Samorząd gminy w istnieniu wód termalnych widzi olbrzymią szansę dla regionu. O wykorzystaniu takich wód na tych terenach mówiło się już dawno temu. W 2009 r. Towarzystwo Geosynoptyków Geos z Krakowa przygotowało studium opłacalności inwestycji opartych na geotermii. Natomiast kilka lat temu podczas konferencji w starostwie gorlickim przedstawiciele m.in. krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa stwierdzili, że można się zastanowić nad wykorzystaniem odwiertów, z których jeszcze do niedawna czerpano ropę. Chodziło głównie o odwierty w rejonie Sękowej, Gorlic i Ropy. Miejscowemu samorządowi pomysł się spodobał, ale dość szybko okazało się, że wykorzystanie istniejących odwiertów nie będzie wcale proste. Głównie ze względu na znaczne nakłady finansowe. – Ponadto nigdy nie wiadomo, jakie niespodzianki mogą czekać przy uruchamianiu starego odwiertu. Dlatego też za namową ekspertów zdecydowaliśmy, że jednak lepiej będzie wykonać zupełnie nowy odwiert – mówi Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa. Decyzja, by wykonać nowy odwiert, ma też swoje uzasadnienie w zasadach dofinansowania. NFOŚ przyznaje pieniądze tylko na nowe projekty, a stuprocentowe dofinansowanie inwestycji jest możliwe tylko pod warunkiem wykorzystania wód termalnych do ogrzewania mieszkań. Pod takie właśnie warunki gmina Sękowa przygotowała wszystkie potrzebne dokumenty i w listopadzie ub.r. złożony został do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wniosek o dofinansowanie wykonania odwiertu badawczego.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Współpraca gmin, rozwój infrastruktury rowerowej oraz wykorzystanie kolei do obsługi komunikacyjnej aglomeracji...
Osiągnęła spektakularny sukces w Dolinie Krzemowej. Jest założycielką i dyrektor generalną akceleratora biznesow...
Jaka jest sytuacja finansowa polskich samorządów? Co mówi o kondycji JST najnowszy Ranking Finansowy Samorządu T...
Województwo Lubuskie rozpoczęło wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
Paulina Czurak, właścicielka pracowni architektonicznej Ideograf, i Wojciech Witek, współwłaściciel Iliard Archi...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas