W 2022 roku rakieta z Gdyni poleci w kosmos

SpaceForest z Gdyni zbuduje rakietę suborbitalną SIR.
Facebook SpaceForest

W tym roku ruszy projekt pierwszej polskiej rakiety suborbitalnej, która ma wynosić w kosmos ładunki o wadze 50 kg. Zbuduje ją zespół SpaceForest z Gdyni.

Na realizację projektu Suborbital Inexpensive Rocket (SIR) firma SpaceForest dostała finansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Plan zakłada budowę rakiety, która będzie w stanie przenosić na wysokość 150 km małe satelity. SpaceForest chce, by SIR oferowała tańsze usługi niż inne tego typu rakiety. Dla gdyńskiej firmy to nie pierwsze projekty kosmiczne. W 2016 r. jej inżynierowie rozpoczęli współpracę ze szwedzkim RUAG Space w ramach projektu badania księżyców Jowisza.

Mocna pozycja Pomorza

– Trójmiasto staje się jednym z najważniejszych punktów na mapie polskiego sektora kosmicznego – mówi Wojciech Drewczyński z funduszu Black Pearls. I nie chodzi tylko o budowę rakiet. Region ma mocną pozycję w tzw. segmencie downstream, czyli obszarze wykorzystania danych satelitarnych dla celów komercyjnych.

– Organizowany przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną program Space3ac Intermodal Transportation wspiera finansowo i merytorycznie młode firmy pracujące z technologiami satelitarnymi. O jego popularności niech świadczy liczba zgłoszeń. W zeszłym roku do udziału w akceleratorze chętnych było blisko 170 zespołów. Partnerami programu są firmy takie jak Lotos czy obydwa trójmiejskie porty – wylicza Drewczyński.

Wkrótce może się okazać, że Pomorze wykona w tej dziedzinie kolejny krok do przodu. – Trwa procedura wyboru pierwszej polskiej lokalizacji dla ESA BIC, czyli inkubatora Europejskiej Agencji Kosmicznej. Przy silnym wsparciu władz regionu, z udziałem firmy Blue Dot Solutions utworzyliśmy konsorcjum, którego celem jest utworzenie takiego centrum transferu technologii w Gdańsku – zaznacza nasz rozmówca.

W oczekiwaniu na strategię kosmiczną

Rodzime spółki zyskują coraz mocniejszą pozycję w sektorze kosmicznym. W Polsce wciąż on jeszcze raczkuje, ale możemy i tak pochwalić się wieloma sukcesami. Przykładem jest np. Croetech Instruments. Firma realizuje coraz więcej projektów kosmicznych. To zaawansowane technologicznie przedsiębiorstwo. O jego pozycji może świadczyć najnowsze zlecenie, warte ponad 0,5 mln zł. Grzegorz Brona, szef spółki z podwarszawskiego Piaseczna, wyjaśnia, że zlecenie polega na dostawie zaawansowanych systemów elektroniki pomiarowej na potrzeby Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN.

Kilka tygodni wcześniej spółka zawarła także z CERN trzyletnią umowę ramową dotyczącą projektowania elektroniki pomiarowej, zyskując, jako pierwsza firma w naszej części Europy, status centrum kompetencyjnego tej najbardziej prestiżowej jednostki badawczej na świecie.

Wśród rodzimych spółek, które świetnie sobie radzą na raczkującym rynku kosmicznym w Polsce, warto wskazać również śląskie firmy KP Labs, FP Instruments oraz Future Processing, które niedawno ogłosiły utworzenie konsorcjum FP Space (ma ono na celu budowę satelity Intuiton-1 z wydajnym komputerem pokładowym, a także zaangażowanie w stworzenie czwartego polskiego satelity PW-Sat2).

Aktywne są też inne firmy, jak Astri Polska (prowadzi około 20 projektów dla europejskiego sektora kosmicznego) czy Cloud Ferro (dostarcza rozwiązania chmury obliczeniowej). I trudno się dziwić, bo po pięciu latach od przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) sektor kosmiczny stał się jednym z kluczowych w rozwoju innowacyjnej gospodarki.

Z końcem 2017 r. Polska Agencja Kosmiczna przygotowała projekt Krajowego Programu Kosmicznego. Działania przewidziane w programie zostały rozpisane na osiem lat, a ich budżet jest szacowany na ponad 1,5 mld zł.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: m.duszczyk@rp.pl

Mogą Ci się również spodobać

Samorządy powinny przechodzić na chmurę

Usługi i aplikacje IT realizowane w technologiach chmurowych zmieniają nie tylko sposób funkcjonowania przedsiębiorstw, ...

Cztery tysiące opon każdego dnia

14,5 tysiąca metrów kwadratowych nowej powierzchni produkcyjnej powstanie w podszczecińskim Stargardzie. Japoński koncern Bridgestone ...

Miejskie rewitalizacje cegła po cegle

W najbliższych latach zakończą się rewitalizacje obiektów, które mogą się stać - albo już ...

W poszukiwaniu finansowej autonomii

Sytuację w kasie samorządowej mogłoby poprawić wprowadzenie komunalnego PIT. To jedna z propozycji Banku ...

Rząd niepotrzebnie rywalizuje z samorządem

Mamy bardzo przeregulowane prawo. Chyba tylko oddychanie nie jest uregulowane. To jest problem, który ...

Ekologom trudniej będzie blokować inwestycje?

Organizacje ekologiczne, aby wziąć udział w postępowaniu związanym z przedsięwzięciem mogącym wpływać na środowisko, ...