Roboty i symulatory w akcji

Targowy Poznań wychodzi naprzeciw cyfrowej rewolucji.

Roboty, automaty, symulatory kompletnych zdigitalizowanych linii produkcyjnych w pełnym ruchu – taki widok ma zdominować tegoroczną wystawę ITM 2017 Innowacje – Technologie – Maszyny. 1000 firm, przedstawiciele nauki i organizatorzy – Międzynarodowe Targi Poznańskie, próbują zmierzyć się z wyzwaniem, jakie niesienie czwarta rewolucja przemysłowa, zwana już Industry 4.0.

– Jeszcze nigdy tylu pokazywanych w działaniu, sterowanych cyfrowo maszyn, sensorów, obrabiarek na ITM nie było – przyznaje Joanna Kucharska, dyrektor wystawy.

Cyfrowy przemysł na żywo

Roboty w akcji to jednak jedynie namacalny zwiastun tego, co niesie ze sobą przemysłowa rewolucja i najbardziej innowacyjny dziś biznes. Wszystkie procesy zmieniające współczesny przemysł zostaną podczas tegorocznych targów poddane analizom, naukowcy i specjaliści-praktycy doradzą, gdzie szukać najbardziej optymalnych rozwiązań. Temu celowi podporządkowano większość z 14 wydarzeń towarzyszących ITM – konferencji, warsztatów, paneli dyskusyjnych, zaplanowano w sumie 270 spotkań.

W jednym z dziesięciu pawilonów oddanych w tym roku do dyspozycji wystawcom światowa czołówka firm wyspecjalizowanych w digitalizowaniu procesów wytwórczych pokaże na konkretnych przykładach kompletny proces organizowania biznesu w cyfrowym otoczeniu – od projektu, poprzez ścieżkę dochodzenia do precyzyjnie spersonalizowanych rozwiązań w firmie, po zarządzanie inwestycjami i pełną symulację produkcji z wykorzystaniem informacji zgromadzonych w chmurze.

– To wyjątkowe przedsięwzięcie powinno uświadomić gościom tegorocznej wystawy, że rewolucja Industry 4.0 to już rzeczywistość w najbardziej innowacyjnych branżach – mówi dyr. Kucharska.

Organizatorzy wystawy liczą, że temat technologicznego skoku w cyfrową epokę zdominuje też sztandarową w tym roku targową debatę nad reindustrializacją polskiej gospodarki. Specjaliści, m.in. eksperci NOT i MTP, będą przekonywać przedsiębiorców, by przełamywali bariery i przy budowaniu innowacyjnych strategii w firmach podejmowali współpracę ze światem nauki i sięgali po rozwiązania czołowych krajowych instytucji badawczych.

– Zaprosiliśmy do Poznania najlepszych specjalistów aby dostarczyć liderom innowacyjnego biznesu wiedzę pozwalającą na zrozumienie zmian zachodzących we współczesnym świecie. Wczesne poznanie trendów i wyzwań związanych z nadchodzącą zmianą określaną jako era Industry 4.0 i wdrożenie w firmach innowacyjnych rozwiązań zwiększa szansę na wyprzedzenie konkurencji, zbudowanie przewagi, a w konsekwencji odniesienie sukcesu – przekonuje Joanna Kucharska.

Polska w 3D

W nurcie budowania biznesu w cyfrowej rzeczywistości mieszczą się też trzy dodatkowe imprezy towarzyszące ITM. To Targi 3D Solutions, dedykowane przedstawicielom zaawansowanego, przestrzennego druku 3D, oraz Targi Kooperacji Przemysłowej Subcontracting (Polska jest od lat znaczącym zagłębiem renomowanych poddostawców nie tylko prostych komponentów i części, ale też unikalnych produktów). Dobitnym przykładem kooperacyjnego mistrzostwa może być środowisko podkarpackiej Doliny Lotniczej, które z powodzeniem dostarcza wymagające wielkiej precyzji i doskonałej jakości wyroby dla gigantów światowej awiacji.

Po raz pierwszy tegorocznej wystawie ITM towarzyszy też zupełnie nowa impreza: MODERNLOG – jedyne w Polsce targi skoncentrowane na organizacji logistyki i zaopatrzenia wewnątrz przedsiębiorstw. Dostosowane do indywidualnych potrzeb konkretnych firm procedury dostaw i precyzyjna organizacja przepływu surowców i materiałów znów ściśle łączy się z wymaganiami przemysłowej rewolucji Industry 4.0, czyli digitalizacją przemysłu – podkreśla Joanna Kucharska.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: z.lentowicz@rp.pl

Mogą Ci się również spodobać

Burmistrz Muszyny: Na turyście z apartamentu mało się zarabia

Aby ucywilizować problem krótkoterminowego wynajmu, wystarczy skorzystać z rozwiązań, jakie funkcjonują w innych państwach. ...

Technologie zmieniają nasze życie

Ludzkość się zmieniła. Skończył się czas rewolucyjnych skoków co kilka dekad. Dziś zmiany dzieją ...

Opryski szkodzą nie tylko komarom

Duże miasta raczej niechętnie zlecają opryski przeciwko komarom i kleszczom, w mniejszych takie zabiegi ...

„Dobry start” nie jest na wyścigi

Konflikt ojca i matki wymaga od wójta większej dociekliwości przed wydaniem decyzji o wypłacie ...

Ostatnia chwila na skuszenie podatników

Tańsze bilety na komunikację, więcej punktów podczas rekrutacji dzieci do żłobków, przedszkoli czy szkół ...

Budujemy w Warszawie modę na siatkówkę

Piotr Gacek, prezes ONICO Warszawa, o miłości do siatkówki, Bartoszu Kurku, rozstaniu z trenerem, ...