Roboty i symulatory w akcji

Targowy Poznań wychodzi naprzeciw cyfrowej rewolucji.

Roboty, automaty, symulatory kompletnych zdigitalizowanych linii produkcyjnych w pełnym ruchu – taki widok ma zdominować tegoroczną wystawę ITM 2017 Innowacje – Technologie – Maszyny. 1000 firm, przedstawiciele nauki i organizatorzy – Międzynarodowe Targi Poznańskie, próbują zmierzyć się z wyzwaniem, jakie niesienie czwarta rewolucja przemysłowa, zwana już Industry 4.0.

– Jeszcze nigdy tylu pokazywanych w działaniu, sterowanych cyfrowo maszyn, sensorów, obrabiarek na ITM nie było – przyznaje Joanna Kucharska, dyrektor wystawy.

Cyfrowy przemysł na żywo

Roboty w akcji to jednak jedynie namacalny zwiastun tego, co niesie ze sobą przemysłowa rewolucja i najbardziej innowacyjny dziś biznes. Wszystkie procesy zmieniające współczesny przemysł zostaną podczas tegorocznych targów poddane analizom, naukowcy i specjaliści-praktycy doradzą, gdzie szukać najbardziej optymalnych rozwiązań. Temu celowi podporządkowano większość z 14 wydarzeń towarzyszących ITM – konferencji, warsztatów, paneli dyskusyjnych, zaplanowano w sumie 270 spotkań.

W jednym z dziesięciu pawilonów oddanych w tym roku do dyspozycji wystawcom światowa czołówka firm wyspecjalizowanych w digitalizowaniu procesów wytwórczych pokaże na konkretnych przykładach kompletny proces organizowania biznesu w cyfrowym otoczeniu – od projektu, poprzez ścieżkę dochodzenia do precyzyjnie spersonalizowanych rozwiązań w firmie, po zarządzanie inwestycjami i pełną symulację produkcji z wykorzystaniem informacji zgromadzonych w chmurze.

– To wyjątkowe przedsięwzięcie powinno uświadomić gościom tegorocznej wystawy, że rewolucja Industry 4.0 to już rzeczywistość w najbardziej innowacyjnych branżach – mówi dyr. Kucharska.

Organizatorzy wystawy liczą, że temat technologicznego skoku w cyfrową epokę zdominuje też sztandarową w tym roku targową debatę nad reindustrializacją polskiej gospodarki. Specjaliści, m.in. eksperci NOT i MTP, będą przekonywać przedsiębiorców, by przełamywali bariery i przy budowaniu innowacyjnych strategii w firmach podejmowali współpracę ze światem nauki i sięgali po rozwiązania czołowych krajowych instytucji badawczych.

– Zaprosiliśmy do Poznania najlepszych specjalistów aby dostarczyć liderom innowacyjnego biznesu wiedzę pozwalającą na zrozumienie zmian zachodzących we współczesnym świecie. Wczesne poznanie trendów i wyzwań związanych z nadchodzącą zmianą określaną jako era Industry 4.0 i wdrożenie w firmach innowacyjnych rozwiązań zwiększa szansę na wyprzedzenie konkurencji, zbudowanie przewagi, a w konsekwencji odniesienie sukcesu – przekonuje Joanna Kucharska.

Polska w 3D

W nurcie budowania biznesu w cyfrowej rzeczywistości mieszczą się też trzy dodatkowe imprezy towarzyszące ITM. To Targi 3D Solutions, dedykowane przedstawicielom zaawansowanego, przestrzennego druku 3D, oraz Targi Kooperacji Przemysłowej Subcontracting (Polska jest od lat znaczącym zagłębiem renomowanych poddostawców nie tylko prostych komponentów i części, ale też unikalnych produktów). Dobitnym przykładem kooperacyjnego mistrzostwa może być środowisko podkarpackiej Doliny Lotniczej, które z powodzeniem dostarcza wymagające wielkiej precyzji i doskonałej jakości wyroby dla gigantów światowej awiacji.

Po raz pierwszy tegorocznej wystawie ITM towarzyszy też zupełnie nowa impreza: MODERNLOG – jedyne w Polsce targi skoncentrowane na organizacji logistyki i zaopatrzenia wewnątrz przedsiębiorstw. Dostosowane do indywidualnych potrzeb konkretnych firm procedury dostaw i precyzyjna organizacja przepływu surowców i materiałów znów ściśle łączy się z wymaganiami przemysłowej rewolucji Industry 4.0, czyli digitalizacją przemysłu – podkreśla Joanna Kucharska.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: z.lentowicz@rp.pl

Mogą Ci się również spodobać

Samorządy w cieniu strajku nauczycieli

Samorządowcy apelują o zwiększenie subwencji, bo obecna nie wystarcza na pokrycie wydatków związanych z ...

Stary rynek po nowemu

Samorządy coraz chętniej rewitalizują rynki, wychodząc z założenia, że szanujące się miasto potrzebuje reprezentacyjnego ...

Na pomoc pszczołom, czyli mniej koszenia w miastach

Zamiast wymuskanych trawników - kwietne łąki. Samorządy zakładają je, by nie tylko cieszyły oczy ...

Wyzwolić energię osób niepełnosprawnych

Aż dziewięć zakładów aktywności zawodowej będzie wkrótce działać na Pomorzu Zachodnim. Dzięki temu region ...

Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej PAN w Powsinie

Piękno całego roślinnego świata

Niezwykłe bogactwo gatunków i odmian roślin, w szczególności w okresie kwitnienia – spotkamy w ...

Centrum Onkologii w Bydgoszczy to przedmiot dumy kujawsko-pomorskiego samorządu

Warto dbać o zdrowie mieszkańców

Wszystkie samorządy przeznaczyły w 2018 r. na inwestycje w szpitale i programy profilaktyczne w ...