Arka Życia będzie główną atrakcją parku nad zalewem Bernatka.
materiały prasowe

Cztery lata temu Skarżysko-Kamienna było na drugim miejscu wśród najbardziej zadłużonych miast Polski. Dziś nie ma go w dziesiątce dłużników, a inwestorzy realizują tam coraz bardziej śmiałe pomysły.

Takim projektem jest park edukacyjno-rekreacyjny nad miejskim zalewem Bernatka. Jego centrum i główną atrakcją będzie Arka Życia. Szczegóły tej oryginalnej inwestycji przedstawione zostały na początku września podczas II Międzynarodowego Forum Inwestycyjnego w Skarżysku-Kamiennej.

Prezydent miasta Konrad Krönig i jego ekipa wymyślili forum, by zaprezentować potencjał inwestycyjny i gospodarczy Skarżyska i region biznesowi krajowemu i zagranicznemu. Forum ma też pomoc w nawiązywaniu kontaktów między przedsiębiorcami z Polski i zagranicy (m.in. Francji, Ukrainy, Białorusi, Włoch, USA).

Zdaniem prezydenta dzięki tworzeniu odpowiedniego klimatu inwestycyjnego do Skarżyska trafia coraz więcej kapitału. Tak było w wypadku Mirosława Hejduka, prezesa Fundacji Promocji i Rozwoju Polski Wschodniej. Przez kilka miesięcy szukał działki spełniającej wymagania pod planowaną inwestycję, aż wreszcie dowiedział się o Miejskiej Bazie Terenów Inwestycyjnych stworzonej w Skarżysku-Kamiennej.

– Dzięki tej internetowej bazie mogliśmy od razu sprawdzić wygląd działki, jej wielkość, warunki zabudowy. Już po pierwszej wizycie i rozmowie z prezydentem stwierdziliśmy, że innej lokalizacji nie będziemy szukać – wspomina Mirosław Hejduk, prezentując inwestycję park edukacyjno-rekreacyjny nad zalewem Bernatka.

– Obiekt centralny będzie przypominał arkę, ale nie będzie jej rekonstrukcją, choć wielkością niewiele będzie się różnił od wymiarów arki z przekazów biblijnych. Będzie miał 135 m długości, 24 m szerokości i od 12 do 16 m wysokości. To powierzchnia ok. 8 tys. mkw. Budynek będzie miał cztery kondygnacje – wyjaśniał architekt Janusz Gruszczyński, cytowany przez portal miejski.

W środku Arki znajdzie się m.in. wystawa poświęcona wpływowi człowieka na środowisko i muzeum historii Biblii. Będą sale dydaktyczne, stanowiska multimedialne, zaplecze biurowe i gastronomiczne, a także pokoje hotelowe i kawiarnia z tarasem.

Jak na arkę przystało, nie zabraknie zwierząt (minizoo plenerowe), będzie amfiteatr, wiszące ogrody, park linowy, ścianki wspinaczkowe, ogród sztuki, siłownia pod chmurką, ścieżki dydaktyczne. I jeszcze jedno zaskoczenie – hotele na drzewach. Wypożyczalnia rowerów i gokartów pozwoli korzystać ze szlaków i toru.

Mirosław Hejduk dodał, że obiekt będzie miał wiele funkcji. Inwestor liczy, że będzie przyciągać do Skarżyska-Kamiennej rzesze turystów. Konferencję w Skarżysku pierwszego dnia prowadził dziennikarz Maciej Orłoś. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. jeden z czołowych polskich ekonomistów prof. Witold Orłowski oraz eksperci i przedstawiciele biznesu krajowego i międzynarodowego.

Forum towarzyszyły Targi Pracy, na których przygotowano ponad 400 propozycji zatrudnienia, m.in. w branżach usług opiekuńczych, produkcji mebli, krawiectwie, gastronomii, handlu. Mieszkańcy mogli obejrzeć turniej piłki nożnej i mecz siatkówki między drużynami Społem Kielce i ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Forum towarzyszył też Street Food Festival, akcja Motoserce, Krakowski Teatr Scena Kalejdoskop i koncerty zespołów.

Każdy więc, jeżeli tylko chciał, znalazł na forum coś dla siebie. To także wartość dodana, która w Skarżysku-Kamiennej powinna zaprocentować ciekawszym życiem tego 48-tysięcznego miasta i szybszym rozwojem.

Mogą Ci się również spodobać

Samorządy szukają sposobów na recykling

System kaucyjny na plastikowe butelki i aluminiowe puszki znajduje kolejnych zwolenników. Minister klimatu zapowiada ...

Handlowe życie na niepewnym gruncie

Targowiska przyciągały kupujących w czasach PRL, przyciągają i dziś, w dobie hipermarketów i galerii handlowych. Samorządy zapewniają o wsparciu ...

Jaka przyszłość Pomeranii

Spotkanie przedstawicieli obu regionów było jednym z wielu, które mają pomóc w wypracowaniu przyszłej ...

Samorządy: ubytki w PIT wymagają drastycznych kroków

Prezydent Białegostoku wstrzymuje wszystkie wydatki miasta, poza tymi bieżącymi. W specjalnym liście do jednostek ...

Wpływy z PIT: spustoszenie w lokalnych budżetach

Samorządowcy zaczynają planować budżety na 2020 rok. I z przerażeniem liczą, jak zapełnić lukę ...

Burmistrz Podkowy Leśnej: Jesteśmy skazani na współpracę

Zabieranie pieniędzy samorządom studzi inwestycje i hamuje rozwój - mówi Artur Tusiński, burmistrz Podkowy ...