Trochę jak w hotelu, trochę jak u mamy

Obiekty, w których znajdują się apartamenty do wynajęcie poza dobrą lokalizacją i wysokim standardem wykonania oferują również serwis hotelowy
materiały prasowe

Varsovia Jerozolimskie, WolskaKwadrat to dwa z wielu warszawskich aparthoteli. W stolicy buduje się ich zdecydowanie najwięcej.

Nie opłaca się dziś trzymać pieniędzy na lokacie w banku. Dla deweloperów to szansa na zdobycie nowych klientów. Wpadli więc na pomysł, by budować aparthotele.

– Ofert sprzedaży pokoi lub apartamentów w aparthotelach przybywa. Buduje się je przede wszystkim w dużych miastach i kurortach – tłumaczy Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. – Prym wiedzie m.in. stolica – dodaje dyrektor Płochocki.

Aparthotele stawiają tacy deweloperzy, jak: J.W. Construction, Arche czy Dantex.

Apartamenty na Woli

J.W. Construction buduje w Alejach Jerozolimskich oraz na Woli. Jego inwestycje kuszą nazwami: Apartamenty Varsovia Jerozolimskie oraz Apartamenty Varsovia Kasprzaka (Wola Invest) przy ul. Kasprzaka. Na tym jednak nie zamierza poprzestać. W planach ma kolejne inwestycje. Obecnie spółka oczekuje na pozwolenie na budowę aparthotelu przy ul. Pileckiego w Warszawie.

– Apartamenty Varsovia Jerozolimskie to 115 klimatyzowanych apartamentów o powierzchni od 21 do 60 mkw. – tłumaczy Małgorzata Ostrowska Członek Zarządu i Dyrektor pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding. 

Lokale są objęte serwisem 4-gwiazdkowego hotelu i składają się z salonu z aneksem kuchennym, łazienki oraz, przy większych metrażach, z dodatkowej sypialni.

W Apartamentach Varsovia Jerozolimskie dostępne są: recepcja, restauracja, samoobsługowa pralnia, pantry shop i lobby. Dodatkowo do dyspozycji mieszkańców oddany jest dwupoziomowy parking podziemny z 77 miejscami postojowymi i naziemny na 31 samochodów.

Już nie robotnicza dzielnica

Natomiast apartamenty Varsovia Kasprzaka znajdują się w biurowym zagłębiu miasta. Warszawska Wola zmienia bowiem swoje oblicze. Nie ma już charakteru dzielnicy robotniczej, tylko kandyduje do miana kolejnego warszawskiego Mordoru.

– Varsovia Kasprzaka to 380 apartamentów jedno-, dwu– i trzypokojowych o powierzchni od 20 mkw. do 65 mkw., które są objęte serwisem hotelowym – wyjaśnia Małgorzata Ostrowska. – Obiekt będzie zapewniał również usługi concierge, wi-fi oraz profesjonalną obsługę sprzątającą i pralnię samoobsługową.

Apartamenty Varsovia Pileckiego powstają na warszawskim Ursynowie. Składają się z 220 klimatyzowanych i urządzonych w najwyższym standardzie apartamentów o powierzchni od 17 mkw. do 52 mkw. Tak jak w wypadku pozostałych inwestycji dewelopera lokale będą objęte serwisem hotelowym, a na mieszkańców będzie czekać przestronna restauracja i samoobsługowa pralnia.

Luksus blisko centrum

W Warszawie aparthotele buduje też deweloper Dantex.

Inwestycja Dantexu to mikroapartamenty o powierzchni od 14 do 31 mkw. Ośmiopiętrowy budynek zlokalizowany jest przy zbiegu ulicy Wolskiej i Gizów.

– W październiku oficjalnie przekazaliśmy obiekt operatorowi – tłumaczy Marek Roefler, prezes Dantexu.

Już od grudnia do użytku gości aparthotelu przekazana zostanie strefa fitness wraz z saunami.

Do sprzedaży pozostało już kilka ostatnich lokali. Największym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszyły się te o metrażach 14, 19 i 23 mkw.

W holu głównym obiektu znajduje się także recepcja oraz ochrona. Ceny mikroapartamentów rozpoczynają się od 153 tys. zł netto.

Własność i zysk

Swoją ofertę deweloperzy budujący aparthotele kierują zarówno do klientów indywidualnych, jak i firm oraz korporacji.

Osoba, która kupi apartament w aparthotelu, staje się jego właścicielem. Otrzymuje akt notarialny i ma udział w gruncie. W odróżnieniu od wynajmowania pokoi hotelowych ma do dyspozycji nie tylko sypialnię, ale kompleksowo wyposażone mieszkanie.

– Właściciel lokalu może w nim przebywać przez 14 dni każdego roku, nie ponosząc żadnych kosztów eksploatacyjnych. – tłumaczy dyrektor Konrad Płochocki. – W pozostałym okresie mikroapartament jest wynajmowany, a o jego optymalne obłożenie zazwyczaj dba profesjonalny operator. Z punktu widzenia kupującego ta inwestycja jest praktycznie bezobsługowa.

– Inwestor decydujący się na zakup lokali w aparthotelu może się zajmować ich obsługą we własnym zakresie lub oddać je w zarządzanie profesjonaliście. Najlepiej jest, gdy osiedle obsługuje jedna firma, wówczas wszystkie apartamenty są ustandaryzowane – mówi Agnieszka Panasewicz, menedżer ds. sprzedaży i zarządzania INApartments. – Klientom możemy zaproponować stopę zwrotu na poziomie nawet 8 proc.

Zmiany na rynku

Zdaniem Agnieszki Panasewicz ogromna podaż lokali apartamentowych przeznaczonych do wynajmu wymusza na rynku konsolidację. Szykują się też inne zmiany.

– W niedalekiej przyszłości przekonamy się, że miejsce na rynku w najmie dobowym mają aparthotele znajdujące się w topowych lokalizacjach i posiadające wszelkie udogodnienia porównywalne do hoteli. Bardziej oddalone od centrum lokalizacje oraz pojedynczo wynajmowane apartamenty znajdą swoje miejsce na rynku wynajmu długoterminowego – uważa Agnieszka Panasewicz.

Mogą Ci się również spodobać

Gliwice się budują

Miasto Gliwice nie ogląda się na innych i od lat z powodzeniem realizuje własny ...

Gmina nie zapłaci za faul

To, że władze lokalne organizowały turniej piłkarski, nie uzasadnia domagania się od nich pieniędzy ...

Polskie miasta przed tramwajowym boomem

Warszawa rozstrzygnęła wart 1,9 mld zł przetarg na dostawę 213 niskopodłogowych tramwajów. Będą potrzebne ...

Sieć 5G przyspieszy rozwój inteligentnych miast

Średni czas podróży mógłby być w Warszawie krótszy o niemal 40 proc., gdyby na ...

Obwodnica niezgody

Odcinek dawnej drogi wojewódzkiej, biegnący przez centrum miasta, stał się drogą powiatową, a w ...

Więcej swobody i pieniędzy

Brak odpowiedniego finansowania zadań ogranicza możliwości rozwojowe samorządów – alarmują prezydenci miast.