W tegorocznej edycji głosowało aż ponad 42 tys. mieszkańców, o ponad 12 tys. więcej niż w 2016 roku. – Pokazali oni, że sami chcą decydować o inwestycjach na swoich osiedlach – mówią przedstawiciele bydgoskiego ratusza. To już szósta edycja BBO. Mieszkańcy decydowali o podziale 10 mln zł, to kwota dwa razy większa niż w 2016 roku.
W tym roku zgłoszonych zostało ponad 500 projektów. Pod głosowanie trafiły 274 zadania. – To efekt działań edukacyjnych. Organizowaliśmy warsztaty, był maraton pisania wniosków, a dodatkowo udostępniliśmy mapy własności terenów i takie z naniesioną istniejącą infrastrukturą, dodatkowo uruchomiliśmy infolinię – opowiada Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy. Głosowanie trwało przez cały październik. – Zauważamy, że BBO cieszy się coraz większym zainteresowaniem – cieszą się bydgoscy urzędnicy.
W przyszłym roku dzięki BBO zrealizowane zostaną co najmniej 33 inwestycje. Najbardziej aktywni w głosowaniu byli mieszkańcy osiedli Szwederowo (ponad 6 tysięcy), Nowy Fordon (blisko 5,7 tysiąca) i Leśne (ponad 3 tysiące). Najwięcej wskazań otrzymały zadania związane z infrastrukturą drogową oraz rekreacją. Na parking przy ul. Goszczyńskiego zagłosowało 1418 mieszkańców Szwederowa. W Starym Fordonie budowa ul. Celnej otrzymała 1124 głosy. Ponad tysiąc bydgoszczan wsparło budowę sceny przy MDK nr 2 przy ul. Leszczyńskiego. Dzięki tegorocznej edycji BBO w mieście zrealizowanych zostanie także kilkanaście projektów związanych m.in. z infrastrukturą sportowo-rekreacyjną. Są to między innymi nowe siłownie plenerowe, place zabaw, miasteczko rowerowe w Nowym Fordonie, tor do jazdy na rolkach na Glinkach, ogród społecznościowy na Błoniu czy ścieżka zdrowia na Terenach Nadwiślańskich. Bydgoszczanie poparli także pomysł zasadzenia kilkuset drzew i krzewów nad zbiornikiem wodnym na osiedlu Bartodzieje. To kolejny projekt związany z rozszerzeniem stref natury w mieście. Mieszkańcom podoba się spędzanie czasu nad wodą, dlatego za wart uwagi uznali m.in. projekt wypożyczalni rowerów wodnych na ujściu Brdy.
Urzędnicy zauważają, że bydgoszczanie bardzo często wskazywali jako priorytet budowę dodatkowych miejsc parkingowych. Na tego typu projekty głosowali między innymi mieszkańcy osiedli Czyżkówko, Leśne, Nowego Fordonu, Szwederowa, Kapuścisk i Łęgowa. Dzięki BBO przebudowane mają być również ulice: Hoża na Wilczaku, Celna w Starym Fordonie i Gersona na Górzyskowie, nad Kanałem Bydgoskim na Miedzyniu lepiej zostanie zagospodarowany bulwar wzdłuż ul. Spacerowej, a na Flisach na drugim brzegu zacznie się budowa ścieżki rowerowej. Poza tym budowane lub remontowane będą chodniki, m.in. wzdłuż ul. Mazowieckiej, Smoleńskiej, w parku przy ul. Wielorybiej, Waryńskiego, Gałczyńskiego, Krakowskiej.