Medycyna przyszłości w Centrum Badań Innowacyjnych

Ośrodek sekwencjonowania genomu ludzkiego i laboratorium do badania żywności o właściwościach leczniczych powstanie dzięki 131-milionowej dotacji dla Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Wschodnioeuropejski Ośrodek Sekwencjonowania Genomu Ludzkiego, Centrum Gromadzenia i Transmisji Danych, Laboratorium Nutraceutyczne, Biobank Onkologiczny powstaną w Centrum Badań Innowacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Wszystko dzięki 131,6 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2017–2020.

Naukowcy z Białegostoku zajmą się poszukiwaniem nowych markerów wczesnego wykrywania chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, otyłość, nowotwory czy chorób ośrodkowego układu nerwowego, np. choroby Alzheimera. Będą też poszukiwać ich skutecznej zindywidualizowanej terapii. W badaniach opierać się będą na najnowocześniejszych technologiach, takich jak genomika, czyli dziedzina zajmująca się genomem organizmów, transkryptomika, zajmująca się określeniem miejsca i czasu aktywności genów, oraz najnowocześniejsze metody obrazowania medycznego.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest to inwestycja, czujemy powagę odpowiedzialności, jaka na nas ciąży. I nie chodzi tylko o Uniwersytet, ale i przedsiębiorców, z którymi współpracę chcemy w ramach projektu podjąć. Oczywiście wierzymy, że nam się uda – powiedział rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Adam Krętowski.

– To historyczny moment – przyznał marszałek województwa Jerzy Leszczyński, wręczając przedstawicielom uczelni symboliczny czek na wielomilionową sumę. – Mam nadzieję, że projekt stanie się siłą napędową dla rozwoju badań medycznych w naszym regionie, a po jego realizacji Białystok stanie się potęgą nie tylko w zakresie badań, ale i rozwiązań medycznych dla dobra naszych pacjentów – mówił marszałek. A wicemarszałek Maciej Żywno dodał, że projekt jest kluczowy ze względu na swój szczególny wymiar wrażliwy społecznie.

Projekt, którego łączna wartość to 188 mln zł, został ujęty w kontrakcie terytorialnym dla województwa podlaskiego jako jedno z kluczowych przedsięwzięć.

Centrum Badań Innowacyjnych dokładnie rozplanowało inwestycje w ramach programu. Pieniądze wspomogą zakup nowoczesnej aparatury dla pięciu jednostek zajmujących się badaniami nad chorobami cywilizacyjnymi, tj. cukrzyca i otyłość, a także przewlekłe choroby nerek i wątroby czy choroby nowotworowe. Centrum Przeciwdziałania Zdrowotnym Skutkom Starzenia zyska osiem nowych laboratoriów, a Centrum Prewencji i Medycyny Spersonalizowanej zyska nowe laboratorium Ośrodka Badań Populacyjnych i Telemedycyny oraz laboratorium Centrum Medycyny Regeneracyjnej. To ostatnie ma się przyczynić do rozwiązania problemu niedoboru organów do przeszczepów oraz problemu odrzucenia przeszczepionego organu.

W planie zapisano też budowę nowego budynku i wyposażenie Białostockiego Centrum Obrazowania Molekularnego, które ma poprawić wykrywalność i skuteczność leczenia chorób cywilizacyjnych.

W ulepszonych obiektach będzie pracować 33 naukowców, a z laboratorium skorzysta 11 przedsiębiorstw. Przy wykorzystaniu infrastruktury dofinansowanej w ramach projektu będzie realizowanych 35 projektów badawczo-rozwojowych.

Mogą Ci się również spodobać

Pomorze będzie bardziej ekologiczne. Ale 100 tys. kotłów trzeba wymienić

Domy w regionie ocieplane starymi kotłami – tam, gdzie to możliwe – będą musiały ...

Biznes zmienia się w dobie pandemii

Trwająca epidemia koronawirusa zamknęła ludzi w domu, a biznes wygoniła do sieci. Jak przebiega ...

Więcej łąk, a mniej koszenia

Samorządy rezygnują z koszenia traw, a w miastach powstaje więcej łąk kwietnych. Zabiegi związane ...

Oszuści także chcą zarabiać na wirusie

Koronawirus – jak wszystko, co nieznane – spowodował, że Polacy stali się bardziej podatni ...

Gabinet dentystyczny poza zasięgiem wielu szkół

Obowiązki, jakie nakłada na samorządy ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami, znacznie przekraczają możliwości ...

100 obwodnic 2020-2030. Życzenie czy realny plan?

Według samorządowców przy wskazywaniu inwestycji do realizacji z nowego rządowego programu brakuje jasnego określenia ...