Trochę jak w hotelu, trochę jak u mamy

Varsovia Jerozolimskie, WolskaKwadrat to dwa z wielu warszawskich aparthoteli. W stolicy buduje się ich zdecydowanie najwięcej.

Publikacja: 29.11.2017 12:48

Obiekty, w których znajdują się apartamenty do wynajęcie poza dobrą lokalizacją i wysokim standardem

Obiekty, w których znajdują się apartamenty do wynajęcie poza dobrą lokalizacją i wysokim standardem wykonania oferują również serwis hotelowy

Foto: materiały prasowe

Nie opłaca się dziś trzymać pieniędzy na lokacie w banku. Dla deweloperów to szansa na zdobycie nowych klientów. Wpadli więc na pomysł, by budować aparthotele.

– Ofert sprzedaży pokoi lub apartamentów w aparthotelach przybywa. Buduje się je przede wszystkim w dużych miastach i kurortach – tłumaczy Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. – Prym wiedzie m.in. stolica – dodaje dyrektor Płochocki.

Aparthotele stawiają tacy deweloperzy, jak: J.W. Construction, Arche czy Dantex.

Apartamenty na Woli

J.W. Construction buduje w Alejach Jerozolimskich oraz na Woli. Jego inwestycje kuszą nazwami: Apartamenty Varsovia Jerozolimskie oraz Apartamenty Varsovia Kasprzaka (Wola Invest) przy ul. Kasprzaka. Na tym jednak nie zamierza poprzestać. W planach ma kolejne inwestycje. Obecnie spółka oczekuje na pozwolenie na budowę aparthotelu przy ul. Pileckiego w Warszawie.

– Apartamenty Varsovia Jerozolimskie to 115 klimatyzowanych apartamentów o powierzchni od 21 do 60 mkw. – tłumaczy Małgorzata Ostrowska Członek Zarządu i Dyrektor pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding. 

Lokale są objęte serwisem 4-gwiazdkowego hotelu i składają się z salonu z aneksem kuchennym, łazienki oraz, przy większych metrażach, z dodatkowej sypialni.

W Apartamentach Varsovia Jerozolimskie dostępne są: recepcja, restauracja, samoobsługowa pralnia, pantry shop i lobby. Dodatkowo do dyspozycji mieszkańców oddany jest dwupoziomowy parking podziemny z 77 miejscami postojowymi i naziemny na 31 samochodów.

Już nie robotnicza dzielnica

Natomiast apartamenty Varsovia Kasprzaka znajdują się w biurowym zagłębiu miasta. Warszawska Wola zmienia bowiem swoje oblicze. Nie ma już charakteru dzielnicy robotniczej, tylko kandyduje do miana kolejnego warszawskiego Mordoru.

– Varsovia Kasprzaka to 380 apartamentów jedno-, dwu– i trzypokojowych o powierzchni od 20 mkw. do 65 mkw., które są objęte serwisem hotelowym – wyjaśnia Małgorzata Ostrowska. – Obiekt będzie zapewniał również usługi concierge, wi-fi oraz profesjonalną obsługę sprzątającą i pralnię samoobsługową.

Apartamenty Varsovia Pileckiego powstają na warszawskim Ursynowie. Składają się z 220 klimatyzowanych i urządzonych w najwyższym standardzie apartamentów o powierzchni od 17 mkw. do 52 mkw. Tak jak w wypadku pozostałych inwestycji dewelopera lokale będą objęte serwisem hotelowym, a na mieszkańców będzie czekać przestronna restauracja i samoobsługowa pralnia.

Luksus blisko centrum

W Warszawie aparthotele buduje też deweloper Dantex.

Inwestycja Dantexu to mikroapartamenty o powierzchni od 14 do 31 mkw. Ośmiopiętrowy budynek zlokalizowany jest przy zbiegu ulicy Wolskiej i Gizów.

– W październiku oficjalnie przekazaliśmy obiekt operatorowi – tłumaczy Marek Roefler, prezes Dantexu.

Już od grudnia do użytku gości aparthotelu przekazana zostanie strefa fitness wraz z saunami.

Do sprzedaży pozostało już kilka ostatnich lokali. Największym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszyły się te o metrażach 14, 19 i 23 mkw.

W holu głównym obiektu znajduje się także recepcja oraz ochrona. Ceny mikroapartamentów rozpoczynają się od 153 tys. zł netto.

Własność i zysk

Swoją ofertę deweloperzy budujący aparthotele kierują zarówno do klientów indywidualnych, jak i firm oraz korporacji.

Osoba, która kupi apartament w aparthotelu, staje się jego właścicielem. Otrzymuje akt notarialny i ma udział w gruncie. W odróżnieniu od wynajmowania pokoi hotelowych ma do dyspozycji nie tylko sypialnię, ale kompleksowo wyposażone mieszkanie.

– Właściciel lokalu może w nim przebywać przez 14 dni każdego roku, nie ponosząc żadnych kosztów eksploatacyjnych. – tłumaczy dyrektor Konrad Płochocki. – W pozostałym okresie mikroapartament jest wynajmowany, a o jego optymalne obłożenie zazwyczaj dba profesjonalny operator. Z punktu widzenia kupującego ta inwestycja jest praktycznie bezobsługowa.

– Inwestor decydujący się na zakup lokali w aparthotelu może się zajmować ich obsługą we własnym zakresie lub oddać je w zarządzanie profesjonaliście. Najlepiej jest, gdy osiedle obsługuje jedna firma, wówczas wszystkie apartamenty są ustandaryzowane – mówi Agnieszka Panasewicz, menedżer ds. sprzedaży i zarządzania INApartments. – Klientom możemy zaproponować stopę zwrotu na poziomie nawet 8 proc.

Zmiany na rynku

Zdaniem Agnieszki Panasewicz ogromna podaż lokali apartamentowych przeznaczonych do wynajmu wymusza na rynku konsolidację. Szykują się też inne zmiany.

– W niedalekiej przyszłości przekonamy się, że miejsce na rynku w najmie dobowym mają aparthotele znajdujące się w topowych lokalizacjach i posiadające wszelkie udogodnienia porównywalne do hoteli. Bardziej oddalone od centrum lokalizacje oraz pojedynczo wynajmowane apartamenty znajdą swoje miejsce na rynku wynajmu długoterminowego – uważa Agnieszka Panasewicz.

Nie opłaca się dziś trzymać pieniędzy na lokacie w banku. Dla deweloperów to szansa na zdobycie nowych klientów. Wpadli więc na pomysł, by budować aparthotele.

– Ofert sprzedaży pokoi lub apartamentów w aparthotelach przybywa. Buduje się je przede wszystkim w dużych miastach i kurortach – tłumaczy Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. – Prym wiedzie m.in. stolica – dodaje dyrektor Płochocki.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej