Wielkopolski boom budowlany

Rodzinne Ogrody Rosnowo – Głuchowo to inwestycja w gminie Komorniki
Materiały Inwestora

Metr nowego mieszkania w Poznaniu jest wyceniany średnio na ponad 6,2 tys. zł. Dużo taniej jest za miastem.

Wielkopolski segment nowych mieszkań, jak zauważa Jarosław Jędrzyński, analityk portalu RynekPierwotny.pl, jest bardzo rozwojowy. – Budownictwo deweloperskie w 80 proc. skupia się jednak w samym Poznaniu – zauważa. – Od kwietnia do czerwca deweloperzy wprowadzili do poznańskiej oferty prawie 1,7 tys. lokali. To kwartalny rekord od czasów boomu z lat 2006–2007 – podkreśla analityk. W innych miejscowościach, np. w Swarzędzu, Koninie, Przeźmierowie, powstaje po jednej, góra do trzech inwestycji.

Jest w czym wybierać

Z analiz RynkuPierwotnego.pl wynika, że w stolicy Wielkopolski jest dziś do kupienia ponad 4,4 tys. mieszkań. To jeden z najlepszych wyników w historii. Jarosław Jędrzyński informuje, że w Wielkopolsce dominują mieszkania z segmentu popularnego. W Poznaniu znajdziemy zaś także kilka inwestycji ze średniej półki. – Trafiają się też projekty określane jako apartamentowe, jak Lofty Ułańskie – wskazuje analityk.

I podkreśla, że jeśli rozważamy inwestycję na wielkopolskim rynku, to najlepszym wyborem jest Poznań. – To przede wszystkim duży ośrodek akademicki ze 130 tys. studentów. Najlepiej zainwestować w mieszkania dwupokojowe albo kawalerki – radzi Jarosław Jędrzyński. Średnia cena 1 mkw. nowych mieszkań w Poznaniu to ponad 6,2 tys. zł, co, jak ocenia analityk, jest stosunkowo wysoką stawką.

– Dlatego warto rozważyć zakup nieruchomości także w znacznie tańszych, ale bardzo dobrze skomunikowanych ze stolicą Wielkopolski miejscowościach pod Poznaniem – ocenia Jędrzyński. Ceny 1 mkw. lokali pod miastem zaczynają się od 3,5 tys. zł. Najwięcej mieszkań jest wycenianych na 4–4,5 tys. zł za mkw.

O stabilnych cenach na poznańskim rynku mówi Robert Łopiński, dyrektor biura spółki Budimex Nieruchomości w Poznaniu. – Rosnąca podaż na rynku pierwotnym jest równoważona przez popyt – podkreśla. – Liczba sprzedawanych przez nas lokali rośnie. Spodziewamy się,  że tegoroczny wynik będzie lepszy od ubiegłorocznego. Klienci szukają mieszkań w atrakcyjnych lokalizacjach, np. przy parku. Dla poznaniaków ważny jest także praktyczny rozkład lokali. Zwracają uwagę na widną, oddzielną kuchnię.

Według Natalii Rajewskiej-Wojciak, dyrektor sprzedaży i marketingu w RED – Real Estate Development, zainteresowanie nowymi mieszkaniami w Poznaniu nie słabnie.

– Różnorodność inwestycji sprawia, że każdy projekt znajduje klientów. Mieszkania powstają w różnych miejscach, ich ceny są też zróżnicowane – zauważa Rajewska-Wojciak. Jej zdaniem nie można jednak mówić o boomie, a jedynie o kilkuprocentowym wzroście popytu w stosunku do lat 2012–2014. – Najwięcej klientów kupuje dwupokojowe mieszkania o powierzchni do 50 mkw., które można przeprojektować na trzy pokoje. Nie brakuje też chętnych na większe metraże.

Dziury w ziemi

Na poznańskim osiedlu Red Park, budowanym przez RED – Real Estate Development, do kupienia są mieszkania od 29 do 97 mkw., w cenach od 5,9 tys. zł za 1 mkw. Budimex Nieruchomości prowadzi w Poznaniu dwie inwestycje – Na Smolnej i Przy Rolnej. W czwartym etapie tego pierwszego osiedla ceny 1 mkw. zaczynają się od niespełna 5,5 tys. zł. Lokale można więc kupić na kredyt z dopłatą. Tyle samo wynoszą minimalne ceny w inwestycji Przy Rolnej. Budimex planuje w Poznaniu kolejną inwestycję – przy ul. Gąsiorowskich.

Pod miastem inwestuje spółka Łowiccy Grupa Deweloperska. Jak mówi prezes Łukasz Łowicki, na rynku pierwotnym widać spore ożywienie. Sprzedają się nawet dziury w ziemi. W miejscowości Rosnowo w gminie Komorniki Łowiccy oferują lokale od 47 do 117 mkw., z ogrodami, w cenach od 4,6 do 5,2 tys. zł za mkw.

KM Building sprzedaje mieszkania na osiedlu Słonecznym w Brodowie. Ceny zaczynają się od 179 tys. zł. Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building, ocenia, że rynek mieszkań w Wielkopolsce znacznie się ożywił. – Dotyczy to także miejscowości pod miastem, gdzie znajdziemy bardzo atrakcyjne oferty – zapewnia. Najlepiej sprzedają się lokale od 45–60 mkw.

Mogą Ci się również spodobać

Opłaty za śmieci w górę? Nie wszędzie. Są miasta, które rezygnują z podwyżek

Władze Kielc nie podniosą jednak opłat za wywóz śmieci. Włodarze Gdyni już dwukrotnie w ...

Marcin Krupa: Zrównoważony transport tworzy szereg rozwiązań

Zależy nam na tym, by jak najwięcej osób przesiadało się do tramwajów czy kolei ...

Buspasy w miastach coraz dłuższe

Premier Morawiecki zapowiedział, że w ruchu drogowym uprzywilejowane będą także samochody osobowe z większą ...

Spór o opłaty „śmieciowe”

Dla kogo tańszy wywóz śmieci? Nie tylko duże rodziny

Kolejne miasta wprowadzają podwyżki za odbiór odpadów. Jednak rodziny wielodzietne, osoby w trudnej sytuacji ...

O krok od nowego lockdownu. Może go sprowokować głupota

Koronaparty na Krupówkach, tłumy narciarzy w Szczyrku, gdzie brakowało miejsc do parkowania. Polacy masowo ...

Polska może być lepsza

Wywiad z Pawłem Adamowiczem zamieściliśmy w „Życiu Regionów” 21 maja 2018 roku. Mocno podkreślał ...