Nowoczesność za rozsądną cenę

W Lublinie dynamicznie wzrasta liczba nowych biurowców. Siedziby przenosi tu coraz więcej firm.

Publikacja: 15.10.2015 17:34

Tak będzie wyglądał kompleks Soul

Tak będzie wyglądał kompleks Soul

Foto: materiały prasowe

W 2014 r. rynek powierzchni biurowych w Lublinie powiększył się o 18 tys. mkw., prawie dwukrotnie więcej niż w ciągu ostatnich trzech lat. W tym półroczu oddano do użytku kolejne inwestycje m.in. Centrum Park i Wojciechowska 15. Dziś Lublin jest największym zagłębiem biurowym we wschodniej Polsce.

Plany budowy ogłosili kolejni inwestorzy, wielu ma tereny pod takie przedsięwzięcia.

Co i gdzie

Największą inwestycję realizuje Grupa Zana Holding. To lubelski deweloper, główny gracz na tym rynku, który w ciągu 15 lat postawił 14 budynków usługowo-biurowych o powierzchni 75 tys. mkw. Teraz na 5-hektarowej działce po zajezdni MPK rozpoczął budowę kompleksu Cz Office Park. W pierwszym etapie, który zakończy się pod koniec przyszłego roku, postawi dwa biurowce. Pierwszy, 14-kondygnacyjny, o powierzchni najmu 20 tys. mkw., drugi o połowę niższy to 11,7 tys. mkw. W ciągu siedmiu lat inwestor chce oddać 48 tys. mkw.

W czerwcu przyszłego roku Grupa Zana zapowiada oddanie do użytku dwu z czterech biurowców kompleksu Technik Park w specjalnej strefie ekonomicznej na Felinie. Łącznie kompleks ma oferować 16 tys. mkw.

W III kwartale przyszłego roku biurowiec o pow. 7 tys. mkw. odda spółka Makrochem.

Budowę nowoczesnego kompleksu Soul w klasie A+ zapowiada spółka Kemea Invest. Ma powstać w dzielnicy Czechów w pobliżu Uniwersytetu Medycznego i składać się z dwóch siedmiopiętrowych biurowców o powierzchni biurowej 18,9 tys. mkw. Zaplanowano dwupoziomowy skwer z dużą ilością zieleni i kawiarnią. – Chcemy stworzyć coś na kształt amerykańskiego kampusu Apple – mówi Edward Kostrubiec, prezes Kemea Invest.

Inwestor zapowiada, że obiekt odda do użytku w 2017 r.

Według październikowego raportu „Rynek nowoczesnych powierzchni biurowych w Lublinie” przygotowanego przez Wydział Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin miastu w najbliższych latach przybędzie 126 tys. mkw. nowoczesnych biur.

Standard i ceny

Lublin według analityków to wschodząca gwiazda rynków regionalnych.

– Cechą charakterystyczną rynków rozwijających się jest relatywnie wysoki procentowy udział powierzchni w budowie lub na etapie planowania w stosunku do istniejącej powierzchni i wysoki współczynnik powierzchni niewynajętych – mówi Marcin Siewierski z firmy Cushman & Wakefield.

Dziś przy łącznej powierzchni 154 tys. mkw. pustostany nowoczesnych powierzchni biurowych oscylują na poziomie 9,36 proc. (dane za I półrocze 2015 r. wg Cushman & Wakefield). Jak podkreśla Marcin Siewierski, oferta dla najemców poszukujących dużych modułów biurowych i powierzchni o wysokim standardzie jest ograniczona.

Potwierdza to Grzegorz Turski, wiceprezes Centrum Zana Holding. W jego opinii rynek oczekuje bardzo wysokich standardów technicznych przy bardzo niskich kosztach najmu i użytkowania. Szansę mają jedynie duże, bardzo dobrze skomunikowane biurowce, które stwarzają możliwość wieloletniego rozwoju firmy bez konieczności przenosin. Takie powierzchnie są w stanie spełnić oczekiwania sektora usług IT/BPO/SSC, głównego najemcy w Lublinie.

Wywoławcze stawki czynszów w Lublinie to 9–11 euro za mkw. miesięcznie w najlepszych lokalizacjach, to taniej niż dwa–trzy lata temu. Grzegorz Turski nie spodziewa się odwrócenia trendu. – Ponieważ przyrost nowych powierzchni nadąża za rynkiem, stawki będą stabilne przy coraz wyższej jakości projektach – uważa.

Zdaniem analityków boom będzie trwał, bo coraz więcej firm z sektora nowych usług rozważa przeniesienie biznesu do Lublina. Jednym z głównych atutów miasta jest kapitał ludzki. Lublin to silny ośrodek akademicki (ponad 70 tys. studentów).

– To daje szansę na rozwój sektora specjalistycznych usług opartych na wiedzy i nowoczesnych technologiach. Przyjazny klimat dla biznesu, poprawiająca się dostępność i jakość powierzchni biurowych, konkurencyjne koszty oraz coraz lepszy system komunikacji to zachęty dla inwestorów szukających optymalnych lokalizacji dla centrów usług biznesowych – mówi Marcin Siewierski.

Plusem jest również bliskość Ukrainy.

– Coraz więcej biznesmenów z Ukrainy przenosi interesy do Lublina, traktując nasze miasto jako przyczółek do ekspansji na Zachód – dodaje Grzegorz Turski.

Deweloperów powierzchni biurowych wspiera samorząd Lublina. Ich inwestycje wpisują się bowiem w strategię rozwoju miasta i tworzą ofertę dla nowoczesnych usług biznesowych. Dlatego swoje siedziby umieściły w Lublinie m.in. Genpact, Orange Polska, Proama, Centrum Obsługi Klienta Detalicznego PKO BP i Sii.

W 2014 r. rynek powierzchni biurowych w Lublinie powiększył się o 18 tys. mkw., prawie dwukrotnie więcej niż w ciągu ostatnich trzech lat. W tym półroczu oddano do użytku kolejne inwestycje m.in. Centrum Park i Wojciechowska 15. Dziś Lublin jest największym zagłębiem biurowym we wschodniej Polsce.

Plany budowy ogłosili kolejni inwestorzy, wielu ma tereny pod takie przedsięwzięcia.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej