniejącego wcześniej programu „Rozwój Polski wschodniej”. W jego ramach samorządy walczą o pieniądze unijne, które mają przyspieszyć rozwój, m.in. infrastruktury i komunikacji. W tym roku łącznie do zagospodarowania są 2 miliardy euro. Suma ta zostanie zainwestowana w województwa lubelskie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie i podkarpackie. Budowa obwodnicy to jeden z najważniejszych celów, ale władze chciałyby także uzyskać dofinansowanie na obwodnicę Czudca i rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 988. W planach są także rozbudowa ul. Podkarpackiej w Rzeszowie, rozbudowa drogi woj. nr 869 od węzła S19 Jasionka do węzła na drodze krajowej nr 9 w Rudnej Małej i postawienie mostu na rzece Strug. Projekty zgłaszane przez samorządy opiniować będzie Polska Agencja Rozwoju.

– Zdecydowanie warto byłoby zakończyć S19 do granicy południowej, ale obawiam się, że to może przekraczać możliwości województwa. Uwagi wymaga też z pewnością droga krajowa nr 28 – mówi „Rzeczpospolitej” Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. W październiku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przyjmowanie ofert na budowę obwodnicy Sanoka w ciągu DK28. Do 2020 r. ma powstać ok. 7 km nowej drogi.

Tymczasem przed ponad tygodniem ukończono prace związane z budową obwodnicy Krosna. W tym przypadku także korzystano z funduszy unijnych, które pokryły część opiewającej na ponad 150 mln zł inwestycji. Zgodnie z planami powstało 2,5 km nowej drogi oraz po dwa mosty i wiadukty. Prace rozpoczęto w październiku 2013 r. – Trzy lata temu marzeniem było wykonanie takiej drogi w takim zakresie, jak udało nam się to zrobić. Dzięki determinacji i ciężkiej pracy zespołu ludzi marzenia stały się rzeczywistością i dzisiaj możemy bezpiecznie z tej drogi korzystać – mówił podczas otwarcia inwestycji prezydent Krosna Piotr Przytocki. W trakcie dwuletnich prac udało się także przebudować ponad 10 km drogi, uruchomić system koordynacji sygnalizacji świetlnej, a także dokonać remontu kilku skrzyżowań.

W 2016 r. zostanie ogłoszony przetarg na obwodnicę Strzyżowa, która ma kosztować 160 mln zł i stać się częścią drogi wojewódzkiej nr 988. Jak zapowiedziały władze województwa, konkurs będzie przebiegał zgodnie z systemem „zaprojektuj i buduj”. Nie będzie więc potrzeby rozpisywania dwóch odrębnych przetargów – na projekt i realizację inwestycji. Samorząd skorzysta z pieniędzy przysługujących w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Całość ma zostać ukończona w 2020 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ponad 220 tys. zł do wygrania w loterii podatkowej

Władze Łodzi chcą zachęcić mieszkańców do płacenia podatków w mieście pierwszą w historii loterią ...

Samorządy kontra Nord Stream 2. W obronie portów, rybaków i ekologii

Czekamy na odpowiedź Komisji Europejskiej, Rady UE i Parlamentu Europejskiego – mówi Olgierd Geblewicz, ...

Rynek szuka specjalistów – oto odpowiedź!

W Tarnowie Podgórnym trwa budowa Zespołu Szkół Technicznych – powstanie technikum i szkoła branżowa ...

Za rozlewisko na skrzyżowaniu odpowiada miasto

Władze samorządowe muszą wypłacić odszkodowanie za uszkodzenie samochodu, który wjechał w ogromną kałużę znajdującą ...

Pszczyna walczy o czyste powietrze

Jest o co, bo jak wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego, jej mieszkańcy przez ...

Filharmonia dla dzieci

Filharmonia Lubelska od 75 lat organizuje koncerty, które przybliżają świat muzyki klasycznej młodej publiczności. ...