Trójmiasto kusi studiami i pracą

Na Stadion Śląski najbliżej będzie lekkoatletom. W przyszłym roku odbędzie się tu memoriał Janusza Kusocińskiego, a w 2019 r. – mistrzostwa Polski
shutterstock

Do niedawna znaczna część absolwentów trójmiejskich uczelni szukała pracy i możliwości rozwoju kariery w innych regionach kraju – wyjeżdżali do Warszawy, Krakowa czy Wrocławia.

Jednak boom na rynku nowoczesnych usług dla biznesu (BSS) pobudzany przez napływ dużych zagranicznych inwestorów, których przyciąga dobre zaplecze akademickie regionu, sprawił, że ostatnio to pracodawcy z Trójmiasta coraz częściej starają się ściągnąć pracowników z innych ośrodków.

– Jest to spowodowane świetną koniunkturą, licznymi inwestycjami, przede wszystkim zagranicznych podmiotów sektora usług dla biznesu, które w ostatnich latach stworzyły tysiące nowych miejsc pracy – ocenia Cezary Maciołek, wiceprezes Grupy Progres.

W krajowej czołówce

Według danych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Trójmiasto jest już w ścisłej krajowej czołówce pod względem liczby centrów BSS. Na koniec ub. roku w Gdańsku, Gdyni i Sopocie działały już 104 takie ośrodki. Połowa z nich to centra usług IT, które stały się jedną z głównych specjalności Trójmiasta, obok centrów badawczo-rozwojowych znanych firm.

Już ponad 2 tys. osób zatrudnia Intel Technology Poland, największe w Europie centrum R&D Intela, które niedawno uruchomiło pierwszy w Polsce program stypendialny dla studentek kierunków technicznych „Nowe technologie dla dziewczyn”.

Młode talenty ściąga też do swojego Centrum Rozwoju Technologii Amazon, który w Gdańsku ma główny oddział R&D firmy na Europę – rozwijany na bazie przejętej w 2013 r. spółki Ivona Software. Zaawansowane usługi finansowe chce zaś rozwijać State Street Bank Polska, który wiosną br. oficjalnie otworzył w Gdańsku swoje drugie w Polsce centrum. – Giganci ściągają do Trójmiasta – podkreśla lokalny deweloper powierzchni biurowych Torus, który właśnie wystartował z dużą kampanią marketingową promującą atuty aglomeracji.

Renata Szostak, dyrektor ds. HR w State Street Bank podkreśla, że Trójmiasto jest postrzegane jako zrównoważony, stabilnie rosnący rynek, który stwarza bezpieczne warunki rozwoju w długiej perspektywie. Jak dodaje, przy wyborze Gdańska kluczowe znaczenie miały dostępność wykwalifikowanej kadry, bliskość renomowanych, wyższych uczelni skłonnych do współpracy z inwestorem, najwyższa jakość powierzchni biurowej oraz rozwinięta infrastruktura komunikacyjna (połączenia z biurami w Europie) oraz jakość życia.

– Opinie naszych pracowników, w tym prawie stu osób, które zdecydowały się na relokację do Gdańska z Krakowa, potwierdzają, że w Trójmieście dobrze się żyje – dodaje Szostak.

W raporcie firmy rekrutacyjnej Antal Gdańsk znalazł się na trzecim miejscu wśród miast najatrakcyjniejszych do relokacji dla specjalistów i menedżerów (po Wrocławiu i Warszawie), wskazany przez 41 proc. badanych. Wysoko – na szóstym miejscu uplasowała się Gdynia (28 proc. głosów).

Autobusem na targi

Powiększa się też oferta targów pracy. Ok. 70 pracodawców weźmie wkrótce udział w Akademickich Targach Pracy, które organizują wspólnie największe uczelnie Trójmiasta. Z kolei 80 pracodawców zaprezentuje oferty pracy i staży na targach pracy Absolvent Talent Days, które w Gdańsku odbędą się tej jesieni po raz trzeci. Do studentów i absolwentów kierunków informatycznych uderzają z kolei kolei firmy uczestniczące w V Dniu Kariery i rozwoju w branży IT – Future3, który zapewnia nawet bezpłatny transport dla uczestników z okolicznych miast.

Rośnie też oferta programów wspierających wejście absolwentów i studentów ostatnich lat na rynek pracy. W takie programy inwestuje np. Urząd Miasta Gdańska, gdzie najważniejszym i najdłużej realizowanym projektem jest Wakacyjny Staż. Ma on pomagać studentom i bezrobotnym absolwentom wyższych uczelni w zdobyciu nowych umiejętności, a firmom – w dotarciu nowych pracowników. Do tegorocznej 14. już edycji programu zgłosiło się 86 firm, które ufundowały 378 miejsc stażowych (ubiegało się o nie prawie 1,3 tys. osób). Łącznie we wszystkich edycjach Wakacyjnego Stażu udział wzięło 777 firm, które ufundowały 3,6 tys. płatnych staży.

Od jesieni 2015 r. ofertę wakacyjnych staży uzupełnia nowy projekt miasta – Wypracuj Przyszłość. To program płatnych staży całorocznych, nie tylko dla studentów i absolwentów, ale również dla uczniów ostatnich klas techników, który właśnie rozpoczyna drugą edycję.

Gdańsk promuje też przedsiębiorczość młodych poprzez założoną z myślą o absolwentach wyższych uczelni Akademię Gdańskiego Przedsiębiorcy – Stud(n)ia Przedsiębiorczości. Oferuje ona bezpłatne szkolenia dla studentów gdańskich uczelni oraz osób planujących biznes na terenie miasta. – Szkolenia pomagają zaplanować karierę zawodową oraz przygotowują do założenia i prowadzenia własnej firmy – wyjaśnia Przemysław Rot, kierownik Referatu Promocji Gospodarczej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, dodając, że dotychczas w projekcie udział wzięło ponad 8,5 tys. osób.

Opinia

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska

Z satysfakcją stwierdzam niesłabnące zainteresowanie Gdańskiem ze strony inwestorów krajowych i zagranicznych. Jest to w dużej mierze zasługa naszego zaplecza akademickiego, które kształci kadry zatrudniane na lokalnym rynku pracy.

W tym roku na tutejszych uczelniach rok akademicki rozpoczęło ponad 90 tys. studentów różnych specjalności. Z naszej strony dokładamy starań, aby studentom i absolwentom naszych uczelni zapewnić możliwie jak najlepszy start w dorosłe życie, a poza tym zaspokoić stale rosnące potrzeby pracodawców.

Podejmujemy także w porozumieniu z uczelniami i środowiskiem biznesowym działania mające na celu profilowanie edukacji pod kątem potrzeb i oczekiwań rynku pracy. Takim kierunkiem są m.in. technologie kosmiczne.

Mogą Ci się również spodobać

Maszty rosną w uzdrowiskach 

Bazy telefonii komórkowej powstaną nawet obok sanatoriów. Władze lokalne niewiele będą miały do powiedzenia.  ...

Jedną z flagowych inwestycji Warszawy w ciągu ostatnich lat jest stopniowa modernizacja bulwarów nad Wisłą

Rozwój na kredyt

Najbardziej zadłużone miasta w Polsce to: Wałbrzych, Toruń, Krosno, Łódź i Kielce. Ale żadnemu ...

Nowy terminal przyciągnie cargo

Blisko 17,5 tys. ton ma wynieść roczna zdolność przeładunkowa terminalu, który jesienią ruszy w ...

Miejskie pszczoły dają coraz więcej miodu

Katolicki Uniwersytet Lubelski rozwija swoją miejską pasiekę. Na stawianie uli decydują się też samorządy. ...

Zamek Lubomirskich w Rzeszowie

Zamek Lubomirskich w Rzeszowie będzie otwarty dla wszystkich

Rzeszowski Sąd Okręgowy, zajmujący dotąd Zamek Lubomirskich, będzie miał nową siedzibę. Zabytkowy obiekt stanie ...

Drogowa inwestycja to zadanie własne

Gmina nie odliczy podatku od towarów i usług, gdy przebudowując drogę nie jest podatnikiem ...